16. května 2022
Nikola Kostlánová, Robert Vácha a Zdeněk Farka byli oceněni za jejich mimořádné úspěchy ve vědě, výzkumu a pedagogické činnosti
Rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš dnes slavnostně předal Ceny rektora více než padesáti osobnostem MU za jejich mimořádné úspěchy ve vědě, výzkumu, pedagogické činnosti, umění a občanských aktivitách v roce 2021. Ceny byly letos uděleny v celkem třinácti kategoriích a tři ceny putovaly na CEITEC MU. Vědecká tajemnice Nikola Kostlánová získala Cenu rektora za inovace ve výuce, biofyzik a vedoucí výzkumné skupiny Robert Vácha získal Cenu rektora za mimořádný výsledek v mezinárodní grantové soutěži a biochemik Zdeněk Farka získal Cenu rektora za mimořádné výzkumné výsledky pro mladé vědce do 35 let. Slavnostní předávání proběhlo ve čtvrtek 19. května v Aule Právnické fakulty MU při příležitosti akademického svátku Dies Academicus 2022.
NIKOLA KOSTLÁNOVÁ: CENA REKTORA MASARYKOVY UNIVERZITY ZA INOVACE VE VÝUCE (OBLAST PODPORA VÝUKY)
Nikola Kostlánová stála u začátku implementace jednotlivých profilových aktivit doktorského vzdělávání na CEITEC MU, přičemž inovativnost a mezinárodní standard těchto aktivit následně ovlivňovaly dění v doktorském studiu nejen na CEITEC MU, ale i na jiných částech MU, a dokonce i na jiných univerzitách v České republice a v zahraničí.
Klíčový podíl měla také na vytvoření mezinárodní CEITEC PhD School, která představovala v té době v České republice zcela unikátní koncepci doktorského vzdělávání. Výuka zde probíhá kompletně v angličtině, součástí studia jsou předměty cílící na rozvoj měkkých a přenositelných dovedností, studentům je garantován výrazně vyšší příjem, než je státní dotace, školitelé jsou povinni pečovat o studenty a je nastaven transparentní systém pravidelného nezávislého monitoringu průběhu studia, ale i podpora v karierním rozvoji studentů. Důležitým pilířem CEITEC PhD School je mezinárodní výběrové řízení na pozice doktorských studentů, díky kterému se podařilo přilákat talentované studenty z celého světa. Doktorský program byl v roce 2020 úspěšně reakreditován s velmi dobrým hodnocením a pozitivní ohlas si vysloužil i od mezinárodního poradního orgánu ISAB MU.
V posledních dvou letech Nikola Kostlánová iniciovala a zavedla do praxe takzvané Thesis Advisory Committee. Tento průlomový nástroj umožňuje velmi dobře sledovat průběh studia, reagovat pružně na případné nezdary a získat další nezávislý názor na pokroky ve studiu od uznávaných odborníků. Zároveň zvyšuje u doktorandů zodpovědnost za jejich výkony i další kariéru, neboť za složení komise i její jednání jsou zodpovědní především sami doktorandi.
Více informací o CEITEC PhD School zde.
ROBERT VÁCHA: CENA REKTORA MASARYKOVY UNIVERZITY ZA MIMOŘÁDNÝ VÝSLEDEK V MEZINÁRODNÍ GRANTOVÉ SOUTĚŽI
Robert Vácha je vedoucím výzkumné skupiny na CEITEC MU. V roce 2020 získal prestižní ERC Consolidator Grant za projekt s názvem Peptide Killers (česky zabijáci peptidů). Projekt využívá peptidy na boj s bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům. Peptidy jsou krátké řetězce aminokyselin, které mají různé vlastnosti. Řada z nich dokáže mimo jiné likvidovat bakterie a této vlastnosti se snaží Robert Vácha využít pro hledání přírodních či umělých forem látek, které by mohly pomoci v boji s bakteriemi odolnými antibiotikům.
Výzkum Roberta Váchy má globální význam vzhledem k rychlému nárůstu rezistentních bakterií, které se vyskytují na celém světě. Infekce způsobené rezistentními bakteriemi jsou obtížně léčitelné a někdy je nelze vyléčit vůbec. Použití antimikrobiálních peptidů (AMP) by mohlo vést k vývoji nových způsobů léčby při napadení rezistentními patogeny. V rámci svého projektu chce Robert Vácha navrhnout nové druhy peptidů, které se budou schopny selektivně zaměřit a narušit membrány patogenů bez poškození lidských buněk.
Více o výzkumu Roberta Váchy zde.
ZDENĚK FARKA: CENA REKTORA MASARYKOVY UNIVERZITY ZA MIMOŘÁDNÉ VÝZKUMNÉ VÝSLEDKY PRO MLADÉ VĚDCE DO 35 LET (OBLAST PŘÍRODNÍCH VĚD A LÉKAŘSTVÍ)
Zdeněk Farka působí na CEITEC a Přírodovědecké fakultě MU. Se svým týmem se zabývá vývojem bioanalytických metod pro detekci klinicky a environmentálně významných látek. Zdeněk Farka nedávno společně s kolegy vyvinul novou diagnostickou metodiku, při které využívá foton-upkonverzní nanočástice pro přípravu speciálních značek k přesnější a rychlejší detekci rakovinných biomarkerů. Uvedená metodika umožňuje časnou detekci hned několika onkologických onemocnění a umožňuje lékařům diagnostikovat i mírné zhoršení zdravotního stavu již v začátcích onemocnění. Výsledky tohoto multidisciplinárního aplikovaného výzkumu byly publikovány 18. února 2022 v odborném časopise Nature Protocols.
Kromě vědecké a publikační činnosti se Zdeněk Farka intenzivně věnuje pedagogické práci a výchově nové generace vědců. Na Ústavu biochemie na Přírodovědecké fakultě MU vede řadu přednášek, seminářů a laboratorních cvičení. V minulosti absolvoval stáže na University of Regensburg v Německu a na University of Rouen ve Francii. V roce 2018 obdržel Cenu pro mladé vědce, kterou každoročně uděluje Francouzská ambasáda.
Více o výzkumu Zdeňka Farky zde.