30. března 2021
Sdílená Laboratoř rostlinného výzkumu institutu CEITEC Masarykova univerzita má od 1. 3. 2021 novou vedoucí. Je jí doktorka Markéta Pernisová, která v této roli vystřídala svou předchůdkyni doktorku Natallii Valasevich (momentálně na mateřské dovolené). Laboratoř rostlinného výzkumu poskytuje přístup k výzkumné infrastruktuře pro základní výzkum rostlin, simulaci podmínek prostředí a fenotypové analýzy. Tato laboratoř disponuje 15 růstovými komorami a 10 skleníky poskytujícími vhodné prostředí pro kontrolovaný růst rostlin. Rovněž slouží jako středobod špičkového biologického výzkumu. Markéta Pernisová působí na Masarykově univerzitě již více než 10 let, má doktorát v oboru buněčné a molekulární biologie, bohaté zkušenosti manažerky laboratoře a také zahraniční zkušenost z Laboratoře reprodukce a vývoje rostlin na ENS de Lyon ve Francii.
Co se jí nejvíce líbí na práci v Laboratoři rostlinného výzkumu? Jaké jsou její profesní plány? A čím je tato laboratoř podle ní výjimečná? Přečtěte si rozhovor s Markétou Pernisovou!
Proč jste se rozhodla přihlásit na tuto pozici?
Rostliny jsou jedinečné svou schopností utvářet nové orgány a efektivně regenerovat, na rozdíl od nás lidí. Tato jejich vlastnost/schopnost mě fascinuje a provází mě téměř celou mou vědeckou kariéru. Takže když byla možnost začít pracovat v Laboratoři rostlinného výzkumu, tak jsem se rozhodla to zkusit. Viděla jsem možnost zúročit svoje tuzemské i zahraniční zkušenosti v rostlinné biologii. Také to bude určitě nová a cenná zkušenost s ohledem na vedení laboratoře a lidí. A ráda spolupracuji s jinými vědci a toto je ideální příležitost.
Co se vám na práci ve sdílené Laboratoři rostlinného výzkumu nejvíce líbí?
Je to pro mě příležitost, jak těžit ze svých zkušeností s kultivací rostlin v nejrůznějších podobách – od protoplastů a explantátů až po selekce tisíců jedinců. Také je to příležitost nabídnout potenciálním uživatelům sdílené laboratoře, co umím v oblasti např. designu experimentů nebo přípravy vzorků pro analýzy, které chtějí. Laboratoř rostlinného výzkumu je místo, kde se potkává široké spektrum vědců z oblasti rostlinné biologie a těším se na to, že bych se od nich mohla i naučit něco nového.
Čím je podle vás tato laboratoř výjimečná?
Laboratoř rostlinného výzkumu na institutu CEITEC je výjimečná svým vybavením a možnostmi. Disponuje značným prostorem pro kultivaci spousty rostlinných druhů, od Arabidopsis přes řepku nebo kukuřici až po řasy. Laboratoř má také unikátní vybavení. Velmi přesné ovládání teploty, vlhkosti a osvitu nám umožňuje simulovat různé environmentální podmínky jako například sucho, zaplavení, vysokohorský osvit nebo alpské podmínky. Rovněž máme možnost testovat různé části světelného spektra, od UV až po infračervenou. Tato kombinace možností je jedinečná a neviděla jsem ji nikde jinde, a to ani na renomovaných zahraničních pracovištích.
Jaké jsou vaše profesní plány v roli vedoucí laboratoře rostlinného výzkumu?
Postupně se dostávám k tomu, abych se dopodrobna seznámila se všemi možnostmi laboratoře. Zařízení laboratoře je velmi komplexní a chci věnovat dostatek času tomu, abych je perfektně prostudovala. Určitě bych ráda zavedla nové metodiky nebo přístroje, pokud to bude jen trochu reálné. Mám už nějaké podněty a nápady, takže postupně se je budu snažit uvést do praxe. Novinky v tomto směru můžete sledovat i našich webových stránkách. Neodmyslitelnou součástí vědy je spolupráce. Toto je oblast, na kterou bych se chtěla soustředit vice, než tomu bylo doposud. Chtěla bych ještě více rozvinout současné spolupráce a zejména navázat nové. V tom vidím hlavní smysl sdílené laboratoře.
Markéta Pernisová
Markéta Pernisová vystudovala molekulární biologii a genetiku. Po doktorském studiu v oboru Buněčné a molekulární biologie na Masarykově univerzitě v Brně nastoupila jako vědecká pracovnice do laboratoře molekulární fyziologie rostlin. Postdoktorální stáže absolvovala ve výzkumné skupině Funční genomika a proteomika rostlin na CEITEC MU a v Laboratoři reprodukce a vývoje rostlin na univerzitě ENS de Lyon ve Francii. Absolvovala také několik krátkodobých zahraničních stáží, které rozšířily její síť mezinárodních kontaktů a umožnily jí získat nové zkušenosti. Působila například na Universitě Heinricha Heine v Německu, Umea Plant Science Centre ve Švédsku, California Institute of Technology ve Spojených státech amerických a v prestižní laboratoři EMBL v německém Heidelbergu. Má zkušenosti s in-vivo zobrazováním rostlin, studiem transkripčních regulací, mikroskopií a analýzou obrazu.
Markéta má ráda přírodu a relaxuje při procházkách v lese. Ráda chodí do divadla, do kina a na výstavy. Hraje rekreačně badminton a volejbal, jezdí na kole a plave. Ráda čte nebo si poslechne Lucii Výbornou a její rozhovory s hosty. Miluje dobré červené víno s přáteli.
Autorka