6. prosince 2022
Tomáš Reigl, Jakub Pawel Porc, Karol Pál, Jakub Hynšt, Veronika Navrkalová a Karla Plevová z výzkumného institutu CEITEC, Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice (FN) Brno, spolupracovali s firmou HPST na unikátním diagnostickém nástroji. Jejich inovace je důkazem smysluplné a produktivní spolupráce mezi akademickým a privátním sektorem a zaujala i odbornou porotu soutěže Vizionáři 2022. Mladí vědci a vědkyně získali ocenění za inovativní diagnostický nástroj využívající sekvenování nové generace pro analýzu biomarkerů hematoonkologických onemocnění.
Vědecký tým z výzkumné skupiny Šárky Pospíšilové ve spolupráci s firmou HPST vyvinul nový diagnostický nástroj LYNX (LYmphoid NeXt-Generation Sequencing), který s využitím sekvenování nové generace umožňuje analyzovat různé typy molekulárních znaků (tzv. biomarkerů) u nejběžnějších hematoonkologických onemocnění. Tento všestranný genomický test využívá nejnovější poznatky z oboru molekulární medicíny a bioinformatiky a představuje důležitý krok pro efektivnější medicínu zaměřenou na jednotlivé hematoonkologické pacienty.
Stejně jako je každý člověk jedinečný, je jedinečné i jeho nádorové onemocnění. LYNX byl navržen pro detekci standardních i nových biomarkerů u několika nejběžnějších typů leukémií a lymfomů, jako je například chronická lymfocytární leukémie nebo difúzní velkobuněčný lymfom. Cílená analýza těchto biomarkerů poskytuje důležité informace sloužící ke stanovení diagnózy, prognózy nebo predikci odpovědi na léčbu. LYNX navíc umožňuje vyhledání specifických znaků, které mohou sloužit pro individuální monitorování průběhu onemocnění. Diagnostický nástroj analyzuje speciální laboratorní postupy, které vědecký tým vyvinul ve Fakultní nemocnici v Brně.
„Ve spolupráci s HPST a za finanční podpory Technologické agentury České republiky (Projekt TAČR Zéta) jsme vytvořili bioinformatický nástroj s uživatelským rozhraním, který zdravotnickým pracovníkům umožňuje kompletní analýzu laboratorních výsledků. Výsledky analýz jsou zobrazeny pomocí interaktivních grafů a tabulek s možností automatického filtrování. Díky tomu dochází ke zkrácení času potřebného pro vyšetření a učinění diagnostických závěrů. Technologická agentura náš projekt ohodnotila známkou A – vynikající výsledek, díky čemuž jsme byli nominováni do soutěže Vizionáři 2022,“ vysvětluje Tomáš Reigl.
Spojením nových laboratorních postupů a analytického softwaru vytvořeného na míru výzkumný tým vyvinul unikátní nástroj určený pro diagnostické i výzkumné laboratoře zaměřené na hematoonkologii. LYNX je schopen vyhodnotit široké spektrum klíčových biomarkerů, mezi které patří genové mutace, chromozomové aberace a také přestavby antigenních receptorů.
„Univerzální použití činí náš nástroj jedinečným pro získání ucelených informací o genetických vlastnostech nádoru, které jsou specifické pro každého pacienta. LYNX tak může nahradit několik různých rutinních vyšetření, čímž zrychluje a také zlevňuje celý proces diagnostiky genomických markerů leukémií a lymfomů. Navíc díky modularitě bioinformatického řešení má software potenciál k využití při analýze dat pacientů s jinými onkologickými onemocněními. Jednoduchou změnou výpočetních parametrů lze analyzovat data z jiných genomických testů, a tím usnadnit diagnostiku dalších onkologických onemocnění,“ popisuje Tomáš Reigl.
LYNX představuje významný krok směrem k efektivnější diagnostice a léčbě hematoonkologických pacientů. V současné době je LYNX rutinně využíván na Interní hematologické a onkologické klinice Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty MU a zároveň je také používán pro účely dalšího biomedicínského výzkumu v laboratořích CEITEC MU, zejména pro sledování klonální evoluce u pacientů s chronickou lymfocytární leukémií. Tento úspěch je krásným příkladem spolupráce mezi vědci, lékaři a bioinformatiky z několika kampusových pracovišť - Fakultní nemocnice Brno, Lékařské fakulty MU a výzkumného institutu CEITEC MU.