18. prosince 2019
Tisková zpráva, 16. prosince 2019;
Doktorandka Aneta Ledererová z výzkumné skupiny Michala Šmídy získala Pamětní grant Martiny Roeselové. K slavnostnímu předání došlo 13. prosince 2019, tradičně při příležitosti vánočního setkání zaměstnanců Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, s jehož jménem je památka Martiny Roeselové pevně spjata. Nadační fond Martiny Roeselové má za cíl podporovat vědce a vědkyně působící v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o předškolní děti. Za tímto účelem poskytuje fond vybraným vědcům a vědkyním finanční příspěvek nazvaný Pamětní grant Martiny Roeselové, kterým připomíná památku předčasně zesnulé vědkyně, která během krátké, ale excelentní vědecké kariéry dokázala vychovat tři děti a aktivně se zasazovat za zlepšování podmínek pro mladé vědce – rodiče.
Rodičovství je významným milníkem nejen v osobním životě, ale i v profesní kariéře, a to zejména v náročných oborech v oblasti vědy a výzkumu. Vědecké profese vyžadují dlouhodobé vzdělání, neustálou aktualizaci znalostí, vysokou produktivitu, ochotu se stěhovat a účastnit zahraničních vědeckých stáží, které jsou nutné pro úspěšný kariérní rozvoj vědců. Vyvažování profesních a rodinných povinností je ve vědě často tak obtížné, že má za následek opuštění profese a česká vědecká komunita a společnost tak přichází o mimořádné talenty.
Martina Roeselová byla česká vědkyně působící v oboru fyzikální chemie, zejména na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB). Během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti. Kromě toho podporovala začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci. Martina, která byla nejen mezinárodně uznávanou vědkyní, ale i oblíbenou přednášející, školitelkou a kolegyní, zemřela v únoru 2015 na rakovinu ve věku nedožitých 50 let.
Po smrti Martiny Roeselové byl na popud prof. Pavla Jungwirtha a řady dalších přátel a kolegů založen při ÚOCHB Pamětní grant Martiny Roeselové, jako stipendium určené pro doktorandy a doktorandky i postdoktorandy a postdoktorandky, kteří pečují o malé dítě a současně se aktivně věnují vědě. Letos byl Pamětní grant Martiny Roeselové udělen i Anetě Ledererové z výzkumné skupiny Michala Šmídy z brněnského institutu CEITEC, aby jí pomohl skloubit náročnou roli vědkyně s péčí o její 21 měsíční dceru.
Aneta Ledererová je momentálně ve čtvrtém semestru a na institutu CEITEC studuje buněčné mechanismy k zefektivnění odpovědi na monoklonální protilátky u hematoonkologických onemocnění pod vedením Michala Šmídy. Mladá vědkyně se snaží analyzovat molekulární mechanismy regulující expresi určitých molekul na povrchu B lymfocytů, které slouží jako primární cíle pro imunoterapii. Exprese těchto cílových molekul je ovšem často snížena, což vede k rezistenci na terapii. Lepší pochopení mechanismů regulace může pomoci odhalit nové cíle, které mohou být využity k navýšení exprese, a tím i zlepšení účinnosti terapie.
„Největší výzvou je time management celé naší rodiny – jak skloubit prakticky celý ten koloběh manželovy práce, mojí práce, dojíždění, zavedení a vyzvednutí dcerky z dětské skupinky, starosti o domácnost a tak dále. A potom, jak si poradit s tím, že je dcerka nemocná a celý plán se den ze dne sesype a musíme to nějak zvládnout. Obrovskou výhodou je manželovo zaměstnání, kdy má možnost práce z domova a přizpůsobení pracovní doby, a pomoc a pochopení mých kolegů, bez toho bych to nemohla zvládat,“ dodává Ledererová. Finanční prostředky z pamětního grantu využije Ledererová především na zaplacení dětské skupinky, kde dcerka tráví čas, když je maminka v laboratoři.
Vědecké centrum CEITEC Masarykovy univerzity si je tohoto problému velmi dobře vědomo, a proto vyvinulo celou škálu nástrojů a opatření konsolidovaných v takzvané Work-Life-Balance Policy. Tato opatření umožňují nastavit podpůrné podmínky pro zaměstnance v různých fázích jejich vědecké kariéry a také v mateřství. Důraz se klade na zapojení ústavu, usnadnění práce a rodinných povinností. Vzhledem k tomu, že neexistuje jeden univerzální návod, jak rodinu a kariéru skloubit, a protože lidé mají různé priority a životní cíle, každý zaměstnanec si může vybrat, který nástroj je pro jeho danou situaci nejpříhodnější. Zaměstnanci mohou využívat například flexibilní pracovní dobu, přebalovací pulty na pracovišti, práci z domova, zkrácené pracovní úvazky, individuální plán návratu po mateřské dovolené a nebo právě grantovou podporu pro vědce a vědkyně vracející se z mateřské dovolené. Všem dostupný je také online Work Life Balance modul, který vznikl v rámci projektu LIBRA, jehož cílem je zvýšit zastoupení a účast žen ve vedoucích pozicích v oblasti věd o živé přírodě.
CEITEC MU je také hrdým nositelem prestižního ocenění v oblasti rozvoje vědeckých pracovníků známe jako HR Award. CEITEC MU byl prvním výzkumným institutem v ČR, který získal toto ocenění, udílené Evropskou komisí výzkumným institucím, které se cíleně snaží vytvářet mezinárodní a transparentní pracovní prostředí odpovídající zahraničním trendům v oblasti vědy.
Nadační fond Martiny Roeselové umožňuje mladým vědcům a vědkyním úspěšně propojit kvalitní vědu s pečlivým rodičovstvím, a to jen díky podpoře svých dárců, ať už jednotlivců, firem či institucí. Pokud máte zájem se také zapojit a fond podpořit, prosím klikněte ZDE.