27. března 2022

To, že se doktorandka Katarína Rovenská ocitla na VUT, kde se zabývá nanotechnologiemi, je prý tak trochu náhoda, jak sama s nadsázkou říká. Stejně by ji prý bavilo cokoliv, kde by byla čísla a grafy. Ať už je to jakkoliv, je dnes součástí výzkumné skupiny Příprava a charakterizace nanostruktur na CEITEC VUT, a protože ráda dělá něco navíc, od loňského jara je také členkou Studentské komory AS VUT.

Dnes s úsměvem vzpomíná, jak přišla na Ústav fyzikálního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství, kde potom setrvala po celoudobu studia: „Když jsem zde viděla tu spoustu přístrojů, na kterých budu moci jako studentka pracovat, byla jsem z toho nadšená.“ Když si pak postupně ujasňovala, co ji baví a co méně, vyšly z toho vítězně nanotechnologie. „Mám ráda malé věci a líbila se mi myšlenka zmenšovat současné technologie.“ Protože ji bavilo sledovat chod ústavu, ráda se účastnila organizování dní otevřených dveří a Noci vědců. „Chtěla jsem ukázat veřejnosti, že studium na VUT je velmi dobré, chtěla jsem, aby se i druzí měli tak dobře jako já. Ale aby to u nich nebyla náhoda jako u mě, chtěla jsem jim vysvětlit, proč by sem měli jít,“ objasňuje energická doktorandka, která je také členkou Science & Technology Clubu, který na FSI pořádá populárně-naučné přednášky. Po mamince učitelce má ráda lidi a ráda organizuje něco, co může být druhým prospěšné, to ji naplňuje.

Po skončení strojní fakulty vyplynulo celkem přirozeně, že šla Katarína na doktorát na CEITEC. „Na FSI jsem byla ve skupině, kterou vedl profesor Tomáš Šikola, a dohodli jsme se, že bych disertaci mohla dělat na CEITEC v rámci jeho výzkumné skupiny,“ říká mladá výzkumnice. Už dříve využívala přístroje na CEITEC při své bakalářské a potom i diplomové práci, takže se tu cítila jako doma. Její disertační práce se jmenuje Laditelné metapovrchy. „Dlouhou dobu se zmenšovala elektronika a optika byla trochu stranou, což se teď mění a naším cílem je zmenšování optických prvků. Lze to využít třeba u mobilu, z kterého dnes kamera vyčnívá, ale když optiku zmenšíme, mohla by být uvnitř telefonu. V mém výzkumu stručně řečeno zkoumám optickou odezvu materiálů strukturovaných na nanoúrovni. Nanostruktury umíme vyskládat tak, aby výsledný produkt – metapovrch – měl nějakou optickou funkci, třeba jako čočka nebo barevný filtr. To, že dokážeme změnit optickou odezvu už hotových nanostruktur, a tím třeba změnit funkci metapovrchu pouze změnou okolních podmínek, je právě to ladění,“ vysvětluje doktorandka.

Baví ji výzkum, ale stále víc ji baví i učit: „Když někomu něco vysvětluji, v té roli se cítím dobře a myslím, že mi to i jde.“ Na FSI vede praktika zaměřená na práci s přístroji a speciálními technikami, které jsou i na CEITEC. „To mi připadá správné, protože to znám. Za dobu, co pracuji v laboratoři, mi už rukama prošlo několik lidí v tom smyslu, že jsem je naučila, co sama dělám. Pořád víc se v tom nacházím, až jsem dospěla k tomu, že bych chtěla učit na VUT,“ prozrazuje Katarína, i když si zároveň uvědomuje, že není správné zůstat na stejné instituci, kde člověk studoval.

Když Kataríně jako čerstvé doktorandce její kolega řekl, že budou volby do univerzitního senátu a zda to nechce zkusit do studentské komory, sebrala odvahu a uspěla. „Jsem zástupkyně za vysokoškolské ústavy, takže kromě CEITEC zastupuji i CESA a ÚSI. Hodně doktorandů na CEITEC není z VUT ani z Česka, takže je dobře, že mají svého zástupce v senátu. Ve Studentské komoře AS jsme teď hodně řešili pravidla interního fondu studentské podpory, což je fond pro oceňování činnosti aktivních studentů, zabýváme se úpravou etického kodexu, o kterém v minulém čísle mluvila Diana Hodulíková (Události 2 2021/2022, s. 62), čeká nás reforma financování doktorského studia,“ vyjmenovává Katarína nejdůležitější projednávaná témata. Nejnověji mají na stole aktualizaci příručky prváka pro příští akademický rok a přípravu Příručky doktoranda. Z dotazníkového šetření mezi doktorandy na VUT totiž mimo jiné vyplynulo, že by bylo dobré zlepšit informovanost doktorandů o průběhu studia, studijních povinnostech a příležitostech nebo užitečných kontaktech.

„Moc ráda něco organizuji a dělám časový harmonogram,“ říká aktivní doktorandka. Den si plánuje podle časů, kdy má přístup k přístrojům, a také podle zasedání senátu a schůzek komory, všechno ostatní tomu pak přizpůsobí. „Když za mnou někdo přijde s nějakým nápadem, často jen slyším, jak říkám: jasně, proč ne? A nevadí, že budu spát zase o půl hodiny méně,“ přiznává se smíchem. Na CEITEC ráda provádí při pravidelných exkurzích po laboratořích středoškoláky a jiné návštěvníky. Novinkou je, že zde zastává funkci studentské ombudsmanky.

Zřízení funkce vyplynulo z celospolečenské debaty o etice na vysokých školách, o problematice studentského well-beingu, aby se studenti cítili na školách dobře a bezpečně. „Když jsme to řešili v Studentské komoře AS, dospěli jsme k závěru, že celouniverzitní ombudsman by byla pro studenty pozice neosobní a vzdálená a zřejmě by jejích služeb nevyužívali. Na fakultách tuto funkci dobře plní studentské komory, ale v případě vysokoškolských ústavů nám ombudsman smysl dával. Málokterý student se odváží jít s citli- vým problémem na studijní oddělení nebo na vedení, zvláště ti zahraniční, kteří mají třeba jinak nastavenou kulturu a morálku,“ vysvětluje nová ombudsmanka. Na CEITEC s ohledem na množství zahraničních studentů propagují celou agendu v angličtině, proto funkci označují ombudsperson. „Ta funkce mě staví do zvláštní pozice: na jedné straně chci studentům pomáhat a doufám, že zakládáme tradici, ale na druhé straně si přeji, aby studenti ombudsmany nepotřebovali.“

 

Čtěte více

Novinky Výzkum Ocenění

Studenti z CEITEC převzali Cenu rektora VUT za rok 2021

18. 1. 2022

Novinky Ocenění

Studentky a student z CEITEC zabodovali v soutěži Brno Ph.D. Talent

8. 6. 2021

Novinky Výzkum Rozhovory a názory

V biokeramice leží budoucnost implantace. Na výzkumu pokročilých keramických…

17. 5. 2021