3. března 2021

Tisková zpráva;

Sdílená laboratoř Buněčného zobrazování CELLIM, která je součástí vědecko-výzkumného centra CEITEC, přidala ke svému špičkovému vybavení další skvost – unikátní fluorescenční mikroskop značky ZEISS, model Elyra 7 with lattice SIM. Tento mikroskop svými rozlišovacími schopnostmi převyšuje klasické světelné mikroskopy. Elyra 7 patří do kategorie tzv. superrozlišovacích světelných mikroskopů, které svým rozlišením překračují limit daný difrakcí světelného paprsku. Je to první fluorescenční mikroskop této kategorie v České republice.

Fluorescenční mikroskopie je v současnosti jednou ze základních metod zkoumání mikrosvěta v experimentální biologii a hybnou silou dnešního biomedicínského výzkumu. Elyra 7 přesahuje svým rozlišením limity dané fyzikálními vlastnostmi světla a umožňuje detailnější pohled na struktury, které dříve nebyly možné. Limity světelných mikroskopů jsou dány fyzikálními vlastnostmi světelného paprsku, resp. jeho difrakcí neboli ohybu a do nedávné minulosti se vědci domnívali, že tyto limity nelze překročit. Za vývoj technologií umožňující překročit tyto hranice byla v roce 2014 udělena Nobelova cena Ericu Betzigovi, Williamu Moernerovi a Stefanovi Hellovi. Elyra 7 využívá dvě technologie – lokalizaci jednotlivých fluorescenčních molekul (SMLM) a mikroskopii přes strukturovanou mřížku (SIM). Modul SIM používá revoluční technologii tzv. Lattice SIM, který se proti klasickému SIM vyznačuje vyšší přesností, rychostí a citlivostí. Díky tomu lze tímto systémem pozorovat extrémně rychlé děje v buňkách/tkáních/organismech v několika kanálech (barvách), a to i v delším časovém horizontu.

Cena tohoto unikátního fluorescenčního mikroskopu i s výpočetní stanicí a datovým úložištěm se vyšplhala na téměř 22 milionů korun. Mikroskop byl pořízen z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a je součástí národní výzkumné infrastruktury pro biologické a medicínské zobrazování Czech-BioImaging. Využívat ho mohou nejen vědci a vědkyně z centra CEITEC, ale díky principu otevřeného přístupu (OPEN ACCESS) k němu budou mít přístup i lidé z ostatních univerzit, výzkumných ústavů nebo biotechnologických firem. Sdílená laboratoř CELLIM poskytuje vědcům a vědkyním služby v oblasti světelné mikroskopie, od přípravy vzorku přes získávání mikroskopických dat až po jejich finální obrazovou analýzu. Více informaci můžete nalézt na http://cellim.ceitec.cz.

Autorka

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Vědci otevřou nové možnosti mikroskopického zkoumání materiálů

20. 5. 2020

Novinky Média Výzkum

Unikátní přístroj umožní zkoumání materiálů na mikroskopické úrovni. Vědci z…

7. 1. 2021