7. dubna 2020
Testování je klíčem ke zvládnutí pandemie, shodují se experti. Česko v téhle disciplíně první týdny prováhalo. Teď se snaží dohnat ztracený čas. Půjde to? A je možné se obejít bez nedostatkových izolačních souprav k testování?
Hostem je Boris Tichý, vedoucí laboratoře genomiky výzkumného centra CEITEC brněnské Masarykovy univerzity.
Dosavadní počet nakažených v Česku je kolem 4,5 tisíce, vycházíme-li tedy z dostupných výsledků. Je to jen špička ledovce?
Samozřejmě nakažených je víc. Ale jestli je to dvakrát, třikrát nebo desetkrát, nelze říct přesně bez pořádného testování i bezpříznakových obyvatel. Je potřeba průzkumně otestovat větší skupinu lidí bez příznaků, abychom věděli, jaká je promořenost populace.
Takže bez takového testování nevíme, co se skrývá pod hladinou, pod tou špičkou ledovce?
Z mého pohledu ano. Netestujeme bezpříznakové přenašeče, protože se vlastně nedostanou do výběru. Situace bude jiná na venkově a ve větších městech, jako je Brno, Praha, Ostrava, kvůli větší koncentraci lidí je tam daleko větší šance na přenos mezi lidmi.
Takže máme úplně mylnou představu o tom, kolik lidí je u nás vlastně infikovaných?
Určitě existují některé modely, které jsou přesnější. Jsou státy, které testují víc, například Island. Je poměrně malý, ale má dobře vyvinuté genetické testování a testuje opravdu masivně. Nemám úplně aktuální data, ale myslím si, že jsou už na třetině populace. Ovšem Island má, tuším, kolem 300 tisíc obyvatel, takže ta třetina je třeba sto tisíc lidí.
V České republice se od začátku dubna tempo testování zrychlilo. Provádí se zhruba k 6000 testů denně, je to dost?
Já si myslím, že by bylo vhodné provádět ještě víc testů. Testovat třeba rizikové skupiny, například seniory, ale především zahájit výzkumné testování těch bezpříznakových náhodně vybraných.
Více zde.
Autor: Markéta Bidrmanová
Zdroj: Seznam Zprávy