17. prosince 2019

Tisková zpráva, 17. 12. 2019;

EU investovala prostřednictvím programu Horizont 2020 částku ve výši 10 milionů EUR do projektu iNEXT-Discovery s cílem rozšířit inovativní výzkum v oblasti strukturní biologie mezi vědce z evropských institucí a zpřístupnit jim unikátní moderní přístroje, které jsou v jejich domovských zemích často nedostupné.  Získané výsledky a nové vědecké postupy budou dále využity k vývoji nových léků a pokročilých vakcín, biomateriálů, enzymů pro výrobu potravin, účinných biopaliv a dalších přínosných aplikací v oblasti lidského zdraví a zlepšení kvality života. K tomu má sloužit zejména zpřístupnění špičkového vybavení a pokročilých technologických nástrojů vybraných evropských laboratoří včetně CEITEC MU a sdílení odborných znalostí mezi vědeckými pracovníky partnerských institucí.

Pokrokové technologie nad rámec současného stavu techniky

Díky spojení sil v rámci konsorcia iNEXT-Discovery mohu partneři také spolupracovat na společných výzkumných projektech, které umožní nové a lepší způsoby provádění experimentů v oblasti strukturní biologie. iNEXT-Discovery bude stavět na odborných znalostech partnerů s těmito cíli: upevňovat dominantní roli strukturní biologie ve vývoji léčiv; vyvinout nástroje ke zvýšení kapacity elektronové mikroskopie a rentgenové krystalografie; integrovat technologie strukturní biologie; posouvat nukleární magnetickou rezonanční (NMR) spektroskopii a další technologie k lepšímu popisu časových škál, molekulárních stavů a dynamiky; integrovat přístupy strukturní biologie pro buněčné zobrazování.

Výzkum bez hranic

iNEXT-Discovery sdružuje partnery z institucí, poskytovatele zařízení i ty, kteří spolupracují na plánovaných společných výzkumných projektech. Anastassis Perrakis, koordinátor iNEXT-Discovery z oddělení biochemie v NKI a Oncode Institute, vysvětluje: „Spolu s regionálními odborníky, konkrétně z pobaltských a balkánských zemí a s pěti komunitami ESFRI v oblasti zdraví, biotechnologie a potravin, nabízíme špičkové technologie a nové experimentální možnosti všem evropským vědcům umožňující experimenty, které by bez našich zařízení nebyly možné.“ Integrace bude dále zprostředkována díky rozsáhlému a inkluzivnímu vzdělávacímu programu, který byl vytvořen iNEXT-Discovery a který bude uplatněn v následujících čtyřech letech.

Přístup k zařízením iNEXT-Discovery

Přístup ke všem zařízením bude k dispozici prostřednictvím otevřeného systému recenzních řízení, která budou klást důraz na vědeckou excelenci a potenciál každého projektu umožnit translační výzkum. Přestože iNEXT-Discovery očekává od všech uživatelů publikování v Open Access, umožňuje přístup ke svým zařízením také výzkumníkům z průmyslové sféry, a to formou zpoplatněných služeb nabízených na vyhrazeném portálu. Příjem žádostí do iNEXT-Discovery bude spuštěn 1. února 2020.

iNEXT-Discovery a CEITEC Masarykova univerzita

CEITEC Masarykova univerzita zpřístupňuje Národní NMR centrum Josefa Dadoka a Centrální laboratoř Kryo-elektronové mikroskopie a tomografie. „V Národním středisku NMR Josefa Dadoka nabízí řada NMR přístrojů s vysokým polem měření vícerozměrných dat o biologických vzorcích v kapalinách za použití široké škály kryosond s vysokou citlivostí. Díky specifické odbornosti na místě poskytuje kvalifikovanou pomoc při studiích uspořádaných a neuspořádaných biomakromolekul in-vitro i in-vivo. Centrální laboratoř Kryo-elektronové mikroskopie a tomografie nabízí přístup a podporu při získáváním snímků z kryo-elektronové mikroskopie pro aplikace s jedinou částicovou i kryo-elektronovou tomografií. Zařízení dále podporuje přípravu vzorků, a to ponorné mražení in-vitro čištěných vzorků a mikromachování buněk z kryo-FIB lamely,“ říká profesor Vladimír Sklenář, místní koordinátor iNEXT-Discovery a předseda České infrastruktury pro integrativní strukturní biologii. „Podobně jako u předchozího projektu iNEXT očekáváme velké množství skupin uživatelů z celé Evropy a těšíme se na sdílení našich přístrojů i zkušeností, které mohou přispět k novým a vzrušujícím vědeckým objevům."

Význam strukturní biologie

Strukturní biologie má zásadní význam pro základní výzkum v oblasti biochemie, biomedicíny a biotechnologie. Je také klíčem k základním inovacím ve zdravotnictví, životním prostředí a zelené ekonomice. Strukturní biologie odhaluje 3D struktury biologických makromolekul, pomáhá vědcům pochopit jejich role ve složitých živých mechanizmech, navrhnout nové makromolekuly s lepšími vlastnostmi pro průmysl i zdraví nebo vyvinout drobné molekuly, které ovlivňují jejich funkci a mohou být vyvinuty jako tzv. léky zítřka. Evropa se historicky i v současnosti v této oblasti výzkumu nachází na prvním místě.

Podívejte se na fotogalerii z iNEXT workshopu 2019 pořádaného na CEITEC MU.