13. prosince 2021

Rozhovor Martiny Říhové s redaktorkou magazínu Události z VUT Terezou Kadrnožkovou.

„Moc vás nepotěším, máte rozšířené póry. Tady na obrazovce vidíte, že oproti průměru žen ve vašem věku docela dost. Ale zase u vás nevidím tolik vrásek,“ uklidňuje mě vědkyně Martina Říhová, která se vývoji textilních masek věnuje na CEITEC VUT už třetím rokem. Na pleť přikládá dermatologický tester podobný elektrickému teploměru a na displeji počítače se hned objevují až děsivě přiblížené detaily nedokonalostí pokožky. Rozšířené póry jsou nejen nehezké na pohled, ale můžou způsobovat vznik černých teček a následně akné. Právě proto, že nejsem jediná, koho v populaci trápí viditelné póry nebo akné, rozhodla se mladá výzkumnice vydat cestou bádání v oblasti kosmetiky a dermatologie.

Úsilí zaměřila díky grantu od TAČR ve spolupráci s firmou Pardam Nano4Fibers na výzkum vlákenných masek z přírodních látek. „Není to úplně stejné plátýnko, jako jsou masky z drogerie, náš materiál je z vláken z přírodních polymerů. Tento materiál je oproti komerčním maskám vhodnější, protože neobsahuje žádné konzervační látky, emulgátory, stabilizátory a parfémy, které mohou způsobovat například vyrážky nebo i poškozovat životní prostředí. Když si dáváte na akné komerční dermatologické produkty, musí pro požadovaný účinek působit v některých případech až několik hodin a pokožka v tu chvíli nemůže dýchat,“ vyzdvihuje Říhová výhody materiálu z brněnského výzkumného centra.

Jejich maska působí asi deset minut, kůže dýchá a na pleti následně nezůstávají skvrny jako třeba po použití protizánětlivých gelů. Stejně tak odpadá hrozba zanesení nečistot do kelímku, do kterého člověk opakovaně sahá. Vlákenná maska je nejen jednorázová, ale navíc po ní nic nezbyde: „Maska je z polymerů rozpustných ve vodě, takže stačí pokožku navlhčit vodou, přiložit masku a za pár minut je hotovo.“ Maska dobře přilne k pokožce, takže není potřeba, aby člověk po dobu působení nehybně vyčkával. Tenká vrstva připomínající komerční textilní masky odhalí své odlišnosti především pod elektronovým mikroskopem. Tam se ukazují jednotlivá vlákna podobná těm, ze kterých jsou vyrobené třeba respirátory nebo chirurgické masky. Vlákenná maska slouží jako nosič pro aktivní látky, které mají na pleti působit. V případě rozšířených pórů se přidávají vitaminy E a C, při použití v dermatologii pro aknózní pokožku zase nanočástice oxidu zinečnatého. 

V laboratořích CEITEC VUT zvládne Martina Říhová rovnou otestovat i účinnost. Některé výsledky jsou viditelné pouhým okem, jiné rozpozná právě dermatologický tester: „Naštěstí mám na CEITEC VUT ochotné kolegyně, kterým nevadí se nechat otestovat. Stačí mi počítač a tester. Podívám se na stav pleti před použitím masky a po něm. Zaměřuji se na množství viditelných pórů, akné, vrásky nebo začervenání pleti.“ Výzkumníci potvrdili, že po aplikaci masky se pleť zlepšila, i když třeba jen na pár hodin. Klíč k lepším výsledkům, stejně jako téměř u čehokoliv, je v pravidelném používání.

V začátcích výzkumu srovnávala Martina Říhová své masky s běžně dostupnými výrobky. Dnes už ví, že nejlepší masku si nekoupí, ale vyrobí sama v brněnské laboratoři, kam přešla po studiích na Univerzitě Pardubice. „Studovala jsem chemicky zaměřené obory a bavilo mě zkoumat přírodní materiály. Měla jsem štěstí, že Jan Macák zakládal na CEITEC VUT nový tým a oslovil mě. Pocházím z Jihlavy, takže Brno pro mě bylo jasná volba. Jsem tu moc spokojená, mám skvělé kolegy a k dispozici moderní pracoviště,“ pochvaluje si Martina Říhová. Laboratoře se jí díky spolupráci s firmou Pardam Nano4Fibers podařilo doplnit i o speciální přístroj, který využívá ve svém aktuálním výzkumu.

„Naše vlákenné masky vyrábíme metodou odstředivého zvlákňování, která je oproti klasickému způsobu relativně ekologicky a ekonomicky výhodnější a technologicky i jednodušší. Naše vlákna připravujeme s využitím stejného principu, jaký se používá při výrobě cukrové vaty. Naše masky můžou být dokonce levnější než klasické masky, které jsou momentálně na trhu dostupné. Navíc jsou použité suroviny, jako například přírodní pryskyřice, dostupné celoročně a celosvětově,“ zdůrazňuje výhody využívání přírodních látek výzkumnice.

Díky spolupráci s firmou už teď ví, že bude o její masky zájem, a to i v zahraničí. Know-how proto chrání mezinárodní užitný vzor. I díky tomu získala Martina Říhová letos Innovation Entrepreneurship Award, tedy cenu v interní soutěži oceňující projekty, které mají potenciál prosadit se v praxi.

Čtěte více

Novinky Rozhovory a názory

Možnosti nanomateriálů jsou fascinující, říká vedoucí skupiny Pokročilé…

8. 8. 2019

Novinky Rozhovory a názory

Program Pokročilé materiály vede nově Jan Macák. Plánuje výzkumné skupiny více…

28. 11. 2020