27. října 2021
Tým z CEITEC VUT zabývající se pokročilými polymerními materiály od října nově spolupracuje s polskými kolegy z Technické univerzity v Krakově. Vědci se ve společném projektu budou zaměřovat na výzkum v oblasti pokročilých fotopolymerizovaných nanokompozitních materiálů určených pro 3D tiskárny.
Konkrétně bude tým složený z českých a polských vědců zkoumat efekty spojené s přidáním nanočástic do fotopolymerních resinů pro 3D tisk. Tento typ tiskáren používá selektivní vytvrzování kapalné směsi světlem, přičemž do těchto směsí se mohou přidávat různé částice pro změnu vlastností. Typickým příkladem jsou částice pigmentu, které materiálu dodávají charakteristickou barvu, nebo třeba elektricky vodivé uhlíkové nanotrubičky
„Cílem je obecně popsat fyzikálně-chemické jevy, ke kterým během tisku dochází, protože 3D tisk má oproti jiným fotopolymerním procesům určitá specifika, která kladou zvýšené nároky na přesnost a rychlost fotochemické konverze,“ říká vedoucí týmu vědců z CEITEC VUT Petr Lepcio s tím, že se se jedná o základní výzkum, a proto není záměrem formulovat složení konkrétního tiskového materiálu, který by následně čel do prodeje. Získané poznatky by však v budoucnu mohly přispět právě i při navrhování komerčních produktů.
Vědci z CEITEC VUT budou v projektu, který potrvá tři roky, řešit především nanočástice a to, jak ovlivňují vlastnosti polymerů. K tomu jim pomohou nejen dlouhodobé zkušenosti, ale také zázemí laboratoří CEITEC Nano se špičkovými elektronovými mikroskopy. Polští kolegové pod vedením Joanny Ortyll se budou specializovat spíše na vývoj vysoce účinných fotoiniciačních systémů. „Společným úkolem bude prozkoumat vzájemné ovlivňování nových fotoiniciátorů a nanočástic,“ upřesňuje Lepcio.
Oba týmy se daly dohromady na základě výzvy Grantové agentury České republiky s polskou agenturou Narodowe centrum Nauki. „Kolega četl jejich vědecké články o fotoiniciátorech, když se pak objevila výzva pro podávání projektů, oslovili jsme je s nabídkou spolupráce. A jelikož už během přípravy projektu minulý rok panoval covid, vsadili jsme hlavně na dálkovou spolupráci a sdílení nápadů, know-how, výsledků a vzorků než na fyzickou výměnu personálu,“ popisuje Petr Lepcio. A vyplatilo se. První výsledky spolupráce se už projevili v rámci společného článku. Přesto oba týmy doufají, že situace brzy umožní i osobní spolupráci v podobě stáží.
Autorka: Aneta Matysová