Nanotechnologie nejsou jen nanovlákna a notoricky známý nanospider; do Česka přijede světová špička na nano-obory
27. května 2011
V týdnu 30. 5. – 4. 6. se ve Žďárských vrších sejde na 150 předních světových a českých odborníků z oblasti výzkumu a vývoje nanotechnologií. V rámci Mezinárodní letní školy, kterou letos s pomocí ostatních univerzit pořádá CEITEC (Středoevropský technologický institut), Ústav fyzikálního inženýrství VUT Brno a Fyzikální ústav Akademie věd ČR předají vědecké kapacity znalosti a zkušenosti vybraným studentům a mladým vědcům. Celý týden se jim budou intenzivně věnovat s cílem podpořit potenciál, který nastupující česká generace a rychle rozvíjející se oblasti nanoelektroniky, nanofotoniky, nanoneurologie, mikroskopické techniky a dalších nano-směrů mají.
Organizátorům se letos podařilo zajistit skutečné špičky. Účast potvrdil například profesor Lars Montelius z Lund University ve Švédsku. Ve své práci se dlouhodobě zaměřuje na využití nanovláken v lidském organismu, zejména v neurologii, konkrétně například pro výzkum funkce nervových buněk v mozku.
Dalším zajímavým hostem bude také Franz Giessibl z University Regensburg, který je průkopníkem využívání mikroskopu atomárních sil pro zobrazování jednotlivých atomů na površích pevných látek. Pro tyto účely používá jako měřící čidla překvapivě i relativně velké mechanické rezonátory, které nalézáme v hodinkách.
Komerční sektor bude zastupovat ředitel evropského výzkumu společnosti IBM Walter Riess. Jako zástupce prvotřídní instituce, která investuje významné prostředky právě do výzkumu v oblasti nanotechnologií, zprostředkuje studentům kontakt s realitou. Představí ale i vlastní vizi směřování nanoelektroniky.
„Na rozdíl od ostatních oborů si naše vysoké školy nemohou na nedostatek zájemců o oblast nanotechnologií stěžovat. Jedná se o obor, který v posledních letech pokročil v České republice významným směrem dopředu a dostává se na úroveň světových institucí. I proto je jedním z nosných témat Středoevropského technologického institutu (CEITEC), který již brzy oficiálně zahájí svoji činnost,“ řekl Tomáš Šikola, koordinátor programu Pokročilé nanotechnologie a mikrotechnologie z CEITEC.