10. prosince 2019

Elektronová paramagnetická rezonance neboli EPR. Téma, které vedlo v posledních dvou desetiletích k mnoha vědeckým průlomům v širokém spektru vědeckých oblastí, a to jak například v oblasti biologie, tak i materiálových věd. S cílem zajistit pokračování úspěšného vývoje technik a jejich aplikací vznikla iniciativa Evropské federace skupin EPR a letní škola, která se díky CEITEC VUT letos uskutečnila v Česku. 

Přednášky a praktické lekce předních vědců v oboru, které poskytly platformu pro úzké propojení teoretického pozadí a experimentálních technik. Myšlenka letní školy se zrodila už v roce 1991 na konferenci ve Velké Británii a od roku 1999 se koná každé dva až tři roky, a to pokaždé na jiném místě ve světě. Po posledních ročnících, které se uskutečnily například v německém Berlíně nebo izraelském Rechovotu se škola přesunula poprvé do České republiky. 

Hlavním organizátorem školy se stal Petr Neugebauer, který je na CEITEC VUT vedoucím výzkumné skupiny Magneto-Optická a THz Spektroskopie. „Škola je velmi prestižní záležitost, což dokazuje skutečnost, že mimo evropských studentů přilákala i ty ze zemí jako je Austrálie, Japonsko nebo například USA. Organizací školy i svým výzkumem se snažím navázat na historii vývoje magnetické rezonance v Brně, jejímž průkopníkem je brněnský vědec Josef Dadok,“ uvedl Petr Neugebauer, který nedávno představil unikátní přístroj magnetické rezonance. „Bylo příjemné vidět, že takové velké množství mladých a nadšených studentů pracuje v tolika různých oblastech EPR spektroskopie. Zároveň mě ohromila kvalita práce, kterou představili v rámci prezentace vědeckých posterů,“ dodal prezident Mezinárodní EPR společnosti Thomas Prisner.

„Mezinárodní škola EFEPR v průběhu let vytvořila pro mnoho mladých vědců základ jejich profesionální sítě mezinárodních kontaktů a zároveň jim také rozšířila pohled na mezinárodní vědu. I proto bylo podle mne klíčové uspořádat školu v České republice (poprvé ve východní Evropě). Organizátor Petr Neugebauer a jeho tým odvedli skvělou práci. Všichni studenti byli nadšení, i když po intenzivním týdnu učení nových věcí byli velmi unavení. Návštěva laboratoří CEITEC zapůsobila opravdu na každého,“ uzavírá Sabine Van Doorslaer, prezidentka Evropské federace EPR, která navázala na to, že sedmidenní program školy kromě přednášek celkem dvaceti profesorů z jedenácti zemí světa, zahrnoval také návštěvu laboratoří CEITEC Nano i Národního NMR centra Josefa Dadoka v Brně.  


Autor: Kateřina Vlková

Čtěte více

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Vědci z CEITEC sestrojili unikátní přístroj magnetické rezonance

12. 11. 2019

Novinky Akce a hosté Tiskové zprávy

Mezinárodní školu magnetismu letos pořádá CEITEC. Tématem jsou experimentální…

11. 9. 2019