12. listopadu 2024

8. setkání uživatelů CzechNanoLab, které pořádal CEITEC Nano v Brně, se neslo ve znamení inovací, spolupráce a budování komunity v oblasti nanotechnologií. 31. října 2024 se na CEITEC VUT sešlo více než 100 uživatelů, aby se dozvěděli, co je nového, sdíleli poznatky z výzkumu a oslavili mimořádné počiny vycházející z komunity. Na akci se sešli výzkumní pracovníci, technici i studenti, kteří se věnují rozvoji a výzkumu nanotechnologií.

CzechNanoLab je výzkumná infrastruktura, která se skládá ze dvou pracovišť: CEITEC Nano na CEITEC VUT v Brně a Laboratoře nanostruktur a nanomateriálů (LNSM) na Fyzikálním ústavu (FZÚ) Akademie věd ČR se sídlem v Praze. Tuto infrastrukturu fungující v režimu otevřeného přístupu mohou využívat vědci z akademických i průmyslových institucí z České republiky i ze zahraničí. Základní technologie a zařízení jsou k dispozici na obou pracovištích CzechNanoLab, v oblasti pokročilých a náročnějších zařízení se pak pracoviště vzájemně doplňují.

Osmé setkání uživatelů CzechNanoLab bylo zahájeno prezentacemi pěti doktorandů, kteří využívají infrastrukturu CzechNanoLab pro svůj výzkum. Účastníci si tak mohli poslechnout prezentace z různých oblastí výzkumu, od magneticky poháněné mikrorobotiky přes 3D tištěné mikroskopické nástroje až po fotoprodukci peroxidu vodíku, které ukázaly rozsah a hloubku výzkumu prováděného v infrastruktuře CzechNanoLab.

Hlavní část tvořily prezentace Michala Urbánka, koordinátora CzechNanoLab a vedoucího CEITEC Nano, a vedoucích laboratoří, kteří sdíleli novinky ze svých laboratoří, představili osoby, které mají na starosti jednotlivé přístroje, i nové vybavení a plány na budoucí rozšíření a modernizaci. Michal Urbánek zdůraznil, jak důležité je udržovat infrastrukturu vědecky aktuální, takovou, která umožňuje špičkový výzkum. „Kromě toho, že budeme poskytovat moderní vybavení a expertízu, se chceme zaměřit na moderní přístupy k výuce a školení pomocí naší e-learningové platformy Moodle. Dále chceme rozvíjet nový systém práce s vědeckými daty za pomocí nově vyvíjených laboratorních deníků a automatického ukládání dat do cloudových repositářů.”

Aby byla zachována úroveň péče a zapojení uživatelské komunity, byla na setkání zvolena nová Rada uživatelů. Rada uživatelů je poradní orgán, který zastupuje zájmy uživatelů CzechNanoLab. Schází se jednou za tři měsíce za přítomnosti koordinátora CzechNanoLabu. Jejich návrhy a doporučení jsou koordinátorem připomínkovány a veškeré vstupy a realizované úpravy jsou dokumentovány a stávají se součástí interního i externího hodnocení. Členové jsou voleni na období 1 roku.

Gratulujeme všem, kteří v následujícím období usednou v Radě uživatelů: Janu Kuncovi z Fyzikálního ústavu Univerzity Karlovy a Anně Tvrdoňové, Marii Jakešové, Jonu Anderu Arregi Uribeetxebarrii a Tomáši Molnárovi, všem čtyřem z CEITEC VUT.

Na setkání byly rovněž oceněny úspěchy v oblasti prezentace výzkumu a zobrazení nanotechnologií. V této souvislosti byly vyhlášeny ceny za nejlepší poster a nejlepší mikrofotografii, které byly uděleny jako ocenění vynikajících prací. V kategorii posteru nejvíce zaujal poster Lindy Supalové a v kategorii mikrofotografie pak snímek Elišky Šiškové Virágové s názvem „Medúza“. Eliščin unikátní snímek najdete ve fotogalerii.

Setkání bylo zakončeno společným grilováním v altánu CEITEC VUT a networkingem. Účastníci dostali příležitost prodiskutovat svou vědeckou práci, vyměnit si zpětnou vazbu a sdílet nápady pro budoucí výzkum. Uživatelé mohli v uvolněném prostředí navázat cenné kontakty a posílit tak komunitu CzechNanoLab.

Těšíme se na plody této spolupráce. Gratulujeme všem oceněným a srdečně vítáme ve funkci novou Radu uživatelů.

Čtěte více

Novinky Akce a hosté

Shrnutí: Tradiční setkání uživatelů výzkumné infrastruktury CzechNanoLab

19. 5. 2023

Novinky Tiskové zprávy

Modernizační projekt CzechNanoLab+ nejúspěšnějším v grantové výzvě OP JAK –…

12. 1. 2024

Novinky

[novinkykraje.cz] CzechNanoLab jako místo, kde se akademický svět snoubí s…

29. 8. 2024