TRANSFORM je výzkumný a vývojový projekt financovaný EU a vnitrostátními finančními orgány, jehož cílem je vybudovat v Evropě kompletní a konkurenceschopný dodavatelský řetězec pro výkonovou elektroniku (PE) založenou na technologii karbidu křemíku (SiC). Jedním z partnerů projektu je Vysoké učení technické v Brně, zastoupené výzkumnými pracovníky z CEITEC VUT a Ústavu výkonové elektrotechniky a elektroniky (ÚVEE) Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT.

Co?

Vyvíjíme kompletní a konkurenceschopný hodnotový řetězec PE na bázi polovodičů – karbidu křemíku (SiC) –  sahající od destiček až po měniče/převodníky, který bude předveden v pěti aplikacích. Vyvineme modelové systémové inženýrství a modely životnosti založené na digitálních dvojčatech, které umožní pochopení složitých interakcí, zkrátí vývojové cykly a zlepší sledovatelnost v celém hodnotovém řetězci.

Proč?

Evropa má v oblasti výkonové elektroniky (PE) dobrou pozici díky globálním hráčům, jako jsou STMicroelectronics, Bosch a Infineon, a také lídrům v oblasti inovací, jako jsou Soitec, Danfoss a Semikron. Pro evropskou suverenitu v oblasti výkonové elektroniky je však nezbytný výzkum a vývoj PE na bázi SiC. Jedná se o zásadní technologii pro mnoho důležitých společenských výzev v Evropě (zdravotnictví, digitalizace, klima, energetika, mobilita, zemědělství...).

Jak?

Konsorcium TRANSFORM sdružuje klíčové evropské hráče z celého hodnotového řetězce SiC: od materiálů a substrátů až po měniče a konvertory pro pět případů použití v automobilovém průmyslu, průmyslu, obnovitelných zdrojích a zemědělství. Naše konsorcium 33 partnerů ze 7 zemí EU, včetně univerzit a technologických institutů, jakož i výrobců typu OEM v poradní komisi, nabízí základní kompetence i platformu pro cílené výstupy.

 

Projekt je podpořen z programu Evropské unie pro výzkum a inovace Horizont 2020 a z Německa, Francie, Belgie, Rakouska, Švédska, Španělska a Itálie.


Projekt běžel od 1. května 2021 do 31. října 2024.