17. března 2020

Tisková zpráva, 17. 3. 2020;

Ředitelé předních českých výzkumných institucí Jiří Nantl (CEITEC Masarykova univerzita), Zdeněk Hostomský (Ústav organické chemie a biochemie AV ČR), Petr Dráber (Ústav molekulární genetiky AV ČR) a Libor Grubhoffer (Biologické centrum AV ČR) nabídli svou pomoc při zvládání současné krize způsobené vlivem šíření nového koronaviru SARS-CoV-2.

Ředitelé apelují na skutečnost, že jedním z nejdůležitějších kroků v tento moment je zajištění dostatečného testování populace. Přístrojové vybavení výše zmíněných institucí, ale zejména vědecký personál a jejich znalosti, umožňují institutům se do testování zapojit, a tím významně navýšit současnou testovací kapacitu zdravotnického systému. Všechny čtyři instituty již podnikly koordinované kroky, které jim umožní se do testování zapojit.

Ředitelé společně požádali předsedu vlády Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a předsedu Ústředního krizového štábu Romana Prymulu, aby bylo státním výzkumným institutům vystaveno oficiální povolení se do testování populace zapojit a aby jim byla poskytnuta nezbytná podpora pro efektivní testování.

Institut CEITEC Masarykova univerzita a Lékařská fakulta Masarykovy univerzity již zmobilizovaly stovku dobrovolníků z řad vědců, kteří jsou schopni a ochotni se do testování okamžitě zapojit. Pokud by vláda byla schopna poskytnout vědcům testovací kity, jen brněnští vědci z bohunického kampusu by byli schopni validovat v laboratořích CEITEC MU při maximálním využití kapacity dobrovolníků až na 1 000 testů denně. Vědci z CEITEC MU nabídli své personální a přístrojové kapacity pro testování na koronavirus a velmi úzce spolupracují s koordinátory testování ve FN Brno. Vědci společně pracují na alternativních metodách, které by umožnily testování pacientů i v případě, že by nebylo možné zajistit testovací kity.

„Dosavadní zkušenost je, že při nástupu pandemie bylo testování velmi mnoho zanedbáno. Tyto týdny nouzového stavu a omezení pohybu vnímejme pouze jako získaný čas na přípravu dostatečných kapacit a materiálu pro zajištění opravdu plošného testování tak, abychom to vůči viru zvládali v nadcházejících měsících. Koronavirus neporazíme výjimečným stavem a zákazem vycházení, nikam nezmizí, jako by tomu bylo u nějaké přírodní pohromy, tato opatření nám jen dávají čas a ještě jednu šanci. Tak ji nesmíme promrhat, jak se to stalo ze začátku,“ komentoval situaci ředitel brněnského výzkumného institutu CEITEC MU.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš uvedl, že zapojení CEITEC v této inciativě je ukázkou naplňování mise, se kterou byl CEITEC zřízen. „Před deseti lety jsme zřídili institut CEITEC s cílem dělat výzkum podporující kvalitu života a zdraví lidí. Přesně to se nyní tímto způsobem použití špičkových výzkumných kapacit vybudovaných díky strategické investici evropských fondů děje. Je to také ukázka, že pracoviště špičkového základního výzkumu umí být bezprostředně užitečné veřejnosti i způsoby, které původně nikdo nepředvídal.“

Kontakt