Dne 10. února 2020 se mohla vědecká komunita i široká veřejnost v rámci CEITEC PhD Konference dozvědět o tom, kterými vědeckými směry se doktorandi z institutu CEITEC Masarykova univerzita ubírají a jakých výsledků se jim podařilo za uplynulé tři roky dosáhnout. Dalším z cílů této konference bylo získat cennou zpětnou vazbu oborové rady a ujistit se, že doktorandi a jejich výzkum reflektují výzvy, kterým současná společnost čelí.
CEITEC PhD School je mezinárodní, interdisciplinární a rychle se rozvíjející doktorský program založený na strategickém partnerství předních univerzit a výzkumných ústavů z regionu Jihomoravského kraje, které jsou součástí konsorcia CEITEC. Doktorandi zde mají možnost přístupu k nejmodernější výzkumné infrastruktuře a vzdělávání v mezioborové vědecké komunitě probíhajícím v angličtině. Více než 60 procent zdejších studenů je ze zahraničí. Devět doktorandů ze čtvrtého ročníku bylo hlavními přednášejícími první studentské vědecké konference a dalších 19 doktorandů ze třetích ročníků si vyzkoušelo své prezentační dovednosti v rámci takzvané „poster session“.
Konferenci otevřel ředitel institutu CEITEC Masarykova univerzita Jiří Nantl, který doktorandům zdůraznil výjimečnost dané akce. Tři přednáškové bloky zahájili školitelé studentů Mary O´Connell – členka RNA Society a vedoucí výzkumné skupiny ERA Chair zaměřené na RNA a imunitu, Pavel Plevka – uznávaný strukturní virolog a držitel prestižního ERC grantu, a Karel Říha – rostlinný molekulární biolog, vedoucí výzkumné skupiny a zástupce ředitele pro vědu. Garantem celé konference byl profesor Vladimír Sklenář. On i ostatní členové oborové rady pozorně naslouchali všem přednášejícím, dávali prezentujícím doktorandům objektivní zpětnou vazbu a na závěr akce vyhlásili vítěze všech kategorií. „Hlavním účelem PhD konference je reprezentativní představení výsledků projektů doktorských studentů naší PhD školy formou přednášek na veřejném fóru. Studentům tak poskytuje příležitost k ověření jejich prezentačních a diskuzních dovedností spolu s možností navázání spoluprací napříč širokou škálou oborů v oblasti biomedicínského výzkumu.“
V kategorii nejlepší prezentace vyhrál doktorand Jiří Sedmík z výzkumné skupiny Mary O´Connell, který na porotu udělal dojem svým vyzrálým projevem a dobře zpracovaným příběhem, ve kterém představil svůj doktorský projekt zaměřený na nové mutace v ADAR2 (Novel Disease-causing Mutations in ADAR2). Mladý doktorand spolupracuje na svém výzkumu již nyní s vědci z Austrálie, Spojených států amerických, Izraele, Rakouska a Anglie. Jako nejzajímavější posterová sekce byla oceněna prezentace výsledků Veroniky Rájecké z výzkumné skupiny Štěpánky Vaňáčové zabývající se vlivem delece genu TRF4 na akumulaci 3' prodloužených forem mRNA u kvasinek.
PhD škola na institutu CEITEC byla založena v roce 2014 s cílem přilákat nejtalentovanější studenty z oblasti věd o živé přírodě a vychovat z nich celosvětově konkurenceschopné mladé vědce. PhD škola je postavena na takzvaných “Principles for Innovative Doctoral Training” vydaných Evropskou unií za účelem sjednocení kvality evropského doktorského studia. Mezi tyto principy patří například excelentní věda, atraktivní institucionální prostředí, možnosti interdisciplinárního výzkumu, spolupráce s průmyslem a potencionálními zaměstnavateli, získávání mezinárodních zkušeností a kontaktů, rozvoj přenositelných a měkkých dovedností.
„Uvědomujeme si, že abychom nalákali ty nejtalentovanější doktorandy do Brna, musíme jim i mít co nabídnout. Tím nejsou jen vyšší stipendia, ale i široká nabídka kurzů kariérního rozvoje, pravidelné přednášky mezinárodních vědeckých kapacit, přistup k výzkumné infrastruktuře, možnost pracovat ve špičkových vědeckých týmech, za podmínek, které jsou předem známé a očekávatelné a které jim do budoucna umožní dále rozvíjet svoji kariéru,“ dodala vědecká tajemnice institutu Nikola Kostlánová.
Doktorky Nikoly Kostlánové, která stála u zrodu CEITEC PhD školy Masarykovy univerzity a která neustále dohlíží na její kvalitu, jsme se dále zeptali na pár otázek:
Čím je vlastně CEITEC PhD škola v národním měřítku unikátní?
Unikátnost CEITEC PhD School je zejména v existenci jasně definované koncepce. To znamená, že kromě kvalitního moderního kurikula v rámci programů Life Sciences a Biomedical Sciences program nabízí ucelený systém vzdělávání a standardní péče o studenty. Koncepce zahrnuje několik klíčových aktivit, které nás významně odlišují od PhD programů v ČR, a naopak nás řadí mezi špičkové doktorské školy realizované v zahraničí. Přiznám se, že jsme se velmi často právě v zahraničí inspirovali a celkem zásadově jsme dbali na to, abychom standardy zahraničních pracovišť přijímali důsledně a bez kompromisů. Byť to často nebyla vůbec lehká cesta.
Jak vypadá typický profil studenta vaší PhD školy? Odlišují se vaši doktorandi něčím od ostatních doktorandů v České republice? Co by měli studenti umět, aby u vás uspěli?
Typický profil našeho studenta budeme jen těžko hledat, každý je svým způsobem unikátní Samozřejmě se snažíme vybírat ty nejkvalitnější studenty co do znalostí a dovedností v dané vědní disciplíně, ale to se někdy těžko pozná z přijímacích rozhovorů. To, co ale hledáme u kandidátů vždycky, je jejich motivace. Když se student přihlásí na PhD, měl by mít sen, touhu nebo vášeň pro vědu, protože doktorské studium je příprava na povolání vědce, které je krásné, ale velmi náročné a dělat ho bez vášně vlastně dost dobře dlouhodobě nelze. Kromě motivace pak hodnotíme i kritické myšlení, kreativitu a jakési osobní nastavení jako vnímání etických, ale i jiných pracovních návyků a standardů.
Jaké kroky jste podnikli a podnikáte, aby vaše PhD škola byla kompetitivní v mezinárodním evropském měřítku?
Snažíme se na koncepci stále pracovat. Diskutujeme o našem nastavení například se členy mezinárodní poradní rady ISAB CEITEC, ISAB MU, či s kolegy na jiných zahraničních univerzitách. Posloucháme i studenty, co chtějí a co by jim mohlo pomoci. I díky projektům jako je HR4MU obohacujeme původní koncept zaměřený na excelentní vědu a mezinárodní osazenstvo o další aktivity, které by měly studenty dobře připravit na jejich další kariéru, a to jak vědeckou, tak i na další pozice, ke kterým je předchozí doktorské studium předurčuje. Poslední novinkou je zavedení Thesis Advisory Committee. Zatím sice v pilotním programu, ale věřím, že tento zkušební rok, který právě absolvujeme, přesvědčí jak studenty, tak jejich školitele o tom, jak prospěšnou aktivitou jsou. Moc se mi líbí, jak se jejich přijetí vyvíjí. Ze začátku k nim panoval ostych, možná nedůvěra, ale postupem času vnímám, jak si studenti začínají uvědomovat potenciál tohoto nástroje a PhD konference je toho důkazem. Kromě toho CEITEC Masarykova univerzita obdržel v lednu 2019 prestižní ocenění HR Excellence in Research, což je ocenění, které dokazuje, že se nám daří naplňovat cíle takzvané Human Resources Strategy for Researchers (HRS4R) a které nás zároveň zavazuje kontinuálně zlepšovat pracovní podmínky našich výzkumníků, a tedy i PhD studentů. Takže na vavřínech určitě neusínáme.
Co nabízíte vašim doktorandům kromě toho, co je u doktorského studia v České republice běžné?
Samozřejmě, že první, co mě napadne, je garantovaný příjem, který je 22 tisíc korun měsíčně. Ale nedávno jsme se ptali na stejnou otázku čtyř studentů a až ten čtvrtý zmínil finance, a to nejspíš proto, že nechtěl opakovat názory kolegů před ním. Na prvním místě byly zmíněny sdílené laboratoře. Naši studenti mají výjimečnou možnost využívat široké spektrum špičkové moderní infrastruktury, která je zásadní pro jejich kvalitní vědecké bádání a zároveň je naučí pracovat s unikátními přístroji, přičemž tato dovednost nejen rozšiřuje způsob jejich vědeckého myšlení, ale taktéž jim dává velkou konkurenční výhodu v dalším kariérním postupu. Studenti také zmiňovali nadstandardní portfolio předmětů v anglickém jazyce a zlepšování svých dovedností v kurzech měkkých a přenositelných dovedností a workshopech zaměřených na kariérní rozvoj vědců, které CEITEC nabízí pro vědce všech kariérních úrovní. Studenti PhD jsou u nás vnímáni jako začínající vědci nikoliv jako končící studenti, a i když se to možná zdá jako malý rozdíl, tak toto odlišné vnímání zodpovědnosti je pro jejich budoucí prosperitu ve vědě zcela zásadní.
Mají vaše snahy již nějaký konkrétní pozitivní dopad na úspěch vašich absolventů?
Nechci si připisovat jakékoliv zásluhy, ale jsem velice spokojená s tím, jak se naši studenti prezentují a jaký mají úspěch. Ať už po vědecké stránce svými publikacemi, ale nebojí se také vystupovat na veřejnosti i v médiích, pracují na sobě, komunikují, sdílí znalosti, zkušenosti, vytvářejí si sítě kontaktů a musím říci, že jsou i velmi často úspěšní na mezinárodních soutěžích. Například náš doktorand Cosimo Lobello vyhrál cenu za nejlepší přednášku na mezinárodní konferenci ERIA ve Vídni, kde prezentoval svůj výzkum před experty v daném oboru. Další dva studenti vyhráli první cenu v soutěži Science Slam, kde zábavnou formou prezentovali svůj výzkum. Jejich vystoupení vidělo téměř 500 lidí live a dalších 8000 diváků se na jejich show dívalo online. Jednalo se o výzkum bakteriofágů, který upoutal i pozornost médií, a náš doktorand Dominik Hrebík vystoupil v pořadu Věda 24, kde měl příležitost obeznámit se svými výsledky širokou veřejnost. Naši doktorandi se každoročně umisťují na předních příčkách soutěže Brno PhD Talent. Náš absolvent Zdeněk Farka obdržel cenu pro mladé talentované vědce od držitele Nobelovy ceny za chemii Jean-Marie Lehna a opakovaně přitahuje pozornost médií svými inovacemi odrážející jeho multidisciplinární expertízu z oblastí fyziky, biologie a informatiky. Kromě toho Zdeněk motivuje nově přicházející doktorandy, sdílí své zkušenosti a je proaktivním peer mentorem. O úspěchu naší PhD školy svědčí také neustále narůstající počet zájemců, který se od počátku naší existence více než zdesetinásobil.
Jak vidíte budoucnost vaší PhD školy?
Myslím, že CEITEC PhD School má dobrý základ, už si vybudovala dobré jméno i v zahraničí a hlásí se nám spoustu zajímavých uchazečů. Budoucnost je ale samozřejmě spojená i s vývojem hodnocení vědy v ČR, s novelou vysokoškolského zákona, resp. avizovanou změnou financování, a dalšími okolnostmi, které neumíme jednoduše ovlivnit. . Jsem ale přesvědčena, že za tu dobu, co CEITEC PhD School existuje, jasně dokázala, že jdeme dobrou cestou a že se stáváme vzorem pro další doktorské programy. Mým cílem je, abychom do CEITEC PhD School mohli brzy přijmout většinu studentů, kteří mají školitele na CEITEC MU, aby studenti končili se skvělými publikacemi ve standardní době studia a byli konkurenceschopní při výběrových řízeních i na nejprestižnějších mezinárodních výzkumných institutech nebo v biotechnologických firmách.
Kde se mohou potenciální zájemci o studium dozvědět více, popřípadě se přihlásit? Mohou se bakalářští nebo magisterští studenti k vám přihlásit třeba na praxi, aby si vyzkoušeli, o čem práce vědce vlastně je a jestli by je to bavilo?
Myslím, že nejlepším zdrojem jsou naše webové stránky, kde je kontakt na koordinátorku doktorského studia Olgu Křížovou, nebo přímo na vědce, kteří jsou potenciálními školiteli. Samozřejmě máme Dny otevřených dveří, Noc vědců i další akce, kde se o PhD School mohou zájemci dozvědět. Doporučuji sledovat CEITEC na Facebooku, kde pravidelně uveřejňujeme informace pro potencionální zájemce o doktorské studium a také veškeré novinky o našem výzkumu.