11. prosince 2019
Martin Pumera se v letošním roce stal vedoucím výzkumné skupiny Energie budoucnosti a inovace na CEITEC VUT. Zde se jeho tým, i za tak krátkou dobu, rozrostl o devět členů z několika zemí světa. Mimo pozice vedoucího výzkumné skupiny na CEITEC je i ředitelem Centra pro pokročilé funkční nanoroboty na VŠCHT v Praze. Stejně jako loni a předloni, i letos byl zařazen do žebříčku nejcitovanějších chemiků světa.
Martin Pumera se na CEITEC VUT zaměřuje na inovativní koncepty v oblasti energie budoucnosti. Se svým týmem se zabývá výzkumem, který by například mohl umožnit, že budeme běžně měnit teplo lidského těla nebo chemikálie v potu na elektrickou energii. Mezi jeho významné publikace v roce 2019 s afilací k CEITEC VUT patří například článek zabývající se mikromotory poháněnými světlem, zveřejněný v magazínu Chemical Society Reviews (IF 40.443), nebo článek zaměřující se na depozici atomové vrstvy, díky které je z elektrod vytištěných na 3D tiskárně možné vytvořit katalyzátor publikovaný v Advanced Energy Materials (IF 24.884).
Ocenění „Highly Cited Award“ je vysoce objektivní – není závislé na hodnocení komise či na impakt faktoru – zahrnuje články které jednoduše pomohly nejvíce dalšímu rozvoji celosvětové vědy. „Musíte být konzistentně a po dlouhou dobu schopni přispívat v oblasti špičkové vědy a být relevantní. Nenásledovat trendy ale vytvářet je; nás nezajímá co dělá konkurence nebo co bude příští velká věc, ale až ta další, říkám tomu next-next thinking,“ uvádí Martin Pumera s tím, že v hlavních směrech má se svou skupinou 1-2 roky náskok před ostatními, což jim umožňuje v klidu dělat špičkový výzkum a určovat trendy.
V prestižním žebříčku „Global Highly Cited Researchers“, který využívá databázi Web of Science se za letošní rok objevilo celkem 6 216 výzkumníků z 60 zemí světa. Výběr je založen především na citovanosti aktuálních vědeckých publikací s tím, že pro analýzu je vybráno 1% nejcitovanějších vědeckých článků ve 21 jednotlivých oborech. Tato kritéria výběru podle autorů žebříčku poukazují právě na to, že daný vědecký příspěvek má mimořádný vliv. Nejvíce zastoupenou zemí je pravidelně USA a institucí s nevyšší koncentrací nejcitovanějších výzkumníků světa Harvardská univerzita.
„Cena je sice udělena na mé jméno, ale ve skutečnosti je to pro celý tým, který za posledních deset let přispíval k mnou vedenému výzkumu. Nejstarší články zahrnuty v ocenění jsou z mého působení jako vedoucího výzkumné skupiny v NIMSu v Japonsku, pak ze Singapuru a nakonec z ČR. Jednotlivé články mi připomínají mé skvělé studenty a spolupracovníky. Jak vždy říkám, špičkový výzkum není o penězích, ale o lidech, které máte, a jak vám to celé dochází,“ uzavírá Martin Pumera, který je v České republice jediným takto oceněným výzkumníkem v oboru chemie.
Sledujte Martina Pumery a jeho výzkumnou skupinu na Twitter @FutureEnergyLab
Autor: Kateřina Vlková