25. ledna 2023

CEITEC Masarykova univerzita koordinuje nový EXCELLENCE HUB

Alzheimerova choroba (AD) postihuje miliony lidí na celém světě a v současné době neexistuje žádná účinná léčba, která by chorobu modifikovala. Včasná diagnóza AD je přínosná zejména kvůli stanovení vhodné péče o pacienty a oddálení progrese onemocnění. Zavádění moderní diagnostiky AD do klinické praxe v České republice a na Slovensku je však zatím spíše roztříštěné. Právě tento problém se snaží vyřešit koordinátor projektu ADDIT-CE Jozef Hritz a jeho vědečtí kolegové. Tento unikátní projekt podpoří spolupráci vědců na akademické půdě a biotechnologických firem v České republice a na Slovensku při navrhování moderních diagnostických nástrojů. Tento projekt získal financování v rámci nového programu Excellence Hubs podporující centra excellence, které se zaměřují se na inovace tím, že umožňují inovačním ekosystémům v takzvaných "widening" zemích, aby se spojily a vytvořily lepší vazby mezi akademickou sférou, průmyslem, vládou a občanskou společností.

Stefan Weiers, vedoucí sektoru u Evropské komise, pogratuloval československému projektovému týmu k velmi solidní přípravě projektu, který byl vybrán v rámci velmi kompetitivního schématu Excellence Hubs, podporující šest různých evropských výzkumných politik. Z pouhých deseti projektů vybraných k financování v rámci této výzvy jsou dva projekty koordinovány Masarykovou univerzitou. Stefan Weiers také poukázal na to, že pandemie dále prohloubila inovační mezeru mezi západem a východem Evropy, a právě tento problém by měl projekt ADDIT-CE a program Excellence Hubs řešit. Zapojení čtyř hlavních aktérů – akademické obce, průmyslu, regionální vlády a občanské společnosti – je podle Stefana Weierse osvědčeným receptem na posílení inovací. Koordinátor projektu Jozef Hritz ocenil Evropskou komisi za vytvoření programu Excellence Hub, protože takový systém financování vědecká komunita již dlouho zoufale potřebovala.

Projekt ADDIT-CE znamená inovaci diagnostiky Alzheimerovy choroby a její převedení do klinické praxe ve střední Evropě a získal téměř 5 milionů EUR od Evropské Unie na čtyři roky. Tento unikátní projekt spojuje výzkumné týmy z CEITEC MU, Masarykovy univerzity, FNUSA a Biomedicínského centra a Neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd. Očekává se, že toto partnerství posílí výzkum a inovace v oblasti diagnostiky AD a zavede nové technologie do klinického managementu této choroby. Projekt ADDIT-CE navíc navrhne vhodné národní plány boje proti demenci v zapojených regionech.

 „Demence je pro lékaře obrovskou výzvou, touto smrtelnou poruchou trpí více než 55 milionů lidí. V současné době neexistuje žádná účinná léčba modifikující toto onemocnění a včasná diagnóza je klíčová k zvládání této choroby,“ vysvětluje slovenský vědec a koordinátor projektu Jozef Hritz. V současné době neexistuje koncepční plán, který by v České a Slovenské republice zaváděl moderní diagnostické přístupy do klinické praxe. Součinnost mezi univerzitami a soukromým sektorem vedoucí k vývoji molekulárních diagnostických nástrojů je roztříštěná a není řádně organizovaná. Zároveň má jen omezený počet talentovaných studentů zájem o aplikovaný neurovědní výzkum zaměřený na demenci.

Hlavním cílem projektu je tedy vytvořit dva vzájemně propojené ekosystémy v Brně a Bratislavě, které budou sdružovat všechny aktéry pohánějící inovace v této oblasti. Excelentní vědecké týmy z CEITEC MU, Přírodovědecké fakulty MU,  Lékařské fakulty MU a Slovenské akademie věd budou spolupracovat se soukromými biotechnologickými společnostmi, konkrétně se společnostmi BioVendor, Multiplex DX a Geneton. Pacienty a jejich blízké budou zastupovat organizace jako Slovenská alzheimerovská společnost, Česká alzheimerovská společnost, Centrum Memory a Czech Brain Aging Study. Regionální vláda bude zapojena prostřednictvím Ministerstva zdravotnictví Slovenské republiky a Jihomoravského inovačního centra.

"Tento unikátní projekt přináší nejen inovace diagnostiky jedné z hlavních civilizačních chorob, ale i tolik potřebné propojení různých aktérů, kteří v rozvoji zdravotní péče musí spolupracovat," řekl ředitel CEITEC MU a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Jiří Nantl.

Propojené ekosystémy sjednotí výzkumné a inovační aktivity zaměřené na nové diagnostické metody a jejich aplikace a dále propojí akademickou a podnikatelskou sféru vytvořením pilotního programu průmyslových doktorských programů pro talentované studenty. Projekt vytvoří společnou československou strategii zahrnující základní výzkum a aplikované výzkum v oblasti diagnostiky Alzheimerovy choroby. Díky tomuto přístupu se dostanou nové špičkové technologie do klinické praxe mnohem rychleji a urychlí i vývoj nových diagnostických nástrojů Alzheimerovy choroby. Projekt ADDIT-CE spojuje síly všech aktérů zapojených ekosystémů s cílem revolučně změnit diagnostické přístupy demence v obou spřátelených zemích.

„Věřím, že se nám společně podaří vytvořit nejen nové diagnostické nástroje, ale i funkční inovační ekosystém, který bude fungovat a sloužit společnosti i po skončení projektu. Díky investicím do moderního doktorského vzdělávání umožňujícího studentům praktické a oborově relevantní stáže v biotechnologických firmách vychováme novou generaci vědců s inovativním a podnikatelským smýšlením,“ uzavírá Jozef Hritz.