18. března 2022

Celkem 145 přihlášek, 25 vybraných projektů a z toho 6 ocenění, které putují na CEITEC. Získali jej 3 studenti a 2 studentky doktorského programu Pokročilé materiály a nanovědy na CEITEC Vysoké učení technické a 2 studenti z CEITEC Masarykova univerzita. Z rukou brněnské primátorky Markéty Vaňkové převzali šek na 300 000 Kč. Finanční podpora by jim měla umožnit soustředit se na pokračování v jejich výzkumu. O podpoře projektů rozhodovali špičkoví čeští vědci i zahraniční odborníci. 

Jedním z oceněných je Jan Brodský, který se ve svém projektu zaměřuje na vylepšení vertikálních organických elektrochemických transistorů. To by mohlo pomoci vytvořit zařízení s lepšími parametry pro snímání a zpracování bioelektronických signálů. Studium na CEITEC VUT mu podle jeho slov umožňuje projít celým procesem výzkumu. A to od původního nápadu, přes design až po výrobu a charakterizaci zařízení. Ačkoliv není původem z Brna, tak si jej zamiloval a je hrdý, že se jedná o centrum technologického pokroku. Jan působí ve výzkumné skupině Bioelektronické materiály a systémy, jeho školitelem je Imrich Gablech.

Oceněným je i Jan Dubský zabývající se nukleární magnetickou rezonancí (NMR). Cílem jeho projektu je vytvořit systém, který umožní navýšení citlivosti NMR za využití Dynamické nukleární polarizace (DNP). To by mělo do budoucna umožnit na vzorcích v pevné a kapalné fázi a biologických vzorcích s možností sledovat výsledky téměř v reálném čase. Jan mmiluje poznávání světa a poodhalování principů, na kterých funguje. Je rád, že má možnost žít a pracovat v Brně, které je plné historických budov a množství parků a zeleně. Jeho školitelem je Petr Neugebauer, vedoucí výzkumné skupiny Magneto-optická a ThZ Spektroskopie.

Dalšími oceněným studentem je Peter Kepič. Cílem jeho projektu je vyrobit laditelný ultratenký metapovrch z oxidu vanadičitého a pozorovat změnu jeho funkce při zahřívání. Tento výzkum by mohl v budoucnu umožnit zmenšování technologií, ale také například nahradit funkci malého spektrometru. O vědu se zajímá z toho důvodu, že jej fascinuje chápat, jak věci okolo něj fungují a zároveň chce patřit do skupiny lidí, kteří tyto věci objevují a zkvalitňují. Peter na CEITEC VUT přešel po absolvování Fakulty strojního inženýrství. Právě zde se totiž potkal se svým školitelem Tomášem Šikolou, pod kterým nyní pracuje ve skupině Příprava a charakterizace nanostruktur.

Studentka Xia Peng, které rovněž přebrala ocenění z rukou primátorky, se zabývá odstraňováním bakteriálních biofilmů. Ty jsou často považovány za primární příčinu ekonomických ztrát. Aby otevřela naději v nápravě životního prostředí, podílí se na vývoji hematitových/Ag mikrorobotů poháněných viditelným světlem. Ty by měly mít schopnost pro rychlé a efektivní odstraňování biofilmů z pevných povrchů. Jak sama uvádí, tak věda je pro Xiu jako dopamin, který jí poskytuje neustálý pocit vzrušení a naplnění. Brno je pro studentku původem z Číny pulzující město, kde může dělat kvalitní výzkum i užívat života. Xia je PhD studentkou ve výzkumné skupině Energie budoucnosti a inovace Martina Pumery

Druhou oceněnou studentkou je Michaela Vojníková. Její projekt se zaměřuje na chytré lipoplexy, což jsou lipozomální nanočástice schopné genové terapie a diagnostického zobrazování pomocí MRI. Struktura lipoplexu je navržená tak, aby dokázala nádor najít, označit, utlumit jeho geny chemorezistence a doplňkovou terapií jej i zničit. Michaela chtěla být od dětství lékařkou, ale časem si uvědomila, že jako vědkyně může nejen pomoci léčit, ale dokonce se podílet na výzkumu tak, aby rakovinu zcela vymýtila. Na Brnu ji přitahuje to, že se zde dělá věda na světové úrovni. Je tu velké množství propojených výzkumníků, kteří spolu spolupracují a vzájemně si pomáhají. Jako Slovenka také oceňuje přátelskou atmosféru. Školitelem Michaely Vojníkové, která v loňském roce zvítězila i v národním kole mezinárodní soutěže Falling Walls, je Zbyněk Heger z výzkumné skupiny Chytré nanonástroje.

Oceněným studentem z CEITEC MU je Yusuf Lodhi. Yusuf se věnuje studiu akutní myeloidní leukémie (AML), což je onemocnění s nízkou pravděpodobností přežití a omezenými možnostmi léčby, opírající se primárně o chemoterapii. Konkrétním zájmem jeho výzkumu je Venetoclax, nový slibný inhibitor BCL-2, který ovlivňuje rezistenci. Pomocí profilování léků a screeningu CRISPR/Cas9 mladý vědec identifikuje léky schopné synergie s Venetoklaxem nebo schopné jeho rezistenci zvrátit. Jeho výzkum může odhalit jedinečné cíle pro novou účinnou cílenou terapii a k dosažení silnějších odpovědí ve srovnání s dosud jedinou dostupnou léčbou pomocí Venetoclaxu. Yusuf se rozhodl pro vědu, protože se zajímá o inovace a objevy. Vědecký výzkum je náročný a člověk musí být silně odhodlaný odhalit odpovědi na svou konkrétní otázku. Yusuf je přirozeně zvídavý člověk, velmi zapálený do oblasti svého výzkumu. Líbí se mu, že Brno je kosmopolitní studentské město, kde se setkávají vědci a studenti z celého světa. Má různorodé zázemí a bohatou historii v oblasti vědy, což v něm vyvolává pocit, že stojí doslova na ramenou velikánů. Yusuf Lodhi působí ve výzkumné skupině Funkční genomika pod vedením Michala Šmídy.

Dalším oceněným studentem z CEITEC MU je Petr Janás, který se zabývá editací rostlinných genomů založenou na metodě CRISPR/Cas. Hlavním cílem jeho projektu je indukce chromozomálních přestaveb pomocí CRISPR/Cas, které se vyskytly během evoluce a speciace brukvovitých (Brassicaceae). CRISPR/Cas je víceúčelová technologie pro genové inženýrství. Indukcí dvou a více dvouřetězcových zlomů lze CRICPR/Cas využít pro vytvoření velkých chromozomových přestaveb (inverze, translokace, delece,...), a tak přehrát pásku evoluce. Vědu vnímá Petr jako velké poslání a to je hlavním důvodem, proč začal studovat molekulární biologii a genetiku. Jedním z jeho snů je, aby jeho výsledky výzkumu měli prospěch pro lidstvo. Brno má rád hlavně kvůli svým přátelům, známým a milému kolektivu v laboratoři, kde působí. Petr Janás pracuje v laboratoři Cytogenomiky rostlin pod vedením Terezie Malík Mandákové. 

Program Brno Ph.D. Talent je realizován již od roku 2009 a je jedním z nástrojů města Brna, které mají za cíl podpořit místní talentované vědce v jejich kariéře. V minulých letech se město například také finančně podílelo na příchodu excelentního mladého vědce Erica Glowackého, držitele prestižního ERC grantu, na CEITEC VUT a s partnery z místních univerzit a VaV center probíhají diskuse o dalších formách podpory místní vědy tak, aby Brno i nadále upevňovalo svou pozici středoevropského centra vědy, výzkumu a inovací.

„Program od počátku podpořil už více než 230 kvalitních vědeckých týmů, řadě mladých vědců významně pomohl v začátku profesní kariéry a podpořil výzkumné aktivity, které přesahují region Brna i jižní Moravy," shrnuje program Brno Ph.D. Talent primátorka města Brna Markéta Vaňková.



 

 

Čtěte více

V soutěži Brno PhD Talent bylo nejvíce oceněných doktorandů za VUT z CEITEC

14. 2. 2018

Novinky Ocenění Výzkum

ČR bude ve Falling Walls Lab reprezentovat doktorandka z CEITEC

15. 9. 2021

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Rychlejší a cílenější léčba rakoviny? Doktorandka z CEITEC zkoumá speciální…

10. 3. 2022