5. září 2023
Jeho výzkumný tým bude zkoumat roli translační kontroly v nervových tkáních
Evropská rada pro výzkum (ERC) oznámila udělení 400 startovacích grantů mladým vědcům a vědkyním z celé Evropy. Granty v celkové výši 628 milionů EUR podporují špičkový výzkum v široké škále oborů, od medicíny a fyziky až po společenské a humanitní vědy. Granty pomohou vědcům na začátku jejich kariéry zahájit vlastní projekty, sestavit výzkumné týmy a realizovat své nejlepší nápady. Jeden ze startovacích grantů bude v institutu CEITEC Masarykovy univerzity realizovat strukturní biolog Petr Těšina. Jeho výzkumný tým se zaměří na kontrolu kvality během procesu translace s cílem odhalit translační mechanismy v nervových tkáních. Tento výzkum bude podpořen Evropskou radou pro výzkum (ERC) částkou 1,5 milionu EUR a bude realizován na Masarykově univerzitě po dobu následujících pěti let.
Tento výzkumný projekt pomůže pochopit, jak buňky reagují na problémy během procesu translace. Tento proces se podobá systému kontroly kvality v našem těle. Díky technologii kryo-elektronové mikroskopie, kterou CEITEC MUNI disponuje, bude Petr Těšina schopen vyřešit detaily v ribozomových komplexech uvnitř lidských buněk.
Hlavním cílem Petrova projektu je pochopit, jak funguje kontrola kvality spojená s ribozomy (RQC) u lidí. Chyby, které při tomto procesu nastanou, vedou k produkci vadných proteinů, které způsobují různé buněčné problémy a nemoci, zejména v nervové tkáni.
"Chci zkoumat, jak a proč vedou mutace ve faktorech kontroly kvality souvisejících s ribozomy k neurodegeneraci. Chci odhalit základní mechanismy, které tyto mutace spojují s kritickými zdravotními následky," vysvětluje Petr Těšina.
Petr Těšina již tento proces studoval v kvasinkových buňkách. Nyní se zaměří na studium stejného procesu v lidských buňkách a pokusí se pochopit, jak chyby v RQC souvisejí s neurologickými poruchami. Zjednodušeně řečeno jde v tomto ERC projektu o vyřešení velké záhady odehrávající se v našich buňkách. Výsledky výzkum Petra Těšiny poskytnou nové informace o nemocech, které postihují náš nervový systém.
Petr Těšina nastoupil na institut CEITEC Masarykovy univerzity v červenci 2023. V té době si ještě nebyl jistý, zda bude jeho ERC grant vybrán k financování. Motivací k nástupu na Masarykovu univerzitu pro něj bylo unikátní technologické vybavení, které CEITEC MUNI nabízí, a štědrá podpora pro založení jeho nové skupiny od EXCELLES projektu Národního ústavu virologie a bakteriologie. "CEITEC MUNI je místem, kde se v Česku dělá kryogenní elektronová mikroskopie (kryoEM). Kryo-EM je základní metodou pro studium makromolekulárních komplexů, které se podílejí na řízení translace. CEITEC MUNI nabízí skutečně špičkovou infrastrukturu a odborné znalosti, které potřebuji pro svůj výzkum,“ uzavírá Petr Těšina.
Pavel Plevka, ředitel CEITEC MUNI, říká: "Gratuluji Petrovi k jeho ERC Starting Grantu a těším se, jak ho budeme nadále podporovat v práci na významných vědeckých projektech. Jsem přesvědčen, že Petr nejen založí vynikající výzkumnou skupinu, ale také přispěje své rozsáhlé mezinárodní zkušenosti k vylepšení celkového fungování CEITEC MUNI."
O Petru Těšinovi
Petr Těšina je vysoce kvalifikovaný strukturní biolog s rozsáhlými zkušenostmi ve výzkumu a prokazatelným přínosem ke špičkovým vědeckým počinům. Doktorát ze strukturní biologie získal na Univerzitě Karlově v Praze za výzkum prováděný v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR.
Významným milníkem ve vědecké kariéře Petra Těšiny bylo jeho postdoktorandské působení na Ludwig-Maximilians-Universität München. Jeho výzkumné projekty pod vedením uznávaného vědce Prof. Rolanda Beckmanna byly klíčové pro pokrok v chápání translačních procesů. Jeho oddanost rozvoji oboru kontroly translace pomocí kryo-EM je umocněna jeho nadšením pro mentoring. V červenci 2023 nastoupil Petr Těšina do CEITEC MUNI jako juniorní vedoucí výzkumné skupiny a v září 2023 získal ERC Starting Grant na výzkum translační kontroly v nervové tkáni.