22. února 2021
Uplynulo století od chvíle, kdy poprvé zaznělo slovo "robot". Karel Čapek jej spolu s bratrem Josefem vymysleli pro vědecko-fantstické drama R.U.R., které se na začátku roku 1921 premiérově odehrálo na jevišti. Nové české označení pro inteligetní stroj se rozšířílo do běžného užívání. A postupně se ujalo ve slovnících mnoha národů po celém světě. Za sto let od tohoto milníku urazila dlouhou cestu i samotná robotika. Dnes už si možná ani nedokážete představit, kde všude se s roboty setkáváme. I když není robot jako robot.
Pro Dobré ráno České televize profesor Luděk Žalud například popsal, na jaké části robotiku rozdělujeme, trend rozdělování práce mezi roboty a člověka nebo spektrum úloh, které se řeší za pomocí robotiky. Jeho kolega Adam Ligocki vysvětlil, jaké roboty na CEITEC VUT a FEKT VUT přímo vyvíjejí. Jedná se zejména o roboty vhodných pro situace, kdy člověk nemůže sám zasáhnout (např. při chemickém ohrožení, požárech či zhroucených budovách). Částečně svůj výzkum zaměřují i na umělou inteligenci, kdy zadávají robotům prvky chování, aby byli schopni se například sami orientovat v prostředí.
Výstava ROBOT 2020 v Technickém muzeu Brno byla plánována od 8. 12. 2020 do 31. 5. 2021, ale kvůli COVID-19 byla uzavřena. Muzeum však přichystalo sedm prohlídkových tras, které až to bude možné představí návštěvníkům všech věkových kategorií celkem 100 mikrotémat, robotů a interaktivních exponátů včetně výletů do historie, filmové, výtvarné i literární fantazie. Na výstavě se podíleli vědci z CEITEC VUT v čele s Luďkem Žaludem.
Zdroj: Česká televize