22. března 2023
Vybraných 25 talentů z řad doktorských studentů přírodovědných a technických oborů brněnských univerzit v úterý 21. 3. 2023 převzalo ocenění Brno Ph.D. Talent. Součástí letošního setkání bylo nejen předání stipendií ve výši 330 000 Kč jednotlivým studentům, ale také představení úspěšných mladých vědců úspěšných v minulých ročnících a networkingové setkání brněnské vědecké komunity. Již tradičně se mezi oceněné zařadili i letos studenti a studentky z CEITEC. Jsme hrdí, že vám můžeme představit naše letošní Brno Ph.D. Talenty.
Ing. Hana Kopřivová
Výzkumná skupina: Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů (prof. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D.)
Studentka Hana Kopřivová uspěla s projektem, který zasahuje do mnoha oborů. Zabývá se v něm korelativním zobzarováním nádorů kůže za pomocí klasické histologie, imunohistochemie a dvou biozobrazovacích technik založených na laserové ablaci. Součástí její práce je také pokročilé zpracování dat, jako například strojové učení pro možnou predikci tumorů. Při ideálním scénáři by byl celý projekt v budoucnu převeden do praxe tak, že by byl na operačním sále dostupný analytický systém, do kterého by chirurg vložil odebraný vzorek nádoru kůže. Systém by byl schopný ve velmi krátkém čase vyhodnotit o jaký typ nádoru se jedná a jestli chirurg odstranil celý nádor včetně dostatečného bezpečnostního lemu.
Na výzkumu Hanu nejvíce baví, že je zapotřebí spolupracovat s poměrně početnou skupinou odborníků. To jde ruku v ruce s tím, že se musí na problémy snažit dívat očima lidí z různých profesí a pokoušet se dávat dohromady všechny jejich postřehy.
Ing. Viktória Parobková
Výzkumná skupina: Pokročilé instrumentace a metody pro charakterizace materiálů (prof. Ing. Jozef Kaiser, Ph.D.)
Znečištění mikroplasty představuje novou globální hrozbu pro světový ekosystém. Do lidského těla se mohou dostat klidně i vdechnutím či spolknutím. Tématem detekce mikroplastů v lidském těle se zabývá studentka Viktória Parobková. Její výzkum je založen na hledání možností detekce mikroplastů pomocí různých metod, v rámci projektu se jedná o tomografické a spektroskopické technologie.
Poznatky o přítomnosti mikroplastů v lidském těle podle ní mohou změnit přístup k používání plastů v každodenním životě. Jako hlavní cíl si klade detekci mikroplastů, ale následně na základě poznatků by mělo být teoreticky možné korelovat jejich přítomnost s možnými chorobami. Nové poznatky o tom, jak plasty škodí lidskému organismu by navíc mohly pomoci ke snížení znečištění plasty, které trápí celý svět.
Ing. Anna Sobotková
Výzkumná skupina: Strukturní virologie (doc. Mgr. Pavel Plevka, Ph.D.)
Bakterie způsobují závažné infekce, které jsou často těžko léčitelné, neboť mnoho kmenů bakterií je odolných vůči antibiotikům. Jako alternativa antibiotické léčby se nabízí fágová terapie, která využívá přirozené bakteriální viry (bakteriofágy). Její projekt se zaměřuje na charakterizaci fágové infekce. Anna by chtěla připravit geneticky modifikovaného fága pro sledování infekce pomocí fluorescenční mikroskopie, a také využít kryoelektronovou mikroskopii pro strukturní studie fága.
Věda je pro Annu to nejvíce fascinující zaměstnání. Neustále se učí novým věcem a metodám, které může zužitkovat a proměnit v něco, co může pomoci ostatním. Na Brně má nejradši lidi, které zde poznala, a příležitosti, které město nabízí.
Ing. Erik Ščasnovič
Výzkumná skupina: Pokročilá multifunkční keramika (prof. RNDr. Karel Maca, Dr.)
Projekt oceněného studenta Erika Ščasnoviče je zaměřený na přípravu a studium nově vzniknuté skupiny keramických materiálů - tzv. HEOs (z angl. High-entropy oxides). Tyto materiály se vyznačují vysokou mírou stability, z čehož vyplývají i jejich možné vylepšené vlastnosti v porovnání s aktuálně dostupnými materiály. Erik věří, že řešení jeho projektu by mohlo pomoci k inovacím v oblasti baterií. Konkrétně k jejich zmenšení, zvýšení kapacity a prodloužení jejich životnosti.
Na vědě a výzkumu jej zaujala potřeba neustálého rozvoje, a to jak na poli teoretických, tak na poli praktickcých znalostí. Oceňuje také, že práce ve vědě s sebou přináší možnost cestování na různé vědecké mezinárodní konference a stáže, kde nejen možné navazovat další spolupráce, ale také poznávat nová místa a kulturu.
Mgr. Ján Šmeringai
CF: Laboratoř rostlinného výzkumu (Mgr. Markéta Pernisová, Ph.D.)
Doktorand Ján Šmeringai se zabývá výzkumem rostlin pod odborným vedením Markéty Pernisové. Rostliny mají pozoruhodnou schopnost účinně regenerovat jednotlivé orgány i celé tělo. Tato schopnost je podmíněna funkcí rostlinných hormonů zvaných fytohormony. Projekt Jána Šmeringaie se zaměřuje na studium specifické skupiny fytohormonů - tzv. cytokininů – a jejich úlohu v regulaci regenerace nadzemní části rostlinného těla z jednotlivých buněk v in vitro podmínkách. Výsledky jeho projektu by mohly poskytnout cenný nástroj pro produkci transgenních rostlin a pro množení žádoucích genotypů rostlin.
Studium cytokininů má mnoho praktických aplikací v zemědělství a zahradnictví, od podpory růstu rostlin po indukci regenerace výhonků až po zlepšení odolnosti rostlin vůči stresu. Pochopení úlohy cytokininů v růstu a vývoji rostlin nám může pomoci vyvinout nové strategie pro zlepšení výnosů rostlin.
Děkujeme statutárnímu městu Brno, které Brno Ph.D. Talent od roku 2009 plně financuje a podporuje tak místní talentované vědce v jejich kariéře!