8. ledna 2021
Rok 2020 nám všem ukázal, že věda je potřeba více než kdy jindy. CEITEC ve významné míře přispíval k pomoci s řešením koronavirové pandemie, sbíral řadu ocenění, získával mezinárodní granty i uznání a dále bádal v oblastech věd o živé přírodě i nanotechnologiích. A ve svém špičkovém výzkumu bude pokračovat i nadále! V roce 2021 oslaví již 10 let (popřejte nám), během nichž zlepšuje kvalitu lidského zdraví a života. Pojďme se za tímto nevšedním rokem ohlédnout a připomenout si úspěchy #CEITECScience.
Pomoc v "době covidové"
Na jaře nás všechny zaskočila koronavirová pandemie. Vědci z CEITEC MU vládě nabídli svoji pomoc s testováním vzorků dodaných brněnskými nemocnicemi, dali k dispozici své kapacity Fakultní nemocnici Brno, kde se odebíraly vzorky, a zmobilizovali desítky vědeckých dobrovolníků, kteří se byli ochotni okamžitě zapojit do testování. Pomohli tak zvýšit množství testovaných vzorků až o stovky denně.
Jako výzkumný institut se CEITEC snažil pomoci zejména osobám v první linii, které patřily mezi ty nejvíce ohrožené. Ve spolupráci s Magistrátem města Brna a Společností Podané ruce se vědci zaměřili na bezplatné testování sociálních pracovníků, osob pečujících o seniory nebo na ty bez domova. Zároveň vyvíjejí rychlejší testování na nemoc COVID-19 za pomoci metody zvané RT-LAMP, která je méně náročná než současně rozšířená metoda PCR. A také bezplatně nabízí své laboratoře a jejich špičkové přístrojové vybavení pro výzkum vakcíny či léku na COVID-19, jak tuzemským, tak i zahraničním vědcům. Virolog Pavel Plevka navíc po celou dobu pandemie českou veřejnost pravidelně informuje o vědeckých souvislostech.
K ochraně lidí v první linii se připojili vědci, technici a dobrovolníci z CEITEC VUT a zareagovali na kritický nedostatek ochranných pomůcek. Nejprve společně s iniciativou “3D tiskem proti COVID-19” pomáhali tisknout přibližně 600 kusů ochranných štítů denně. Později se jim podařilo, a to díky technologii vstřikolisu, zvýšit produkci na 2 000 denně. Štíty zdarma putovaly do zdravotnických zařízení, velké množství bylo dodáno do domovů seniorů a v poslední fázi výroby o ně projevily zájem i školy. Mimo výroby štítů vědci z CEITEC VUT také zapůjčili kamery pro měření zvýšené lidské teploty do brněnské Dětské nemocnice.
Za solidaritu a bezprostřednost v době pandemie ocenila vědce z CEITEC MU i CEITEC VUT primátorka města Brna Markéta Vaňková při ceremoniálu děkovné kampaně Díky, Brno!
Zase o pár kroků blíže vítězství nad rakovinou
Hned začátkem roku naši vědci oznámili, že se jim podařilo vyvinout novou metodu, která umožní z krve lépe rozpoznat nádory tlustého střeva. Rakovinou tlustého střeva a konečníku onemocní každoročně na 8 000 pacientů a pacientek v Česku a zhruba polovina na nemoc zemře. Metodu vyvinuli vědci z CEITEC MU v čele s Ondřejem Slabým. Test umožní ze vzorku krve včasnou diagnostiku tohoto typu rakoviny, a to u 90 % pacientů oproti současným testům, které to zvládnou v 60 % případů. V praxi by novou metodu měli lékaři využívat do dvou let.
Naši vědci vedeni bioinformatikem Vojtěchem Bystrým se také spojili s vývojáři softwaru z brněnské firmy Apps Dev Team a lékaři z Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) a společně si dali za cíl zlepšit diagnostiku rizikových pediatrických pacientů s pevnými nádory. Do dvou let by pak mohl vzniknout unikátní bioinformatický nástroj, který by umožnil kvalitnější plánování léčby dětských onkologických pacientů.
V oblasti výzkumu rakoviny se dařilo i dalším vědeckým týmům. Vědkyně z CEITEC MU vyvinuly biomarkery predikující úspěšnost genové CAR-T terapie proti rakovině. Tým vědkyň pod vedením Michala Šmídy přišel na nový a účinnější způsob cílení imunoterapie proti rakovině. Měl by umožnit najít pacienty vhodné pro tzv. CAR-T terapii, což je často poslední možnost léčby u některých druhů leukémie, rakovin krve i nádorů.
To, že jsem zase o krok blíže vítězství nad rakovinou, dokázal i tým Dalibora Blažka, který odhalil, že slabým místem nádorových buněk může být bílkovina CDK11. Bílkovina nazývaná cyklin-dependentní kináza 11 hraje důležitou roli v přepisu genetické informace. Tyto poznatky by mohly mít v brzké budoucnosti význam při vývoji protinádorové léčby, protože mohou pomoci najít prostředky, jak oslabit růst škodlivých a rychle se dělících buněk.
Napadlo by vás, že rakovinu lze diagnostikovat i za pomoci laseru? Odborníci z CEITEC VUT budou zkoumat využití metody LIBS (Spektroskopie laserem indukovaného mikroplazmatu) pro analýzu měkkých tkání. Kromě toho, že by tým Pavla Pořízky chtěl hlouběji prozkoumat, co přesně se s měkkými tkáněmi děje při interakci s laserovým zářením, plánuje také tento způsob analýzy více zapojit v klinickém výzkumu.
Odhalování tajemství rostlin
Tým Karla Říhy přišel s novými zjištěními, která mohou vést k tvorbě plodin s lepší odolností proti škůdcům. Zjistili, že proteiny zapojené do kontroly kvality ribonukleové kyseliny (RNA) hrají mnohem složitější roli v regulaci genové exprese, než bylo doposud známo.
Jak se struktura chromozomů a genomů měnila v průběhu evoluce a jakou roli hrály tyto změny v diverzifikaci a speciaci, tedy vzniku nových druhů? To je jedna z otázek, která fascinuje Terezii Mandákovou, mladou vědkyni v oboru cytogenetiky rostlin. Za svou práci získala Cenu GAČR.
Vylepšení stávajících materiálů i unikátní metody
Tým Jana Čechala z CEITEC VUT uspěl se svým způsobem přípravy nanostruktur s jedinečnou geometrickou strukturou. Detaily výzkumu vydal i prestižní časopis Nature Communications.
Za zmínku také stojí výzkum, který byl Grantovou agenturou ČR ohodnocen jako vynikající. Zabývá se zlepšením vlastností jemnozrnné pokročilé keramiky při použití studené plazmy. Pod vedením profesora Karla Maci se na něm podílela skupina odborníků z CEITEC VUT i z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Základní tříletý výzkum objevil zcela nové souvislosti a výzkumníci by proto rádi navázali na dosavadní úspěch dalšími projekty.
Tým vědců vedený profesorem Radkem Markem shrnul současné poznatky o relativistických vlivech těžkých atomů na rezonanční frekvence sousedních lehkých atomů v magnetické rezonanci. Výzkum si vysloužil i umístění na titulní straně Chemical Reviews (IF 52.850).
Členství v prestižních organizacích a ocenění vědecké práce
Vědecký ředitel CEITEC MU Karel Říha se v uplynulém roce stal novým členem EMBO, a zařadil se tak mezi světovou vědeckou špičku. Členství v organizaci EMBO je uznáním pozoruhodné vědecké práce, průkopnického výzkumu a celé řady úspěchů v oblasti věd o živé přírodě. Jako první český odborník se Marek Mráz stal členem komise Evropské hematologické asociace (EHA), která významným způsobem přispívá k podpoře vědy a klinického výzkumu ve všech oblastech hematologie.
Cenu Wernera von Siemense za nejvýznamnější vědecký výsledek základního výzkumu převzal tým odborníků pod vedením Pavla Plevky za zmapování viru klíšťové encefalitidy. Cenu Petra Sedmery za nejlepší publikovanou práci v oboru nukleární magnetické rezonance za rok 2020 získal profesor Lukáš Žídek. Mezinárodním oceněním Danubius Young Scientist Award vyzdvihujícím vědeckou práci a talent mladých výzkumníků se může pochlubit Oleksii Laguta. Porotu zaujal zejména svým zapojením do vývoje speciálního typu elektronové paramagnetické rezonance, na kterou se vědci na CEITEC VUT zaměřují především v rámci výzkumné skupiny Petra Neugebauera.
Úspěchy PhD studentů v soutěžích i výzkumu
Jsme hrdí na to, že se daří i našim PhD studentům! Na CEITEC studují v rámci doktorského programu Life Sciences (CEITEC MU) nebo Advanced Materials and Nanosciences (CEITEC VUT). Celkem osm našich studentů přebralo ocenění Brno Ph.D. Talent přímo z rukou primátorky města Brna Markéty Vaňkové při slavnostním ceremoniálu. Cenu Josefa Hlávky se v roce 2020 se podařilo získat například čerstvému absolventovi Lukáši Flajšmanovi za jeho za práci zabývající se vlastnostmi magnetických nanostruktur. Mezi další oceněné studenty se zařadila i Michaela Krafčíková, která získala Cenu rektora Masarykovy univerzity pro vynikající studenty doktorských studijních programů, a také hlavní Cenu Jean-Marie Lehn v oboru chemie.
Mezi oceněné studentky patří i Zita Salajková s oceněním v kategorii "The Best Ph.D. Award" na konferenci v Kjótu. Ocenění za nejlepší dizertační práci od Československé mikroskopické společnosti obdržel Michal Horák. Ve své práci se zabýval využitím elektronové mikroskopie a spektroskopie v plazmonice. Úroveň tohoto výzkumu je podle něj na CEITEC VUT na světové úrovni. Zjednodušit a zpřístupnit základní diagnostiku z krve chce se svým přístrojem Point-of-Care doktorský student Jan Zítka. V oblasti lékařství by mohly pomoci i unikátní náplasti složené ze dvou vrstev – spodní část urychlující hojení, horní vrstva z hydrogelu zamezujícímu mokvání poškozené kůže. Na vývoji těchto náplastí se podílí studentka Katarína Kacvinská. Pomoci ale může výzkum našich studentů i v plně jiné oblasti. Student David Prokop se například spojil s archeology, aby vyvinul speciální metodu analýzy nálezů z vykopávek.
Dohoda, že CEITEC pokračuje a další ERC grant jako skvělé zakončení roku
Smlouvu o spolupráci na dalším rozvoji centra CEITEC na základě jeho strategického plánu na konci listopadu podepsali rektoři Masarykovy univerzity (MU), Vysokého učení technického v Brně (VUT), Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU), rektorka Mendelovy univerzity Brno (MENDELU) a ředitelé Ústavu fyziky materiálů Akademie věd ČR, v.v.i. a Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, v.v.i. Díky tomu může tisícovka našich vědců i vědkyň pokračovat ve svém výzkumu, díky kterému přispívá k zlepšení života nás všech.
No, a závěr roku nemohl být úspěšnější! Robert Vácha z CEITEC MU získal jeden z nejprestižnějších grantů na světě. Jeho ERC Consolidator Grant podpoří jeho výzkum v boji s bakteriemi rezistentními vůči antibiotikům.
Autor: Jana Otoupalíková & Kateřina Vlková