28. února 2020

O další tři roky se prodloužila mezinárodní spolupráce výzkumné skupiny Charakterizace materiálů a pokročilých povlakůCEITEC VUT s japonskou společností Rigaku. Dohoda zajistí nejen granty a stipendia pro české studenty, ale také prohloubení spolupráce na výzkumu a vývoji nového rentgenového tomografu a zobrazovacího softwaru. Podle vedoucího skupiny profesora Jozefa Kaisera to zapadá do dlouhodobé vize, a to dále posilovat na CEITEC VUT již vybudovanou tomografickou expertízu. 

Podle Jozefa Kaisera, vedoucího výzkumné skupiny Charakterizace materiálů a pokročilých povlaků, se s CEITEC VUT už na počátku rozhodli nebudovat CT laboratoř, ale CT expertízu. „Začali jsme budovat novou expertízu, která tady do té doby nebyla, a to v počítačové tomografii. Snažíme se nejen vlastnit přístroje, ale také je maximálně využívat a pokračovat v jejich vývoji,“ vysvětlil. 

I díky této vizi se stali před třemi lety aplikační laboratoří japonské společnosti Rigaku. „V roce 2014 jsme se dozvěděli, že Rigaku chystá vlastní CT přístroj. Povedlo se nám ho získat a nastartovali jsme spolupráci. Stali jsme se vůbec první zahraniční laboratoř, kde byl tento unikátní rentgenový počítačový nanotomograf instalován. Nyní se aktivně podílíme na vývoji a demonstraci využití přístroje pro zákazníky,“ dodal Kaiser. 

Zájem o počítačovou tomografii a přístroje od Rigaku je velký, a to nejen mezi vědci. „Počítačová tomografie je velmi žádaná. Naše laboratoře i přístroje využívají kromě skupin z centra CEITEC VUT a CEITEC MU i univerzity v Česku. Například kolegové z Liberce používají naše přístroje pro studium struktur, které vytváří z nanovláken. Přístroj od Rigaku má totiž s daným zorným polem bezkonkurenčně největší rozlišení na světě. Navíc využívá také fázový kontrast, který většina ostatních zařízení neumí,“ dodal Jozef Kaiser. 

Rigaku, jako přední globální výrobce a distributor vědeckých, analytických a průmyslových přístrojů využívajících rentgenové technologie byl se spoluprací s českým týmem z CEITEC VUT natolik spokojen, že se rozhodl také pravidelně financovat české studenty. „Podepsali jsme takzvaný Donation Agreement, díky kterému můžeme hradit pobyty našich doktorandů přímo v japonské pobočce. Také z těchto peněz udělujeme granty na vývoj či měření na přístroji,“ upřesnil Jozef Kaiser s tím, že několik studentů po dokončení studia začalo přímo pro Rigaku pracovat. 

Kromě toho už spolupráce přinesla také publikace několika společných odborných článků či vývoj softwarových modulů, které se nyní implementují. „Japonský vývojový tým je velmi silný ve výrobě rentgenových zdrojů. Ty mi tedy pouze testujeme. Ale například kamery a detektory pro počítačovou tomografii se částečně vymýšlejí v pražské pobočce Rigaku a částečně u nás na CEITEC VUT,“ popsal spolupráci na vývoji Kaiser s tím, že je hrdý na to, že jako jeden z mála českých týmů píšou software pro společnost patřící mezi světovou špičku. 


Autor: Zuzana Pospíšilová

Čtěte více

Výzkum Novinky

Vědci z CT laboratoře pomohli vytvořit holografický model meteoritu

19. 2. 2020

Novinky Tiskové zprávy Výzkum

Studentka z CEITEC zmapovala distribuci buněk při vývoji končetin mloka

15. 10. 2018

Novinky Výzkum

Vědci využívají microCT i k vyšetřování střelných zranění na lebce

12. 6. 2018