20. února 2023
Už třetím rokem ocenil profesor Radimír Vrba, ředitel CEITEC Vysokého učení technického v Brně, největší vědecké úspěchy z předešlého roku udělením Director‘s Award. Jako v předchozích letech byl vybrán nejlepší doktorand či doktorandka, vědecká publikace a výzkumný projekt.
Studentka roku 2022
Ocenění převzala Michaela Vojníková, která je získala nejen za své úspěchy v oblasti popularizace vědy, ale také za výsledky svého dosavadního výzkumu. Už v prvním roce svého doktorského studia se stala vítězkou mezinárodního kola Falling Walls ČR a postoupila do světového finále v Berlíně. Ve stejném roce uspěla i v prestižní soutěži Brno Ph.D. Talent a získala finanční podporu pro svůj výzkum pro následující tři roky. Českou republiku v loňském roce zastupovala v nové soutěži Evropské komise EUTalentOn.
V roce 2022 působila také jako mentorka v rámci Letní školy CEITEC Student Talent pro středoškoláky, kde vedla téma zaměřující se na výrobu chytrých nanozařízení pro personalizovanou léčbu závažných chorob. O významu jejího mentoringu svědčí i to, že jedna ze studentek s projektem, který v rámci skupiny řešila, vyhrála celostátní kolo na Slovensku a společně s Michaelou pojedou tento projekt prezentovat na celosvětové finále soutěže ISEF 2023 v USA.
Michaela uspěla například v soutěži Vševěd a je velmi aktivní na sociálních sítích v rámci svého kanálu Chémia života.
Publikace roku 2022
Rostoucí používání plastových materiálů vedlo k neustálému hromadění odpadů v mořském prostředí, kde se štěpí na nebezpečné mikro- a nanoplasty. Během posledního roku vědci z výzkumné skupiny Martina Pumery zkoumali potenciál technologií tyto plasty degradovat. V rámci oceněné publikace kriticky zhodnotili nejpokročilejší strategie pro jejich zachycování a následnou degradaci autonomními nano/mikroroboty. Součástí výzkumu, který zveřejnil prestižní magazín Advanced Functional Materials, je i úvod do hlavních pohonných mechanismů a experimentálních technik pro studium degradace nano/mikroplastů. Autoři oceněné publikace Mario Urso a Martin Pumera z CEITEC VUT zde proaktivně diskutují i nadcházející výzvy v oblasti čištění vody od nano/mikroplastů a dalších znečišťujících látek.
Publikaci si můžete přečíst ZDE.
Projekt roku 2022
Jako ten nejlepší byl zvolený projekt METASPIN, jehož řešitelem je za CEITEC VUT Vojtěch Uhlíř, vedoucí výzkumné skupiny Nanomagnetismus a spintronika. Projekt se zabývá zcela novou technologií umělých synapsí s nízkou spotřebou energie založenou na spintronických nanozařízeních. Tyto synapse by měly zabraňovat ztrátě paměti dříve naučených úkolů při učení nových. To je totiž hlavní nedostatek, se kterým se v současnosti potýkají všechny aplikace umělé inteligence.
METASPIN je projekt financovaný z prestižního výzkumného programu Pathfinder Evropské rady pro inovace v rámci nového programu Evropské unie Horizon Europe. Na projektu spolupracují celkem tři evropské univerzity (Université Paris-Saclay, Brno University of Technology a University of Zürich), dále dva výzkumné instituty (Consiglio Nazionale delle Ricerche a Forschungzentrum Jülich), a také tři vědecko-technologické společnosti (Spin-Ion Technologies, HawAI.Tech a Singulus Technologies).
Více o projektu se můžete dozvědět ZDE.