9. ledna 2023
Skvělá zpráva pro vědeckou komunitu zabývající se ribonukleovou kyselinou RNA a virovou biologií. Ve dnech 20. až 23. června 2023 bude CEITEC Masarykovy univerzity hostit populární EMBO Workshop (konference menšího formátu) a tentokrát se speciálním zaměřením spojujícím dvě disciplíny zásadního společenského významu – RNA stabilitu a virologii. Tento workshop organizuje členka Evropské organizace molekulární biologie EMBO Štěpánka Vaňáčová z výzkumného centra CEITEC Masarykovy univerzity. Dalším spoluorganizátorem je Oliver Mühlemann z Universitaet Bern (Švýcarsko), Olivia Rissland z University of Colorado School of Medicine (USA) a Georg Stoecklin z Universitaet Heidelberg (Německo). Na konferenci vystoupí 20 pozvaných vynikajících vědců z obou oborů působících ve špičkových světových výzkumných institucích. Tato konference propojí molekulární biology zabývající se základními mechanismy kontrolujícími RNA stabilitu s virology zaměřujícími se na RNA v kontextu interakcí mezi viry a hostitelskými buňkami. Hlavním cílem této konference je podpořit výměnu nejnovějších vědeckých poznatků v této žhavé oblasti výzkumu.
Mezi účastníky tohoto EMBO workshopu bude kolem 200 vědců a vědkyň z celého světa. Tato ideální velikost worskshopu/konference nabízí skvělou příležitost pro výměnu nejnovějších vědeckých poznatků a pro navazování kontaktů a nových výzkumných spoluprací. Kromě vědeckých prezentací se účastníci mohou těšit na bohatý doprovodný společenský program. Kurzy a workshopy, které Evropská organizace molekulární biologie podpoří a zaštítí jsou vybírány na základě vědecké kvality a aktuálnosti témat.
Čtyřdenní workshop EMBO se uskuteční v hlavním městě vědy a technologií České republiky – v Brně. Brno je v celosvětové vědecké komunitě také známo jako město, kde kdysi J. G. Mendel položil základy moderní genetiky. Značka hostitelské instituce CEITEC Masarykovy univerzity je mezi vědci proslulá svým špičkovým vybavením, které může jen málokterý výzkumný ústav nabídnout. V kombinaci s regionální jihomoravskou pohostinností je to jistě akce, kterou byste si neměli nechat ujít.
Přihlaste se již nyní a buďte jedním z 200 hostů konference, kteří společně ovlivní budoucí směřování virové biologie a výzkumu RNA!
Viry jsou hlavními lidskými patogeny, které způsobují širokou škálu infekčních onemocnění a představují neustále se opakující hrozbu pro zdraví jednotlivců a fungování lidské společnosti. Pouze hluboké pochopení virové biologie poskytne základ pro vývoj a zdokonalení antivirové terapie. Zatímco RNA stabilita je již dlouho studována v kontextu regulace buněčných genů a mechanismů kontroly kvality, souhra mezi RNA stabilitou a životními cykly virů se teprve nyní ukazuje jako klíčová součást interakcí mezi viry a hostiteli.
Na konferenci vystoupí Hana Cahová z Akademie věd ČR (ČR), Sara Cherry z University of Pennsylvania (USA), Andrzej Dziembowski z Varšavské univerzity (Polsko), Imed Gallouzi z McGill University (Kanada), Britt Glaunsinger z University of California Berkeley (USA), Pierre Jalinot z Lyonské univerzity (Francie), Jack Keene z Duke University (USA), Nicolas Locker z University of Surrey (Velká Británie), Sarah Newbury z Brighton and Sussex Medical School (Velká Británie), Mary O'Connell z CEITEC Masarykovy univerzity (Česká republika), Melanie Otto z Glatstone Institute (USA), Roy Parker z University of Colorado Boulder (USA), Lori Passmore z MRC Laboratory of Molecular Biology (UK), Sebastien Pfeffer z University of Strasbourg (Francie), Andreas Pichlmair z Technické univerzity v Mnichově (Německo), Alessia Ruggieri z Univerzity v Heidelbergu (Německo), Lena Steckelberg z Kolumbijské univerzity (USA), Marvin Tanenbaum z Hubrechtova institutu (Nizozemsko), Benjamin tenOever z Newyorské univerzity (USA), Volker Thiel z Universität Bern (Švýcarsko) a Jeff Wilusz z Coloradské státní univerzity (USA).