23. října 2019

České hlavičky podporují nadané studenty v technických a přírodovědných oborech. Jejich cílem je zvýšit zájem mladých lidí o studium těchto oborů na středních a vysokých školách, a také navnadit talenty na případnou vědeckou kariéru. Ocenění letos převzal i Jakub Dokulil, který uspěl se svou prací zaměřenou na návrh a konstrukci autofokusačního modulu pro mikroskop, na kterém pracoval v rámci programu CEITEC Student Talent na CEITEC VUT. 

Jakub Dokulil se o principy geometrické optiky, design a simulaci optických soustav zajímal celé středoškolské studium. Má za sebou stáž v nadnárodní společnosti zabývající se optikou pro zobrazovací a osvětlovací systémy a v letošním roce nastoupil ke studiu na Ústav fyzikálního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT. 

V minulém roce nastoupil Jakub i do programu CEITEC Student Talent, díky kterému mají vybraní studenti středních škol možnost vyzkoušet si prostředí mezinárodního výzkumného centra, a navíc díky svým vědeckým vedoucím být alespoň na chvíli plnohodnotným členem výzkumné skupiny. Pod vedením Zbyňka Dostála z výzkumné skupiny Experimentální biofotonika na CEITEC VUT začal pracovat na své vítězné práci s názvem Autofokusační systém pro mikroskopii s využitím vírových svazků. „Koherencí řízený holografický mikroskop je zařízení, které kromě pozorování buněk umožňuje také jejich kvantitativní analýzu, avšak pro získání kvalitních dat je zapotřebí, aby byl správně nastavený, což mimo jiné závisí na defokusaci vzorku. Tento problém je v současnosti řešen softwarovým autofokusem, který se pro některé aplikace jeví jako méně vhodný. Proto jsem navrhl přídavný autofokusační modul, který teď testuji. Do budoucna se jej chystám zmenšit a implementovat do holografického mikroskopu,“ uvádí Jakub Dokulil při popisu sebou vyvíjeného zařízení, za které byl v soutěži Česká hlavička oceněn. „Do programu CEITEC Student Talent máme nyní zařazenu na desítku nadějných středoškoláků. Plánujeme brzy jejich počet rozšířit, protože investice do těchto studentů se nám mnohonásobně vrátí v budoucnu. Jakub je toho zářným příkladem. Už nyní s ním například diskutujeme variantu, že by dokonce část svého bakalářského studia na VUT strávil na špičkové zahraniční univerzitě, s níž vědecky spolupracujeme,“ dodává Radimír Vrba, ředitel CEITEC VUT a jeden z iniciátorů programu.

 


Jakub uspěl v kategorii FUTURA "Řešení pro budoucnost", cena Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy

Cena se uděluje za praktické projekty, zlepšovací návrhy a vynálezy, technologie a inovace, které teoreticky či prakticky posouvají současný stav dopředu nebo obohacují dosavadní úroveň poznání zejména v oblastech strojírenství, stavebnictví, průmyslu, či dopravy.


 

Čtěte více

Novinky

Program CEITEC Student Talent podporuje nadané středoškoláky

22. 2. 2019