16. ledna 2023
Pamětní grant Martiny Roeselové pomáhá mladým rodičům skloubit vědeckou kariéru s mateřstvím
Rodičovství a špičková věda – dvě poslání, která vyžadují celého člověka, ale která mladé vědkyně a mladí vědci na prahu kariéry často svízelně kombinují bez dostatečné institucionální podpory. Právě proto mnozí z nich končí ve vědě dříve, než dokázali změnit svět, nebo odsouvají rodičovství, aby na začátku kariéry neztratili kontakt s vědou. Pomoci v této situaci se jim snaží vědecké stipendium nazvané Pamětní grant Martiny Roeselové. Nadační fond IOCB Tech v něm nedávno podpořil deset bádajících celkovou částkou 1,5 milionu korun. Jednou z podpořených vědkyň byla i Helena Peschelová z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity.
„Skloubit experimentální výzkumnou činnost s rodičovstvím je zvláště obtížné vzhledem k vysoké časové náročnosti experimentů i k velmi rychlému pokroku v přírodovědeckých a technických oborech. Z peněz pamětního grantu plánuji zaplatit soukromou školku, která se nachází v bezprostřední blízkosti mého pracoviště, což mi umožní naplno využít můj čas k vědeckému bádání,“ vysvětluje podpořená doktorandka Helena Peschelová.
Pamětní grant Martiny Roeselové je určen pro postgraduální studentky a studenty a začínající vědkyně a vědce v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o dítě v předškolním věku. Nadační fond IOCB Tech jím podpořil 10 nadějných tváří české vědy ročním stipendiem 150 tisíc korun.
„Náš fond vznikl mimo jiné proto, aby podporoval rozvoj vědy. Nechceme ale suplovat vládní agentury financující vědecké projekty, nýbrž se zaměřit na hluchá místa v systému, jimž se institucionální podpora vyhýbá. To se týká i začínajících vědkyň a vědců, kteří se snaží prosadit v extrémně náročném prostředí současné vědy, a to často v době, kdy zároveň zakládají rodinu a pečují o své potomky,“ říká předsedkyně správní rady fondu Barbara Eignerová. „Náš grant jim chce pomoci obojí snáze zkombinovat a zvládnout. Nechceme ztrácet mladé nadějné vědkyně a vědce jen proto, že si nemohou dovolit pružné hlídání dětí na pár hodin denně.“
Pamětní grant vznikl při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR na památku předčasně zesnulé vědkyně a oblíbené mentorky Martiny Roeselové. Ta vedle úspěšné vědecké kariéry vychovala s podporou svého manžela Marka tři děti a současně neúnavně podporovala začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci. Na toto působení navazuje grant nesoucí jméno Martiny Roeselové a poskytující finanční podporu mladým vědkyním a vědcům z českých univerzit a výzkumných institucí, aby během prvních let rodičovství nepřišli o kontakt s vědou a mohli se nadále věnovat i svému výzkumu.
Helena Peschelová je doktorskou studentkou ve výzkumné skupině Funkční genomiky, vedené Michalem Šmídou. V rámci svého výzkumného projektu se Helena Peschelová zabývá chronickou lymfocytární leukémií, tedy nejčastějším typem leukémie v západním světě. Využívá komerčně dostupné leukemické buněčné linie a pomocí metod genového inženýrství (technologie CRISPR/Cas9) do nich vnáší mutace, které se vyskytují u leukemických pacientů. Takto vzniklé buněčné modely umožňují studovat dopad daných mutací na leukemické buňky a také hledat potenciální terapeutické cíle specifické právě pro pacienty nesoucí tyto mutace. Společně s manželem, který je doktorským studentem v oblasti umělé inteligence, pečuje Helena Peschelová o jejich dvouletou dceru Zoru.
PAMĚTNÍ GRANT MARTINY ROESELOVÉ
Pamětní grant Martiny Roeselové podporuje postgraduální studentky a studenty a postdoktorandky a postdoktorandy v oblasti přírodních věd, kteří pečují o dítě předškolního věku a současně se aktivně věnují vědecké práci v oboru přírodních věd na univerzitách či neuniverzitních vědeckých pracovištích v České republice. Grant se uděluje na jeden kalendářní rok ve výši 150.000 korun.
Grant připomíná památku Martiny Roeselové (1965–2015), mezinárodně uznávané vědkyně působící v oboru fyzikální chemie. Ta během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti, přitom podporovala také začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci.
NADAČNÍ FOND IOCB TECH
Nadační fond IOCB Tech byl založen v roce 2022 společností IOCB Tech, která působí při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, aby dlouhodobě podporoval rozvoj výzkumu, přenos nových poznatků do praxe a popularizaci vědy. Fond financuje širokou paletu projektů. Zaměřuje se na pomoc konkrétním vědcům a projektům či na získávání zahraničních výzkumných pracovníků pro českou vědu. Podporuje také studijní pobyty a výměnu zkušeností mezi vědci a studenty nebo podnětné projekty zaměřené na popularizaci vědy a jejího přínosu pro společnost. Od svého vzniku rozdělit fond přes 13 mil. korun.