17. října 2022

V neděli 16. října 2022 se v Národním muzeu v Praze uskutečnilo slavnostní předávání prestižní vědecké ceny NEURON. Cena byla udělena ve třech kategoriích: Cena NEURON, Cena NEURON pro nadějné vědce a Cena NEURON za propojení vědy a byznysu. Mezi laureáty byl letos i strukturní biolog Gabriel Demo z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity (MU). Gabriel Demo získal Cenu NEURON pro mladé vědce v oboru biologie za jeho výzkum komunikace transkripce a translace. Hlavním předmětem jeho vědeckého zájmu jsou bakteriální infekce, kontrola translace a biologie ribonukleové kyseliny. Cenu pro mladé vědce uděluje nadace NEURON českým vědkyním a vědcům za dosavadní výsledky a jako povzbuzení do další práce.

Gabriel Demo zkoumá na institutu CEITEC bakteriální infekce a jejich molekulární detaily. Gabriel se zabývá strukturami proteinu, především pomocí moderní metody kryo-elektronové mikroskopie. Zaměřuje se zejména na procesy transkripce a translace a jak se tyto procesy navzájem ovlivňují a jak si předávají genetickou informaci. Gabrielův výzkum pomáhá významně zlepšit naše současné poznatky o genové regulaci v bakteriálních buňkách a savčích buňkách infikovaných virem.

Gabriel Demo se stal vedoucím výzkumné skupiny na institutu CEITEC Masarykovy univerzity v lednu 2020. Gabriel se vrátil na svou alma mater do Brna po pěti letech působení na lékařské fakultě University of Massachusetts v americkém Worcestru. Ve stejném roce získal Gabriel Demo prestižní grant ERC-CZ, díky kterému se mu podařilo úspěšně vybudovat svou vlastní výzkumnou skupinu. V rámci tohoto grantového projektu Gabriel Demo zkoumá, jak se genetická informace viru chová v infikované buňce. Transkripce je proces, při němž se v buněčném jádru přepíše část DNA do podoby RNA. Tato RNA pak putuje mimo jádro do ribozomů, kde se v procesu translace vytvoří konkrétní bílkovina. Některé viry s genetickou informací v podobě dvouvláknové DNA, což jsou třeba viry neštovic, se však v infikované buňce replikují mimo jádro, což znamená, že oproti předpokladům tady dochází k propojení procesu transkripce a translace. Gabriel Demo by rád tuto hypotézu ověřil, a přispěl tak hledání nových možností, jak bránit virovým infekcím.

Již v prvním roce jeho působení na institutu CEITEC vyšla první převratná vědecká studie, na které Gabriel Demo spolupracoval ještě s kolegy z University of Massachusetts. Výzkumný tým vyvinul nový postup umožňující vizualizaci syntézy bílkovin pomocí časově rozlišené kryo-elektronové mikroskopie v nebývalých detailech. Dříve bylo možné s pomocí inhibitorů vizualizovat pouze různé časové úseky translačního procesu. Tento nový postup však otevřel dosud neprobádané možnosti při studiu a vizualizaci komplexních biochemických procesů bez použití inhibitorů. Výsledky této studie byly publikovány v srpnu 2020 v prestižním vědeckém časopise Nature.

O rok později vyšla Gabrielovi další důležitá studie v odborném časopise Nature Communications popisující ribosomální translokaci v bakteriích. Změna čtecího rámce je důležitým mechanismem pro genovou expresi v různých organismech a umožňuje například šíření virových infekcí. Gabrielova nová zjištění o ribosomální translokaci v bakteriích objasňují, jak ke změně čtecího rámce dochází v ribozomech. Tento poznatek otevřel nové možnosti pro výzkum léčiv inhibující virovou infekci.

Gabriel Demo děkoval při předávání ceny NEURON za podporu své genetické rodině – svým rodičům a bratrovi – a své přítelkyni Jance, která mu ukázala, že i život mimo vědu může být krásný. Gabriel poděkoval také své vědecké rodině – své mentorce profesorce Michaele Wimmerové z institutu CEITEC Masarykovy univerzity a svému mentorovi Andreii Korostelevovi z University of Massachusetts a také celému týmu administrativy CEITEC.

Rozhovor s Gabrielem Demem je k dispozici na webu NEURON.

 

 

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory

CEITEC Masarykova univerzita má novou výzkumnou skupinu, povede ji Gabriel Demo

21. 1. 2020