O akci
Open Day už určitě znáte. Ale co takhle Open Week? Při letošní slavnostní příležitosti jsme se rozhodli udělat z dne otevřených dveří rovnou celý týden (od 8. do 13. 11). A to týden nabitý CEITEC vědou!
Můžete se těšit na živě streamované ONLINE přednášky s našimi vědci, virtuální prohlídky a řadu poznávacích aktivit pro malé i velké. Všechny přednášky bude moderovat oblíbená moderátorka České televize a nadšenkyně pro vědu Soňa Baranová!
K programu si navíc můžete objednat i tematický drink z oblíbeného brněnského baru 4pokoje ZDE.
Program
Doc. Lucy Vojtová po ukončení doktroátu nastoupila na Kolumbijskou univerzitu ve Spojených státech. Tři roky v USA zcela změnily její život, neboť ji dovedly ke tkáňovému inženýrství a designu biomateriálů pro medicínu. Dnes se svým týmem pracuje na takových projektech, jako je regenerace celé tloušťky kůže či tvorba materiálu nahrazujícího meziobratlové ploténky. Od roku 2019 vede na CEITEC VUT vlastní výzkumnou skupinu Pokročilé biomateriály.
Mezi některé z projektů, které její skupina řeší, patří například práce na náhradě kůže. Ve spolupráci s Klinikou popálenin a rekonstrukční chirurgie Fakultní nemocnice v Brně vyvíjí materiál, který by mohl sloužit při regeneraci pokožky. Moderní způsob krytí ran a kožních zánětů řeší projekt inovativního hydrogelu. Je lehký, umí nasát veškerou vlhkost, takže rány nemokvají. Navíc je průhledný, takže lékaři nemusí neustále ránu převazovat, aby viděli, co se na kůži děje. Další projekty jsou zaměřené na pokročilá hemostatika, regeneraci páteře a náhrady meziobratlových plotének či takzvaný kostní cement. Skupina Lucy Vojtové musí umět biomateriály vymyslet, navrhnout a vyrobit.
Ve spolupráci s lékaři z FN Brno a LF MU pod vedením doktora Milana Krtičky vyvíjí kostní lepidlo, které musí splňovat řadu nároků: nesmí být pro organismus a kostní tkáň toxické, musí být vstřebatelné, stejně tak musí být dostatečně porézní a podporovat vrůst novotvořené kostní tkáně jak do lepidla, tak i do fixovaného kostního úlomku. Při tom všem by měla být přilnavost kosti k lepidlu natolik dostatečná, aby ani minimální síla nezpůsobila zničení lepeného spoje kostních úlomků. Přestože se dané problematice ve světě věnuje patřičná pozornost, nebylo jiným vědeckým týmem vytvořeno kostní adhezivum, které by splňovalo výše popsané nároky a bylo použitelné v klinické praxi.
Aktuálně pracuje na projektu PROFIBone, jehož cílem je navázat úzkou multidisciplinární spolupráci mezi českými a islandskými partnery za účelem vývoje biofunkcionalizovaného polymer-keramického inkoustu pro nízkoteplotní 3D tisk pro pacienta specifických kostních implantátů. Cílem je zlepšit mechanické, rozložitelné, hojivé a antibakteriální vlastnosti implantátů modifikací keramického cementu pojivy na bázi biodegradabilních syntetických polymerů a bioaktivních polysacharidů a proteinů