18. února 2021

Letošní únorové vydání časopisu National Geographic je věnováno virům a popisuje, jakou roli hrají viry v našem světě. V jednom z článků je zobrazena trojrozměrná struktura bakteriofága P68, která byla popsána vědci z institutu CEITEC. Strukturu popsal a vytvořil doktorand Dominik Hrebík z výzkumné skupiny strukturní virologie Pavla Plevky.

Viry jsou všeobecně známé jako původci chorob, mnohé z nich však ve skutečnosti přinášejí organismům adaptivní výhody a život na Zemi by bez nich nebyl možný. Bakteriofágy, které jsou přirozenými predátory bakterií, jsou již dlouho považovány za potenciální terapeutický prostředek, který by mohl být použit proti bakteriím rezistentním na antibiotika. Vědci z výzkumné skupiny Pavla Plevky studují trojrozměrné struktury virů. Poznatky o struktuře virů pomáhají vědcům vysvětlit proces, při kterém bakteriofágy napadají a ničí bakterie. Takovéto informace jsou zcela klíčové pro vývoj nových terapií proti bakteriím rezistentním na antibiotika. Vědci ze skupiny Pavla Plevky zrekonstruovali kompletní struktury několika bakteriofágů včetně bakteriofága s označením P68. A právě tento bakteriofág byl vyobrazen v nejnovějším čísle časopisu National Geographic. Laboratoř Pavla Plevky je jednou z mála výzkumných laboratoří, které se zabývají popisem složitých struktur celých bakteriofágů, a proto se redaktoři z National Geogrpahic obrátili právě na tuto skupinu, když potřebovali vhodný obrázek pro únorové vydání o virech.

Viry žijí také v oceánech, a jak zmiňuje National Geographic, v oceánech je dokonce více virových částic, než je hvězd v pozorovatelném vesmíru. Potápěč v tichomořském akváriu v kalifornském Long Beach ukazuje snímek bakteriofága – druh viru – který infikuje bakterie – zatímco nad ním pluje žralok zebrovitý. Bakteriofágy jsou pro rostliny a živočichy neškodné, ale jsou zásadní pro zdravý mořský ekosystém. Pozemské oceány se hemží bakteriofágy a dalšími viry. Expozice akvária nazvaná tropický útes a zahrada měkkých korálů obsahuje 1 389 875 litrů vody a přibližně 5,32 biliardy virů. Kdybychom všechny tyto viry srovnali vedle sebe, téměř osmkrát by obkroužily celou Zemi,“ uvádí se v popisku pod obrázkem Fága P68 Dominika Hrebíka v National Geographic. „Jsem opravdu rád, že se naše fágová struktura dostala do časopisu National Geographic a nyní se o našem výzkumu mohou dozvědět i čtenáři z celého světa, kteří nejsou součástí naší vědecké komunity," říká autor fágové struktury doktorand Dominik Hrebík. Redaktoři časopisu se rozhodli použít obrázek struktury fága právě v oceánu, protože bakteriofágy jsou proslulé svou schopností přispívat ke stabilitě oceánské mikroflóry.

National Geographic je jedním z nejčtenějších časopisů všech dob. Tento exkluzivní měsíčník přináší strhující pohled do přírodních, technických a etnických tajů tohoto světa. Časopis se opírá o poznatky vědy, přináší nové objevy a vypráví příběhy k osvětlení mnohačetných divů našeho světa. Již více než 130 let definuje National Geographic některé kritické výzvy naší doby, přináší nové znalosti, nabízí inovativní řešení a inspiruje pozitivní transformaci. Časopis je známý pro svůj osobitý vzhled a překrásné dramatické fotografie. National Geographic vychází v téměř 40 jazycích a má více než 30 milionů čtenářů.

Chcete se o virech dozvědět více? Kupte si únorové vydání National Geographic!

Autorka

Čtěte více

Novinky

Vědci z CEITEC MU jako první popsali, jak proniká bakteriofág do buněk zlatého…

5. 10. 2016

S antibiotickou rezistencí pomůžou bakteriofágy

15. 11. 2019

Novinky Média Výzkum

Jak zničit zlatého stafylokoka, který odolá i antibiotikům? Nemocným dává…

2. 12. 2019