11. února 2019

Před třemi lety se OSN rozhodlo označit 11. únor jako Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Na institutu CEITEC jsme na to, že je v prostorách našich kampusů běžné potkávat nadané PhD studentky, úspěšné vědkyně na vedoucích pozicích, držitelky patentů a významných ocenění i autorky prestižních publikací, opravdu hrdí. Dovolujeme si vám tedy nyní představit některé z těch, které v uplynulém roce zaujaly veřejnost i odbornou komunitu svými pozoruhodnými vědeckými výsledky. Výčet našich uvedených úspěšných vědkyň však není ani nemůže být vyčerpávající právě z důvodu, že jich je skutečně mnoho. 

A zároveň tak vyzýváme všechny vědkyně, aby neváhaly sdílet své úspěchy s hashtagem #ZenyVeVede. 

Hydrogel Lucy Vojtové pomůže léčit popáleniny, zlomeniny i zefektivnit chemoterapii

K získání patentu vede dlouhá cesta, ale ještě delší k vývoji jedinečných materiálů, které by mohly usnadňovat léčbu a přispět tak k jejímu zefektivnění. Tuto cestu absolvovala Lucy Vojtová se svým týmem z CEITEC VUT. Na základě jejich desetiletého výzkumu vznikl transparentní hydrogel, který nejen lze připravit pacientovi na míru tvarem i velikostí, ale také tím, že se po skončení účinku rozpadne.


S neuroložkou Irenou Rektorovou o mozkových strukturách, patologických bílkovinách, blahodárném pohybu a vědě, která u nás zatím není doma

Významná neuroložka Irena Rektorová se dlouhodobě věnuje studiu kognitivních a behaviorálních symptomů onemocnění trápících vysoké procento současné populace - Parkinsonovy nemoci, Alzheimerovy choroby a schizofrenie. Ve svých výzkumech hledá inovativní možnosti zmírnění příznaků jako například využití taneční terapie proti nemocem mozku. Je také pravidelně nominována mezi TOP ženy Češka veřejné sféry. 


Cena Wernera von Siemense pro Evu Vojáčkovou

Druhé místo v soutěži o nejlepší diplomovou práci získala Eva Vojáčková za výzkum vlivu mikroprostředí na chronickou lymfocytární leukemii, která patří v západních zemích mezi nejčastější nádorové onemocnění bílých krvinek, konkrétně B-lymfocytů.

 


 

Za mimořádné výzkumné výsledky vědců do 35 let byla rektorem MU oceněna Terezie Mandáková z CEITEC

Terezie Mandáková je považována za světovou špičku v komunitě rostlinných cytogenetiků. V rámci skupiny Martina Lysáka se věnuje studiu struktury evoluce genomu rostlin z čeledi brukovitých, kam patří i řada významných plodin jakými jsou brokolice, řepky nebo wasabi. Terezie se také intenzivně věnuje pedagogické činnosti, přednáší a vede praktické kurzy a také školí studenty.

 


Nadaná vědkyně Monika Dolejská z CEITEC VFU Brno získala cenu L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě

SVĚT POTŘEBUJE VĚDU, VĚDA POTŘEBUJE ŽENY. Takovým heslem se řídí mezinárodní projekt L’Oréal For Women In Science, který vznikl v roce 1998 na základě spolupráce organizace UNESCO a společnosti L’Oréal s cílem podpořit ženy působící na poli vědy a ocenit jejich úsilí. Minulý rok ocenění získala Monika Dolejská z CEITEC VFU, která se do projektu přihlásila s prací „Genetická promiskuita bakterií rezistentních k antibiotikům: příběh o úspěšné evoluční souhře chromozomu a plazmidu“. Její výzkum je zaměřen na problematiku rezistentních bakterií a projekt, za který získala ocenění, se zabývá patogenními kmeny bakterie Escherichia coli.


Studentka z CEITEC VUT zmapovala distribuci buněk při vývoji končetin mloka

Regenerační schopnost mloků i dalších obojživelníků byla popsána vědci již dávno a je obecně známo, že když ztratí tento živočich například končetinu, doroste mu nová. Již ale není známo, jak k tomuto mechanismu v přírodě dochází. Studentka Markéta Tesařová se tomuto tématu věnuje společně s biology z Karolinska Institutet již přes dva roky. Cílem jejího výzkumu bylo vizualizovat, kvantifikovat a analyzovat různé struktury muskuloskeletálního systému mloka na úrovni buněčného rozlišení ve trojrozměrném zobrazení.


Rozhovor s Janou Drbohlavovou: Baví mě, když se můžu zavřít v laboratoři

Jana Drbohlavová od roku 2011 pracuje jako vědkyně na CEITEC VUT ve skupině Chytré nanonástroje. Má zkušenosti s řešením několika národních a mezinárodních projektů v oblasti pokročilých materiálů a nanomaterialů. Aktuálně působí v Bruselu na Generálním ředitelství pro výzkum a inovace (DG RTD), konkrétně pracuje pro ředitelství průmyslové technologie v jednotce, která se jmenuje Pokročilé materiály a nanotechnologie. V rozhovoru mimo jiné přiblížila, jaké to je být vědkyni na CEITEC VUT a čemu se aktuálně věnuje. 


Gabriela Pavlasová z CEITECu získala prestižní ocenění DISCOVERY AWARD za svůj výzkum v oblasti medicíny

Ocenění DISCOVERY AWARD má výzkumníky motivovat k inovacím přinášejícím pacientům zlepšení zdraví a života. Zároveň chce podpořit potenciál českého zdravotnictví a farmacie. Gabriela Pavlasová, PhD studentka z výzkumné skupiny Marka Mráze na institutu CEITEC, obdržela cenu v kategorii základní výzkum za zkoumání funkce molekuly CD20, která se vyskytuje na povrchu leukemických buněk.