8. července 2020

Tisková zpráva

Prestižní Evropská asociace molekulární biologie EMBO, sídlící v německém Heidelbergu, oficiálně oznámila jména svých nových členů. EMBO udělilo 63 předním vědcům z celkem 25 zemí světa celoživotní vyznamenání v podobě členství v organizaci EMBO jako uznání jejich pozoruhodné vědecké práce a úspěchů v oblasti věd o živé přírodě. Novými členy se letos stávají i dva vědci z Brna – vědecký ředitel výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity Karel Říha a ředitelka Biofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Eva Bártová. Karel Říha je vedle Mary O´Connell a Štěpánky Vaňáčové již třetím členem EMBO působícím na institutu CEITEC. Noví kandidáti byli voleni na základě vědecké excelence a průkopnického výzkumu a mohou se pochlubit širokou škálou úspěchů v oblasti vědy a výzkumu.

52 nových členů působí v 18 ze 30 členských států EMBC (European Molecular Biology Conference) a dalších 11 přidružených členů sídlí v Austrálii, Kanadě, Chile, Indii, Japonsku, Singapuru a ve Spojených státech amerických. Noví členové bádající v široké škále disciplín včetně neurověd, rostlinné biologie, buněčné biologie, molekulární medicíny, imunologie a mnoha dalších se tak připojili k prestižní vědecké komunitě EMBO.

Tradice uznávání vynikajících vědců z oblasti věd o živé přírodě v organizaci EMBO existuje již od roku 1963, kdy rada EMBO vybrala počátečních 150 členů z řad excelentních vědců. Od té doby jsou členové každoročně vyzýváni, aby nominovali a volili výjimečné vědce, kteří se pak mohou stát členy této prestižní komunity mající dnes přes 1 800 členů. Noví členové se tak mohou zapojit do celé škály aktivit spolu s dalšími renomovanými vědci, kteří byli zvoleni před nimi, a to včetně 88 držitelů Nobelovy ceny.

„Noví členové přispěli k úspěchu výzkumu v oblasti věd o živé přírodě v Evropě i po celém světě," uvedla ředitelka EMBO Maria Leptinová. „Jako členové organizace EMBO mohou pomoci formovat budoucnost světové vědy prostřednictvím aktivit EMBO, jako je podpora mladých talentovaných vědců, nebo sdružováním myšlenek a vytvářením mezinárodního prostředí, které je příznivé pro vynikající vědu.“

Nový člen organizace EMBO Dr. Karel Říha vystudoval molekulární biologii a genetiku na Masarykově univerzitě v Brně, poté strávil 15 let na vědeckých institucích v Rakousku a USA. Od roku 2014 působí jako vedoucí výzkumné skupiny a zástupce ředitele pro vědu na Středoevropském technologickém institutu CEITEC při Masarykově univerzitě. Jeho výzkum se zaměřuje na pochopení molekulárních a buněčných procesů, které se uplatňují při tvorbě zárodečné dráhy rostlin, a studuje také mechanizmy podílející se na stabilitě genomu. Karel Říha rovněž vyučuje na Masarykově a Vídeňské univerzitě.

„Mám velkou radost ze zvolení Karla Říhy řádným členem EMBO. Karel je posledních pět let mým nejbližším spolupracovníkem ve vedení institutu, je to vynikající vědec s širší vizí. Díky lidem jako on dnes CEITEC spoluovlivňuje budoucnost molekulární biologie v mezinárodním měřítku. Fakt, že po deseti letech od založení máme na institutu CEITEC třetinu českých členů organizace EMBO, ukazuje, jaký kus cesty jsme urazili,“ dodal Jiří Nantl, ředitel vědecko-výzkumného centra CEITEC Masarykova univerzita.

Více informací naleznete v tiskové zprávě EMBO.

Kontakt

Čtěte více

Novinky Média

Molekulární bioložka z CEITEC MU se zařadila mezi světovou špičku

12. 6. 2019

Novinky

Vědkyně z MU se stala členkou prestižní organizace molekulární biologie

21. 6. 2017