Vedoucí tématu
Tkáňové inženýrství, či regenerativní medicína. Pojmy o kterých se v medicíně mluví stale častěji. Chceš zjistit, co přesně tyto obory obnáší a jakou roli v nich mají biomateriály? A co si pod takovým biomateriálem představit? Přijď mezi nás objevovat krásu oboru, který výrazně napomáhá zkvalitňování lidského života. Seznámíme Tě s moderně vybavenými laboratořemi CEITEC VUT, kde si budeš moci vyzkoušet přípravu nosičů léčiv, které jsou v dnešní době čím dál více žádané. Tyto nosiče slouží k cílenému transportu léčiv, či jiných bioaktivních látek (proteiny) do konkrétního místa v těle. Tam se molekuly léčiva uvolňují a napomáhají léčbě a regeneraci okolní tkáně.
Jedním z Tvých úkolů bude porovnat, jaký vliv má vliv koncentrace hydrogelu, či velikost proteinu na rychlost jeho uvolňování z hydrogelových nosičů léčiv. Abychom mohli uvolňování proteinu studovat, seznámíme Tě s moderními analytickými přístroji jako je UV VIS spektrofotometrie, či SDS-PAGE elektroforéza.
Téma v bodech:
- Teorie o tom, co je tkáňové inženýrství a regenerativní medicína a jakou roli v těchto oborech hrají biomateriály
- Příprava hydrogelových nosičů léčiv
- Seznámení s analytickými technikami – UV VIS spektrofotometrie, SDS-PAGE elektroforéza
- Stanovení rychlosti uvolňování proteinů pomoci UV VIS a SDS-PAGE
Krátce o Kristýně
Kristýna vystudovala obor Chemie a technologie materiálů na fakultě chemické VUT. Již od mala ji vedle chemie fascinovalo také lidské tělo a medicína. Hlavně proto se ze všech materiálů začala zajímat nejvíce o biomateriály. Ty se dnes hojně využívají v oblasti tkáňového inženýrství a regenerativní medicíně pro výrobu různých implantátů, dočasných náhrad tkání, či nosičů léčiv. Právě zájem o hlubší porozumění biomateriálům a jejich využití v medicíně ji přivedlo k rozhodnutí věnovat se tomuto tématu na vědecké úrovní a pokračovat v doktorském studiu. V rámci své doktorské práce se věnuje zejména vývoji biokompozitních materiálů pro regeneraci kostní tkáně. Kromě toho během studia absolvovala pracovní pobyt v Barceloně, kde se seznámila, s dnes velice populární, technologií 3D tisku, který se rovněž snaží využít pro přípravu biokompozitních kostních náhrad.
Krátce o Kláře
Klára vystudovala obor Chemie a technologie materiálů na fakultě chemické VUT. Již během studia se začala zajímat o téma biomateriály, speciálně o syntetické polymery, které slouží v regenerativní medicíně a tkáňovém inženýrství jako nosiče léčiv s řízenou dobou degradace. V rámci svého doktorského studia na CEITEC VUT se věnuje syntéze biopolymerů, které po aplikaci do lidského organismu postupně degradují a uvolňují tak aktivní látku, která byla do nosiče zabudována. Dále se zabývá studiem uvolňování těchto bioaktivních látek a jejich vzájemnými interakcemi. V poslední době se zaměřuje na technologii 3D tisku, kterou využívá k přípravě hydrogelových náhrad s možností osazení buňkami či proteiny a s následným použitím pro léčbu popálenin.