4. října 2019

Mezinárodní strojírenský veletrh patří mezi nejvýznamnější průmyslové veletrhy ve střední Evropě. Tématem letošního ročníku je Průmysl 4.0 a digitální továrna, tedy digitalizace výroby, jeden z hlavních směrů inovačního procesu. Z CEITEC VUT vystaví své exponáty robotici z FEKT a výzkumné skupiny Kybernetika pro materiálové vědy na CEITEC VUT, a také vědci ze skupiny Charakterizace materiálů a pokročilé povlaky (Laboratoř počítačové tomografie) ve spolupráci s FSI. 

Dostávají se do míst, která jsou pro člověka nebezpečná, a slouží i pro záchranu lidí. Pracují na souši, ve vodě i ve vzduchu. Řeč je o pozemních robotech, které vyvíjejí brněnští vědci a patří ke světové špičce. „Průzkumná mobilní robotika totiž v poslední době začíná nabývat na významu, protože umožní reagovat na současné hrozby od automatizovaného měření parametrů prostředí přes průzkum oblastí postižených technologickou havárií až po řešení kriminálních činů a teroristických útoků,“ upozorňuje Luděk Žalud z Fakulty elektrotechniky a komunikačních studií a výzkumného centra CEITEC VUT

Mezi roboty, které jeho tým vyvinul, patří Ateros pro průzkum nebezpečných oblastí, Orpheus pro průzkum terénu a Scorpio pro pohyb uvnitř budov. „Využití těchto robotů je již dnes možné v širokém spektru prostředí – roboty pracují na suchu, ve vodě, ve vzduchu i pod zemí a tyto technologie jsou využitelné jak v civilním sektoru, tak v silových složkách,“ shrnuje všestrannost Žalud.

Ze spolupráce CEITEC VUT a Fakulty strojního inženýrství vznikl proces nedestruktivního testování skrze rentgenovou počítačovou tomografii. Vědci tak mohou efektivně kontrolovat kvalitu, reverzní inženýrství, defektoskopii a další úkony. Vystavovat budou na brněnském výstavišti v hale Z.


Zdroj: zvut.cz a CEITEC VUT

 

Čtěte více

Média Novinky Výzkum

Vědci z CEITEC VUT testovali robota Orphea

28. 8. 2018