27. listopadu 2020
CEITEC Masarykova univerzita a CEITEC Vysoké učení technické v Brně během Noci vědců každoročně navštíví přes tisíc návštěvníků a všechny u nás vždy moc rádi vidíme! Těšili jsme se, že i letos navštíví náš robotický testbed, prohlídnou laboratoře, vyzkouší nejrůznější experimenty a zapojí se do připravených soutěží. Letošní téma "Člověk a robot" nejen připomíná sté výročí použití slova robot, které použil spisovatel Karel Čapek ve hře R.U.R., ale také otevřelo několik témat.
Je robot kamarád nebo nepřítel? Pomocník nebo překážka? Jak robota vnímat? S vědci z CEITEC, kteří roboty, robotické systémy vyvíjejí a zkoumají jsme proto připravili několik videí, virtuálních prohlídek a aktivit, díky kterým budete letos moci k nám alespoň takto online.
Roboti a továrna budoucnosti
Umělá inteligence, propojení laboratoří a automatizace. Nová továrna budoucnosti, kterou na CEITEC VUT budujeme bude fungovat na základě robotizovaných výrobních linek, kterou bude moci využít kdokoliv odkudkoliv na světě. Chcete být mezi prvními návštěvníky tohoto testbedu? Ve videu Vám profesor Pavel Václavek, který je koordinátorem projektu RICAIP vysvětlí, jak na to!
Testbed RICAIP Průmysl 4.0 (video)
Zobrazit víceBudujeme továrnu budoucnosti (video)
Zobrazit vícePrůlet nad budovami testbedů RICAIP (video z dronu)
Zobrazit víceRobotický systém ATEROS se představuje (video)
Zobrazit víceChcete být mezi prvními, kdo navštíví brněnský Testbed RICAIP Průmysl 4.0?
Zobrazit více
Nanoroboti nás mohou brzy léčit
V dnešní době zažíváme rychlý vývoj oblasti nanostrukturní chemie a studie nanostrojů. Doposud bylo vědci připraveno značné množství šikovných nanomotorů, nanoramínek, nanosvalů a dalších nanosoučástek, které lze propojit v jeden celek – nanorobota. Že už se dávno nejedná o sci-fi, dokládá i udělení Nobelovy ceny za chemii v této oblasti v roce 2016. Sir Fraser, jeden z oceněných, nám o tom dokonce přijel povyprávět. Inspirováni jeho vzorem, ale i vzorem mnoha dalších vědců, se u nás na CEITEC zabýváme vývojem nových nanosoučástek a nanostrojů s cílem připravit nanomedicínu proti rakovině. Aby toho nano nebylo málo, podívejte se zde na naši nanovideo-prezentaci.
Myšlenkou ovládaný robot
Měřením elektrické aktivity mozku umíme získat informace o míře mentální činnosti. V našem příspěvku vám ukážeme, jak takové informace zužitkovat například pro rozpohybování robota. Využijeme k tomu metodu EEG a k řízení budeme používat míru mentální aktivity.
Testovací štafeta PCR – lidská ruka a robotické rameno v boji proti Covidu
Pojďte s námi nahlédnout do zákulisí testování vzorků na Covid. Ukážeme vám PCR metodu a poznáte, jak roboti pomáhají našim vědcům a vědkyním s bojem proti Covidu.
Virtuálně do našich laboratoří
CEITEC Vysoké učení technické v Brně
Víte, že u nás najdete ty nejčistší laboratorní prostory, kde i malá částečka prachu může udělat velký nepořádek? U nás totiž sledujeme materiály v nanoměřítku! Koukněte na virtuální prohlídku laboratoří, kde se tyhle materiály nejen zkoumají, ale také vyvíjejí.
Výzkumná infrastruktura CEITEC Nano (virtuální prohlídka)
Zobrazit víceLaboratoře pokročilých keramických materiálů (virtuální prohlídka)
Zobrazit víceLaboratoře charakterizace materiálů a pokročilých povlaků (virtuální prohlídka)
Zobrazit víceCEITEC Masarykova univerzita
Mladé a dynamické interdisciplinární centrum je zaměřeno na vědu o rostlinách, strukturální biologii, molekulární medicínu a neurovědu. Podívejte se k nám!
Prohlídka kampusu CEITEC MU
Laboratoř rostlinného výzkumu
Centrální laboratoř Genomika
Centrální laboratoř Buněčné zobrazování
Národní NMR centrum Josefa Dadoka
Centrální laboratoř Proteomika
Laboratoř multimodálního a funkčního zobrazování
Centrální laboratoř Nanobiotechnologie
Další aktivity
Vědecký kvíz: živé vědy a robotika
Zobrazit víceJak vypadá rýma?
Zobrazit vícePokud byste chtěli vědět ještě něco o CEITEC
CEITEC je výzkumné centrum zaměřené na oblast živých věd, pokročilých materiálů a nanotechnologií. Vznikl v roce 2011 a od doby jeho nedávného vzniku se daří budovat významné vědecké centrum, a již nyní se řadí mezi špičkové evropské instituce.