14. února 2020

Každým rokem, letos už pojedenácté, oceňuje JCMM mladé vědce a odborníky, kteří dostanou po dobu tří let možnost pobírat finanční podporu ke svému studiu, aby se mohli plně věnovat svému výzkumu. Stejně jako v minulých ročnících, i letos získalo ocenění hned několik studentů z institutu CEITEC, kteří studují v doktorském programu Pokročilé materiály a nanovědy na CEITEC VUT nebo v programu Živé vědy na CEITEC MU. Celkem osm našich studentů přebralo ocenění přímo z rukou primátorky města Brna Markéty Vaňkové při slavnostním ceremoniálu. 

Z oceněných studentů hned pětice doktorandů pracuje a bádá na CEITEC VUT. Mezi oceněnými je Kristýna Bukvišová, která se věnuje novým systémům, jenž v oblasti elektronové mikroskopie umožní růst nanostruktur. Působí v týmu Příprava a charakterizace nanostruktur, který vede Tomáš Šikola. Katarína Kacvinská se zase věnuje vývoji nových medicínských materiálů, které budou sloužit ke krytí ran, např. popálenin. Obsahují nejen antibakteriální složku, ale urychlují i hojení. Tyto krycí materiály jsou přitom vytvořené na bázi přírodních biopolymerů. Katarína působí v týmu Lucy Vojtové Pokročilé biomateriály. Alžběta Ressnerová se pro změnu věnuje chytrým nanonástrojům, konkrétně plánuje využít nanonástroje pro přesnou úpravu genů. Výzkumnou skupinu vede Jaromír Hubálek. Dalším oceněným doktorandem z CEITEC VUT je Jan Zítka, který vyvíjí diagnostický systém Point-of-Care. Ten by mohl být brzy nedílnou součástí ordinací praktických lékařů. Ocenění za svůj výzkum převezme z rukou primátorky také Jorge Andres Navarro-Giraldo, který pracuje ve skupině zaměřené na Magneto-optickou a THz spektroskopii. (Zdroj: vutbr.cz)

Další tři z oceněných působí na institutu CEITEC Masarykova univerzita v PhD programu Živé vědy. První z nich je Alžběta Dikunová z výzkumné skupiny strukturní biologie genové regulace Richarda Štefla. Cílem jejího projektu je zodpovězení základních otázek týkajících se regulace savčí transkripce pomocí kombinace elektronové a fluorescenční mikroskopie. Odpověď na tyto otázky a na to, jak konkrétní procesy probíhají v těle a které molekuly se jich účastní, vědcům v budoucnu umožní bojovat s nástrahami spojenými s poruchami těchto jednotlivých článků. „Jedním z mých hlavních cílů je vývoj a optimalizace unikátní metody přípravy rekombinantní lidské RNA polymerázy II. V případě úspěchu nám tento unikátní přístup otevírá dveře k přípravě řady experimentů vedoucích k testování našich hypotéz v oblasti regulačních mechanismů transkripce,“ popisuje Dikunová. 

Další oceněnou je Kristýna Tučková z výzkumné skupiny Karla Říhy. Kristýna Tučková se zabývá molekulární biologií rostlin a oblastí jejího zájmu je zejména syntetická biologie, která je kombinací biologie s inženýrstvím a umožňuje design buněk s novými vlastnostmi, které v přírodě normálně neexistují. Konkrétně vyvíjí metody pro  jednobuněčnou řasu Ostreococcus tauri, která má velký potenciál pro využití v řadě biotechnologických aplikací. „Tuto řasu bych chtěla využít jako systém pro expresi membránových proteinů, jejichž produkce je velmi obtížná a také na vývoj metod pro analýzu struktury proteinů na atomární úrovni,“ dodala Tučková. 

Třetí oceněná doktorandka Lucie Valentová je z výzkumné skupiny strukturní virologie Pavla Plevky. Její projekt je zaměřený na studium takzvaných bakteriofágů - virů schopných ničit bakterie Pseudomonas aeruginosa, které způsobují záněty močových cest, pneumonii a septický šok s potenciálně fatálními následky. Léčba infekce způsobené těmito bakteriemi je velmi obtížná, neboť tyto bakterie tvoří biofilm, který je jako štít chrání před účinky antibiotik. Na rozdíl od antibiotik jsou bakteriofágy schopny bakteriální buňky v biofilmu zabíjet. Interakci bakterií a fágů studuje Lucie Valentová pomocí kryo-elektronové a fluorescenční mikroskopie. „Rezistence bakterií vůči antibiotikům je vážným medicínským problémem. Výsledky výzkumu, který probíhá v naší skupině a získané poznatky by mohly umožnit vývoj fágové terapie proti bakteriálním infekcím a přispět k jejímu uvedení do klinické praxe,“ zdůraznila Lucie Valentová. 

„Jsem hrdý, že doktorští studenti působící na CEITEC se opakovaně umisťují mezi finalisty soutěže Brno PhD Talent. CEITEC se maximálně snaží vytvářet dobré podmínky pro rozjezd vědecké kariéry mladých výzkumníků a jsem rád, že se to zjevně děje," dodal ředitel institutu CEITEC Masarykova univerzita Jiří Nantl.