11. března 2021
Čeští vědci vyvinuli nové testy proti koronaviru. Měly by zvládnout rozpoznat virus spolehlivěji než antigenní testy s výsledkem do hodiny a bez potřeby převážet vzorky do centrální laboratoře. Jedním z pracovišť, kde test na bázi izotermální amplifikace dokončili, je výzkumný institut CEITEC Masarykovy univerzity v Brně, kde už nabídli licenci komerčním výrobcům.
Metoda izotermální amplifikace (RT-LAMP) umožňuje rozpoznat virus ve vzorku bez nutnosti izolovat RNA.
Vzorek z odběru z nosohltanu se vloží do připravené reakční směsi v malé zkumavce. V ní se zahřeje na konstantní teplotu zhruba 65 stupňů a dojde k namnožení, tedy amplifikaci, genetického materiálu viru, aby mohl být rozpoznán. V principu jde o jednodušší a rychlejší postup než klasický PCR test, který se obejde bez drahého laboratorního vybavení.
Centrální laboratoř Genomika institutu CEITEC na vývoj tohoto testu dostala loni grant od Technologické agentury ČR ve výši 1,7 milionu korun. Vědcům se podařilo vyvinout a validovat prototyp diagnostické sady.
Podle Filipa Pardyho, který se na vývoji podílel, lze s její pomocí rozpoznat přítomnost viru SARS-CoV-2 ve vzorku pouhým zrakem: „V reakci dochází k barevné změně. Díky tomu je výsledek odečitatelný pouhým okem. Je tam citlivé barvivo. Když ta reakce proběhne úspěšně, tak dojde ke zbarvení z růžové do modré. To je detekovatelné pouhým okem. Pracovník, který by test prováděl, by si ho položil na čistě bílou plochu pod bílé světlo a je schopen to odečíst celkem jednoznačně.“
Přečtěte si celý článek zde.
Autor: Štěpán Sedláček
Zdroj: Český rozhlas Plus