27. července 2018
Tisková zpráva, Brno, 27.7. 2018; Velkého vědeckého úspěchu se podařilo dosáhnout vědci Marku Mrázovi, který působí v CEITECu Masarykovy univerzity (MU). Obdržel totiž zprávu, že uspěl se svým projektem jako pátý na CEITECu a získal ve vědecké komunitě velmi ceněný startovací grant Evropské výzkumné rady (ERC). Mráz a jeho tým se bude moct v příštích letech zaměřit na intenzivní výzkum vzniku a léčby chronické lymfocytární leukémie, nejčastějšího typu leukémie u dospělých lidí.
Vědci budou díky grantu s finanční dotací 37 milionu korun po dobu pěti let zkoumat podrobnosti mechanismu, jakým onemocnění vzniká. Budou usilovat o využití poznatků o molekulových interakcích k navržení účinnější terapie a chtějí také vyvinout myší model, který poslouží jako nástroj pro testování nových léčiv. „Získané finance využijeme asi z poloviny na hrazení experimentů a materiálu a z poloviny na personální náklady členů týmu,“ sdělil Mráz.
Obdržení grantu je významným milníkem jeho vědecké kariéry, která je slibná od samého počátku. Už jako doktorský student obdržel cenu ministra školství pro výjimečné doktorandy, v roce 2014 cenu Evropské hematologické asociace a v roce 2015 cenu České onkologické společnosti za nejvýznamnější vědeckou publikaci roku. Ačkoliv je Mrázovi teprve 34 let, vede vlastní výzkumnou skupinu a má za sebou pracovní pobyty na americké Mayo Clinic a na University of California v San Diegu.
„Získání třetího ERC grantu pro CEITEC MU, tedy pátého pro celé konsorcium CEITEC je potvrzením, že se zhodnocuje investice, která do Brna přišla. Vybudovali jsme zde z evropských zdrojů jedno z nejlépe vybavených vědeckých center v Evropě. Daří se nám také vytvářet takové pracovní prostředí, které dokáže špičkové vědce udržet,“ dodal Jiří Nantl, ředitel CEITECu Masarykovy univerzity.
Úspěch v soutěži o ERC grant je v Česku stále ještě mimořádná událost. Evropská výzkumná rada ho v různých kategoriích uděluje od roku 2007 a čeští vědci jich za tu dobu obdrželi třicet. Vyhovět vysokým nárokům rady je obtížný úkol. Mrázovi se to povedlo také díky absolvování speciálního univerzitního programu.
Marek Mráz je teprve pátým výzkumníkem CEITECu, kterému se povedlo v soutěži o tuto formu financování uspět. Před ním se to podařilo v roce 2013 strukturnímu biologu Pavlu Plevkovi s projektem na studium lidských pikornavirů. O dva roky později slavil úspěch Richard Štefl, který získal grant na studium tzv. temné hmoty genomu. A od loňského roku se ERC starting grantem může pochlubit také Petr Neugebauer a Vojtěch Adam z CEITEC VUT.