12. prosince 2023

Digitalizace je téma, které dnes rezonuje celou společností, nejen ve smyslu technologického pokroku, ale také jako ekonomická, etická a vůbec celospolečenská výzva. Proto se CEITEC Vysoké učení technické připojil k celorepublikové iniciativě Týden pro Digitální Česko a 23. listopadu uspořádal konferenci s názvem „Digitalizace: Trendy a praxe“. Dopolední program konference patřil firmám, zatímco odpoledne se naše brány otevřely školám a široké veřejnosti – především pak brány naší „továrny budoucnosti, tzv. RICAIP testbedu pro Průmysl 4.0. Vzhledem k zájmu z oblasti businessu, ale také od odborníků, novinářů, škol a široké veřejnosti během dne naším testbedem prošlo celkem 148 účastníků.

Dopolední konference byla určená zástupcům malých a středních podniků, pro které jsme ve spolupráci s našimi partnery CzechInvestem, Agenturou pro podnikání a inovace (API), Eurocentrem a Europe Direct připravili bohatý program sestávající z prezentací a panelové diskuze na téma digitalizace, automatizace, Průmysl 4.0.

Akci zahájil prof. Pavel Václavek, vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika a robotika, vedoucí výzkumné oblasti Technická kybernetika a koordinátor celé řady projektů spjatých s RICAIP testbedem pro Průmysl 4.0 na CEITEC VUT. A co to ten testbed vlastně je? Testbed je taková chytrá továrna se špičkovým vybavením včetně robotů, výrobních strojů, systémů umělé inteligence a softwarového řešení pro návrh a simulaci výrobních procesů. To slouží nejen k výzkumu, ale především jako testovací pracoviště pro firmy. Přínosné může být zejména pro malé a střední podniky, které můžou mít zajímavé nápady na inovativní postupy, ale nemusejí disponovat vybavením, které by jim umožnilo je otestovat. A právě k tomu jsou určené testbedy. Testbedy jsou vybavené softwarovým řešením pro návrh či simulaci výrobku, postupu výroby i programování jednotlivých výrobních strojů. Testbed je tedy vědecké pracoviště otevřené spolupráci s businessem.

Brněnský RICAIP testbed pro Průmysl 4.0 byl slavnostně otevřen v roce 2022 a vznikl v rámci projektu RICAIP (Research and Innovation Centre on Advanced Industrial Production), což je mezinárodní projekt zaměřený na transfer znalostí a dovedností v oblasti průmyslové výroby. K projektu patří kromě našeho brněnského testbedu také pražský testbed při CIIRC ČVUT a němečtí partneři – firmy DFKI a ZeMA ze Saarbrückenu.

A jak vlastně taková spolupráce s brněnským testbedem může vypadat?  Jelikož je brněnský RICAIP testbed pro Průmysl 4.0 součástí Evropského digitálního inovačního hubu „EDIH-DIGIMAT“, mohou díky tomu firmy do 499 zaměstnanců získat na experimenty a testy stoprocentní finanční příspěvek.

Na prof. Václavka v prezentační části navázali Dominik Urban z API s informacemi o aktuálních dotačních výzvách na digitalizaci malých a středních podniků, Vít Čermák z CzechInvestu s prezentací o digitalizačním programu Technická inkubace a Alena Lubasová, jednatelka jednatelka Strojírny Oslavany, s prezentací o tom, jak strojírnu v Oslavanech přeměnila v moderní plně digitalizovanou výrobu.

V diskuzním panelu „Digitalizace jako příležitost pro firmy“ promluvil Petr Očko, vrchní ředitel Sekce digitalizace a inovací Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (MPO ČR) a pověřený generální ředitel CzechInvestu, který se s účastníky podělil o své odborné mezinárodní znalosti z oblasti digitalizace a o možnostech podpory digitalizace ze strany vlády u nás v České republice. V panelu též diskutovali Jan Hirš ze společnosti T-Mobile a Michal Vrbický z Twinzo. Celým dopolednem účastníky provedla moderátorka Soňa Baranová.

Součástí konference byly též konzultace projektových záměrů firem se specialisty z CzechInvestu, API a Technologické agentury ČR (TAČR). Odpolední program pak patřil školám a nejširší veřejnosti, pro které jsme připravili prohlídky testbedu a seznámení s konceptem „chytré továrny“.

Vrcholem programy byly prohlídky RICAIP testbedu pro Průmysl 4.0, při nichž se účastníci mohli na vlastní oči seznámit s vybavením a možnostmi testbedu. Největší pozornost již tradičně upoutal čtyřnohý chodící robot, který se promenádoval po hale, a především pak synchronizovaný „tanec robotů“ na hudbu. Cílem však nebyla nějaká přehlídka technických výdobytků, ale ukázka praktických možností využití pro digitalizaci a automatizaci výroby v malých a středních podnicích. Jak uvedl prof. Václavek: „Tento testbed není jen ukázkou technologického pokroku, ale také platformou pro spolupráci, učení a rozvoj průmyslového potenciálu naší země.“

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory

Brněnský Testbed pro Průmysl 4.0. Půl miliardový projekt pomůže menším a…

26. 10. 2022

Novinky Tiskové zprávy

Brněnský Testbed pro Průmysl 4.0 byl slavnostně otevřen

30. 11. 2022

Novinky Tiskové zprávy

CEITEC má v testbedu instalovanou nejmodernější kampusovou 5G síť. Ve…

1. 12. 2022