2. dubna 2020

Prestižní Marie Curie Fellowship obdrželi dva vědci z výzkumné skupiny Martina Pumery Energie budoucnosti a inovace. Ačkoliv se Christian Iffelsberger a Kalyan Ghosh věnují odlišným tématům, oba uspěli a získali dvouletou individuální podporu. Doufají, že v budoucnu své výzkumy posunou do aplikační sféry. Oba také plánují zůstat na CEITEC VUT tak dlouho, jak jen to bude možné.

Marie Curie Fellowship je velmi konkurenční a prestižní platforma pro mladé vědce. O to větší je úspěch výzkumné skupiny Martina Pumery. Hned dva členové skupiny Energie budoucnosti a inovace uspěli v konkurenci téměř deseti tisíc žádostí a získali podporu na následující dva roky. Během nich budou zkoumat různé aspekty energie. 

Christian Iffelsberger se ve své práci zaměřuje na lokalizaci a modifikaci elektrochemické aktivity katalytických 2D materiálů. Jeho hlavním cílem bude zaktivovat tyto materiály pro přenos energie. Ačkoliv se tématu dotkl už během svého doktorátu, nachází ještě řadu nových aspektů, které by rád prozkoumal. „Existuje řada technik a pohledů, se kterými jsem předtím nepracoval. A i když je to základní výzkum, rád bych v budoucnu navázal průmyslovými aplikacemi. Především v oblasti výroby vodíku,“ říká Iffelsberger. 

Jeho kolega Kalyan Ghosh také doufá, že v budoucnosti bude moct své závěry uplatnit ve výrobě. Kromě produkce energie se ve svém výzkumu zabývá i otázkou životního prostředí a zpracování plastů. Konkrétně PET lahví. „Věnuji se přeměně biomechanické energie získané z lidského pohybu na energii elektrickou. Řeším, jak tuto energii uchovat pro pozdější využití. Pro své zařízení, které toto umí, plánuju využít plastový odpad, především PET lahve, které jsou nyní celosvětovým ekologickým problémem. Využívat budu také 3D tisk. Celkově by se dalo říct, že se zabývám plýtváním. Plýtváním energie, kterou lidé produkují chůzí, během nebo jakýmkoliv pohybem. A plýtváním zdroji. Odpad chci transformovat do bohatství,“ vysvětluje Ghosh. 

Oba mladí výzkumníci žádali o podporu v rámci Marie Curie Fellowshop poprvé. „Dostaneme finance na zaplacení konferencí, nákup potřebného materiálu či pokrytí nákladů spojených s našimi projekty. Hlavním cílem tohoto programu je ale podpořit nás jako vědce. Umožní nám to získat cenné zkušenosti a připraví nás to na budoucí výzkumné výzvy,“ myslí si Christian Iffelsberger. 

Shodují se také, že v úspěchu hrála velkou roli míra podpory, které se jim dostalo od vedoucího výzkumné skupiny Martina Pumery, kolegů i lidí z CEITEC VUT. „Myslím si, že to byla klíčová část našeho úspěchu. Martin Pumera nás podporoval, abychom se přihlásili. Během celého procesu nás pak neustále motivoval. Také nám velmi pomohl Jan Bogdan a tým grantové podpory. Dotáhli formální část žádosti a vypilovali ji. Všem těmto lidem jsme nesmírně vděční,“ dodávají Kalyan Ghosh a Christian Iffelsberger,

Do Česka se přestěhovali zejména kvůli vedoucímu své výzkumné skupiny. „Seznámil jsem se s Martinem Pumerou ještě na mé univerzitě NTU v Singapuru. Je to špičkový výzkumník a velmi citovaný expert. Snil jsem o tom, že bych se jednou připojil k jeho týmu. Původně jsem tedy přijel hlavně kvůli spolupráci s ním. Ale velmi brzy jsem zjistil, že CEITEC VUT je skvělé místo pro práci a výzkum. Nabízí špičkové přístroje i velmi dobrou infrastrukturu,“ říká Kalyan Ghosh. 

Oba nadějní vědci věří, že budou schopni během dvou let své projekty úspěšně dokončit. „Samozřejmě ale doufáme, že to dopadne ještě lépe a rovnou navážeme dalšími projekty, které nám umožní ve výzkumu dlouhodobě pokračovat,“ uzavírá Christian Iffelsberger. 

Future Energy & Innovation Lab Twitter


Autor: Zuzana Pospíšilová

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory Výzkum

Stačí se zastavit a dívat kolem sebe, říká Martin Pumera. Nový vedoucí výzkumné…

3. 6. 2019