9. května 2018

Posláním Národního centra Průmyslu 4.0 je vytvoření otevřené platformy, kde se může vzájemně podporovat a inspirovat firemní a akademický svět. Na posledním zasedání centra byl profesor Pavel Václavek, vedoucí výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy na CEITEC VUT, zvolen předsedou řídícího výboru.

Centrum NCP4.0 sídlící v Praze na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT reaguje na to, že čtvrtá průmyslová revoluce postupně zasahuje do sféry výroby, energetiky, dopravy, ale i do dalších oblastí naší společnosti. Pracuje s ideou, že je nutné propojování akademické sféry s podniky každé velikosti, výrobci či uživateli. Na posledním zasedání bylo zvoleno kompletní vedení Řídícího výboru NCP4.0, přičemž předsedou byl zvolen profesor Pavel Václavek z CEITEC VUT a místopředsedou profesor Vladimír Mařík z CIIRC ČVUT.

V návaznosti na nutnost řešení technologických úloh spojené s Průmyslem 4.0 aktuálně vzniká na CEITEC VUT demonstrační „robotický“ testbed, který vychází ze tří základních požadavků, kterými jsou flexibilita, výroba s možností změn v reálném čase a podpora rozšířené reality. „Na vytvoření jádra evropské sítě testbedů, spolupracujeme, kromě CIIRC ČVUT, s německými výzkumnými institucemi DFKI a ZeMa, což je logickým krokem, neboť průmysl je historicky tradičním pilířem české i německé ekonomiky. Pokud uspějeme s projektem RICAIP – Research Innovation Center on Advanced Industrial Production, bude testbed ještě výrazně rozšířen, což by umožnilo jeho zapojení do národní a mezinárodní sítě,“ popisuje další plánované aktivity profesor Václavek.

ZdrojBulletin Průmyslu 4.0