11. února 2020

Při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě 11. února 2020 si připomínáme, že je třeba vážit si přínosu žen pro vědu a společnost. Ženy vědkyně stojí za inovativním výzkumem po celém světě. I přes jejich pozoruhodný vědecký přínos představují ženy stále jen asi jednu třetinu výzkumných pracovníků na světě, jsou placeny méně než jejich kolegové vědci a jejich práce málokdy dostává uznání, které si zaslouží. Ženám byly uděleny pouze 3 % Nobelových cen za vědu a zastávají pouze 11 % pozic seniorních výzkumných pozic v Evropě. CEITEC by dnes všem svým ženám působícím ve vědě rád poděkoval za jejich obrovský přínos pro vědu a celou společnost!

CEITEC Masarykova univerzita v současné době zaměstnává více než 300 žen z celého světa, které významně přispívají k poslání institutu zlepšit kvalitu života a lidského zdraví prostřednictvím vědeckého výzkumu. Ženy jsou na institutu CEITEC zaměstnány jak na vědeckých, tak i manažerských a administrativních pozicích. Vědecký úspěch institutu je také velmi ovlivněn tvrdou prací a průlomovými objevy svých vědkyň. Nejproduktivnější autorkou vědeckých publikací ústavu v roce 2019 byla také žena – profesorka a vedoucí výzkumné skupiny Šárka Pospíšilová, známá také jako První dáma vědy na Masarykově univerzitě, která vede Výzkumné centrum pro molekulární medicínu na CEITEC MU a působí jako prorektorka pro vědu a výzkum a doktorské studium Masarykovy univerzity.

V roce 2017 bylo ve vědě a výzkumu v České republice zaměstnáno 107 773 lidí a pouze 32 576 z nich byly ženy. Podíl žen v oblasti vědy o živé přírodě činil v roce 2017 jen 25 % v celostátním měřítku. Údaje z let 2016 a 2017 ukázaly nejnižší účast žen ve vědě od roku 2000, kdy se data začala systematicky shromažďovat. V mezinárodním měřítku má Česká republika vůbec nejnižší poměr žen ve vědě a výzkumu v celé Evropské unii a jejich poměr se z dlouhodobé perspektivy nadále zmenšuje. Institut CEITEC jako hrdý držitel HR Award přijal řadu proaktivních opatření, aby ženám zajistil příznivé podmínky v různých fázích jejich vědecké kariéry. Díky svému důslednému úsilí prosadit genderovou rovnost jako jednu ze základních hodnot institutu, se dnes progresivní CEITEC může pochlubit tím, že zaměstnává ve výzkumných pozicích 44 % žen. Což je hodnota výrazně vyšší než celostátní průměr v České republice a mírně převyšuje i evropský průměr. (Zdroj: Gender a věda)

V letošním roce slaví CEITEC Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, spolu s tisíci dalšími vědkyněmi z celého světa svou účastí na IUPAC100 Global Women's Breakfast. Snídaně pro brněnské vědkyně se bude konat 12. února 2020 od 8:00 do 10:00 v Univerzitním kampusu Bohunice. Globální snídaně pro ženy ve vědě byla iniciována International Union of Pure and Applied Chemistry, aby pomohla vědkyním s rozšiřováním svých sítí kontaktů jak na lokální, tak i mezinárodní úrovni. Vědkyně v různých fázích kariéry jsou pobízeny, aby navzájem sdílely zkušenosti o svém kariérním pokroku a společně odhalovaly další příležitosti v profesním rozvoji, výzkumu nebo výuce. Všechny vědkyně z institutu CEITEC jsou srdečně zvány, aby se této globální snídaně zúčastnily. Více informací o akci naleznete ZDE.

Zajímáte-li se o nedávné převratné objevy a inspirujících příběhy našich žen ve vědě, přečtěte si více v níže uvedených článcích nebo nás sledujte na Facebooku!

Čtěte více

Novinky Ocenění

Veronika Grézlová získala Cenu Wernera von Siemense

28. 2. 2019

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Kostní lepidlo vyvinuté vědci z CEITEC lze využít na komplikované zlomeniny.…

23. 5. 2019

Novinky Média

Molekulární bioložka z CEITEC MU se zařadila mezi světovou špičku

12. 6. 2019

Novinky Média

Alzheimera vyhánějí tancem. Jak pomáhá nemocným?

8. 10. 2019

Novinky

Vědkyně z institutu CEITEC objasnily významné spojení mezi dvěma rostlinnými…

29. 10. 2019

Novinky Média Ocenění

Bioložka studuje nádory už od bakaláře a sbírá ceny za publikace

1. 11. 2019

Novinky Ocenění

Dominika Kalasová získala Cenu Josefa Hlávky pro nejlepší studenty

28. 11. 2019

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Česká vědkyně odhalila původ genomu a vývoj důležité plodiny lničky seté …

29. 11. 2019

Média Novinky Rozhovory a názory

Interview with Prof. Mary O’Connell – ERA Chair: How is ERA Chair changing the…

22. 1. 2020