6. prosince 2021
Dvě vědkyně a jeden vědec z brněnského institutu CEITEC získali Pamětní grant Martiny Roeselové. Tento grant připomíná památku předčasně zesnulé vědkyně Martiny Roeselové, která během krátké, ale excelentní vědecké kariéry dokázala vychovat tři děti a aktivně se zasazovat za zlepšování podmínek pro mladé rodiče působící v oblasti vědy. Cílem tohoto pamětního grantu je podporovat vědce a vědkyně působící v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o předškolní děti. Nadační fond Martiny Roeselové poskytuje vybraným vědcům a vědkyním finanční příspěvek.
Pamětní grant Martiny Roeselové letos získala Monika Fňašková, která se zaměřuje na studium dopadů extrémního stresu na mozek a jejich mezigenerační přenos. V současné době pracuje na výzkumu stresu u osob přeživších holokaust a dvou následujících generací potomků přeživších, kde v týmu profesora Ivana Rektora zkoumá změny v šedé hmotě a funkční konektivitě mozku pomocí magnetické rezonance. Výsledky jejího výzkumu ukazují, že vážný stres prožívaný v mladé dospělosti, dětství nebo dokonce už v prenatálním období, má celoživotní dopad na mozkové struktury a funkce. „Svojí prací bych ráda přispěla k porozumění dlouhodobých důsledků extrémního stresu a praktickému využití těchto znalostí při identifikaci zranitelných jedinců a následné cílené pomoci. Největší výzvou je však překonávání permanentního tlaku, který vyplývá ze snahy odpovědně plnit mateřskou roli a výzkumnou činnost, navzdory spánkové deprivaci,“ říká Monika Fňašková. Grant použije na financování spolehlivé chůvy a školkovného.
Dalším oceněným je Ondřej Schindler z výzkumné skupiny profesora Jaroslava Koči. Ondřej Schindler se zabývá vývojem metodiky, která dokáže reprodukovat kvantově-mechanické náboje proteinů ve zlomku vteřiny. Tato metodika bude volně k využití například pro výzkum funkce proteinů nebo vývoj nových léčiv v rámci proteinových databází (PDB, AlphaFold2). Tato metodika je klíčová vzhledem k tomu, že mnoho vlastností proteinů lze predikovat z jejich parciálních atomových nábojů, které popisují rozložení elektronové struktury v molekule. Kvůli výpočetní náročnosti však není možné vypočítat tyto náboje přímo jen za pomoci aparátu kvantové chemie. „Nejtěžší pro mne je si dobře rozplánovat čas, abych se mohl dostatečně věnovat rodině i výzkumu. Grant využiju zejména na výdaje za hlídání dětí a na výbavu dětského pokoje,“ říká Ondřej Schindler.
Třetí oceněnou je Johana Muchová, která v současné době dokončuje doktorské studium v programu Pokročilé materiály na CEITEC VUT. Její studijní obor se zaměřuje na biomateriály, především na biopolymery a jejich využití v regenerativní medicíně. Ve výzkumné činnosti se věnuje vývoji, přípravě a charakterizaci nových antibakteriálních skafoldů (buněčných a lékových nosičů) pro regeneraci spálené kůže a dalších náhrad měkkých tkání. Vyvinuté náhrady mají potenciál pro aplikaci v tkáňovém inženýrství, a tím přispívat ke kvalitě lidských životů. Grant použije Johana Muchová na úhradu poplatků za školky pro děti a na výukové či pohybové aktivity dětí a dětské vybavení. „Za největší výzvu považuji nutnost myslet hodně dopředu, aby bylo vše nachystané pro děti v čase, když jsem na CEITECu, a zároveň si rozvrhnout práci tak, aby byla splněna v požadovaném termínu. Stejně tak je výzvou řešení nepředvídatelných situací, jejichž množství s dětmi exponenciálně roste,“ uzavírá Johana Muchová.
Vyvažování profesních a rodinných povinností je ve vědě často tak obtížné, že má za následek opuštění profese, a česká vědecká komunita a společnost tak přichází o mimořádné talenty. CEITEC vyvinul celou škálu nástrojů a opatření podporujících slučování pracovních povinností a osobního života, které jsou konsolidovány v takzvané Work-Life Balance Policy. Tato opatření umožňují nastavit podpůrné podmínky pro zaměstnance v různých fázích jejich vědecké kariéry a také v mateřství. Důraz se klade na zapojení ústavu, usnadnění práce a rodinných povinností. Zaměstnanci mohou využívat například flexibilní pracovní dobu, přebalovací pulty na pracovišti, práci z domova, zkrácené pracovní úvazky, individuální plán návratu po mateřské dovolené anebo právě grantovou podporu pro vědce a vědkyně vracející se z mateřské dovolené. Všem dostupný je také online Work-Life Balance modul, který vznikl v rámci projektu LIBRA, jehož cílem je zvýšit zastoupení a účast žen ve vedoucích pozicích v oblasti věd o živé přírodě.
Nadační fond Martiny Roeselové umožňuje mladým vědcům a vědkyním úspěšně propojit kvalitní vědu s pečlivým rodičovstvím, a to jen díky podpoře svých dárců, ať už jednotlivců, firem či institucí. Pokud máte zájem se také zapojit a fond podpořit, prosím klikněte ZDE.