19. srpna 2020

Solidaritu a bezprostřednost. To mimo jiné vyzdvihla primátorka města Brna Markéta Vaňková při závěrečném ceremoniálu děkovné kampaně Díky, Brno! Mezi dobrovolníky, složkami Integrovaného záchranného systému, zdravotními či sociálními službami byla oceněna také vědecká centra. Získaly jej i dvě součásti výzkumného institutu CEITEC, v jehož laboratořích nejen probíhalo samotné testování na COVID-19, ale kde také vědci a dobrovolníci vyrobili přes 30 tisíc ochranných štítů, které zdarma distribuovali potřebným.

Po vypuknutí celosvětové koronavirové pandemie a zavedení nouzového stavu v České republice bylo důležité rychle reagovat a využít dostupné kapacity a možnosti, které by v co největší míře pomohly k ustálení situace a snížení počtu nakažených. Hned v březnu proto nabídli vědci z institutu CEITEC MU vládě svoji pomoc s testováním vzorků dodaných brněnskými nemocnicemi, a zajistili tak kvalifikované odběry od osob s příznaky onemocnění. V souvislosti s tím se podařilo zmobilizovat desítky vědeckých dobrovolníků, kteří se byli ochotni okamžitě zapojit do testování. Pomohli tak zvýšit množství testovaných vzorků až o stovky denně. 

Jako výzkumný institut se CEITEC snažil pomoci zejména osobám v první linii, které patřily mezi ty nejvíce ohrožené. Ve spolupráci s Magistrátem města Brna a Společností Podané ruce se vědci zaměřili na bezplatné testování sociálních pracovníků, osob pečujících o seniory nebo na ty bez domova. V dubnu se k ochraně lidí v první linii připojili vědci, technici a dobrovolníci z CEITEC VUT a zareagovali na kritický nedostatek ochranných pomůcek. Nejprve společně s iniciativou “3D tiskem proti COVID-19” pomáhali tisknout přibližně 600 kusů ochranných štítů denně. Později se jim podařilo, a to díky technologii vstřikolisu, zvýšit produkci na 2 000 denně. Štíty zdarma putovaly do zdravotnických zařízení, velké množství bylo dodáno do domovu seniorů a v poslední fázi výroby o ně projevily zájem i školy. Mimo výroby štítů vědci z CEITEC VUT také zapůjčili kamery pro měření zvýšené lidské teploty do brněnské Dětské nemocnice.

Výzkumný institut CEITEC zůstává v pohotovosti pro druhou vlnu epidemie a na CEITEC MU například vyvíjí nové rychlejší testování za pomoci metody zvané RT-LAMP, která je méně náročná než současně rozšířená metoda PCR. Zároveň také bezplatně nabízí své laboratoře a jejich špičkové přístrojové vybavení pro výzkum vakcíny či léku na COVID-19, jak tuzemským, tak i zahraničním vědcům.

Ocenění brněnské primátorky je poděkováním všem, kteří nejsou lhostejní a mají srdce na správném místě. Jsme rádi, že jsme jako výzkumný institut mohli na pandemii rychle reagovat a v nelehkém koronavirovém boji pomoci. Zároveň jsme opravdu velmi hrdí na naše vědce, techniky a dobrovolníky, kteří svou bezprostředností a solidaritou prokázali, jak moc je pro společnost důležitá nejen samotná věda, ale i vzájemná spolupráce.


Autor: Kateřina Vlková & Jana Otoupalíková

 

Čtěte více

Novinky Média Rozhovory a názory

Virolog: Jsme na začátku epidemie, ale nerozumím, proč by druhá vlna měla být…

7. 5. 2020

Novinky Média Rozhovory a názory

Jak dlouho nás bude koronavirus trápit? Obávám se, že rok, možná rok a půl,…

7. 4. 2020

Novinky Média Rozhovory a názory

Virolog Pavel Plevka: Čeká nás pendlování mezi karanténou a běžným životem. Než…

17. 4. 2020