8. dubna 2020

Dohromady přes 110 milionů korun na výzkum bakteriálních či virových infekcí získaly dva projekty výzkumného institutu CEITEC MU.

O podporu žádali Robert Vácha Gabriel Demo, jejichž výzkumy byly vyhodnoceny jako nejlepší z celkem osmi podpořených projektů v Česku v rámci program ERC-CZ. Ten podporuje výzkumné projekty, které uspěly v hodnocení Evropské výzkumné rady s nejlepší známkou, ale už na ně nevystačily finance z unijních fondů.

„V rámci věd o živé přírodě jsme se tímto stáli v rámci České republiky akademickým pracovištěm s největší koncentrací těchto prestižních grantů. Ukazuje se, že funguje model naší organizace postavený na nezávislých výzkumných skupinách, který dokáže podpořit i mladé vědce,“ uvedl ředitel institutu CEITEC MU Jiří Nantl.

Antibiotická rezistence bakterií

Ministerstvem školství nejlépe hodnocený projekt Roberta Váchy s názvem „Peptidoví zabijáci bakterií“ získal podporu ve výši 62 milionů korun. Jeho cílem je hledat a vyvinout nové bílkoviny schopné zabíjet bakterie - konkrétně antibakteriální peptidy. Jejich cílenému vývoji ale zatím brání nedostatečné porozumění chování těchto látek na molekulární úrovni, což chtějí výzkumníci napravit.

„Budeme zkoumat a vyvíjet nové peptidy, které mají schopnost narušovat membrány bakterií. V budoucnu bychom pak chtěli cílit na konkrétní typy bakterií způsobujících závažné infekce,“ uvedl Vácha.

Jak bránit virovým infekcím

V hodnocení druhý nejlepší projekt Gabriela Dema má název „Komunikace mezi transkripcí a translací“ a je zaměřený mimo jiné na výzkum toho, jak se genetická informace viru chová v infikované buňce. Transkripce je proces, při němž se v buněčném jádru přepíše část DNA do podoby RNA. Tato RNA pak putuje mimo jádro do ribozomů, kde se v procesu translace vytvoří konkrétní bílkovina.

„Některé viry s genetickou informací v podobě dvouvláknové DNA, což jsou třeba viry neštovic, se však v infikované buňce replikují mimo jádro, což znamená, že oproti předpokladům tady dochází k propojení procesu transkripce a translace. Chceme tuto hypotézu ověřit, a přispět tak hledání nových možností, jak bránit virovým infekcím,“ popsal Demo svůj záměr, na nějž získal téměř 50 milionů korun.

Pětkrát ERC

V minulém roce získal podporu z programu ERC-CZ také Pavel Plevka, a to na studium bakteriofágů, což jsou viry napadající bakterie. Jejich výzkum může také napomoci hledání nových možností, jak nahradit antibiotika.

V rámci institutu CEITEC Masarykovy univerzity se tak aktuálně řeší tři tyto projekty a dva projekty přímo financované z evropského grantového schématu ERC. Další ERC projekt, který řešil také Pavel Plevka, byl dokončen loni.

Autor: Masarykova univerzita, Ema Wiesnerová

Zdroj: em.muni.cz

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory

CEITEC Masarykova univerzita má novou výzkumnou skupinu, povede ji Gabriel Demo

21. 1. 2020

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Boj proti bakteriím pomocí antimikrobiálních peptidů

30. 3. 2020

Novinky Média

Virologové zbořili staré představy o pronikání virů do buněk

30. 5. 2019