7. června 2023

Premiér České republiky Petr Fiala navštívil 30. května 2023 Vysoké učení technické v Brně. Mimo diskuze s představiteli akademické obce o prioritách technického vzdělávání a výzku v ČR měl premiér možnost prohlédnout si exponáty z celé univerzity. Za CEITEC VUT se představil Eric Glowacki s výzkumem neurostimulátorů, a také Luděk Žalud, který se zabývá vývojem záchranných robotů. 

 

Neinvazivní neurostimulátor Erica Glowacki

Eric Glowacki vede na CEITEC VUT výzkumnou skupinu Bioelektronické materiály a systémy. Je držitelem ERC, který je tím nejprestižnějším gratem udělovaným Evropskou komisí. Díky grantu se výzkumníci pod jeho vedením zabývají bezdrátovou stimulací periferních nervů. Povedlo se jim představit unikátní implantát, ten potřebnou energii dodává tělu přes pokožku.

Principem neurostimulačních metod obecně je elektrická a magnetická stimulace, která míří buď na periferní oblast, nebo na centrální nervový systém. Jedním z nejrozšířenějších cílů elektrické neurostimulace je bloudivý nerv, který vede z mozku přes krk až do dutiny břišní. Jeho stimulace může pomáhat lidem po úrazu nebo těm, kdo trpí epilepsií, výjimkou však nejsou ani různá zánětlivá autoimunní onemocnění. Terapeutické účinky jsou tak prokázány např. i u pacientů, kteří trpí Crohnovou chorobou. 

"Naším cílem bylo přijít s velmi malým stimulátorem, jehož zavedení by bylo pro pacienty komfortnější. Umístěn by měl být na krku s tím, že dobíjení přístroje by probíhalo pomocí světla. Nikoho dosud nenapadlo, že skrz pokožku se dá svítit, tkáň je totiž transparentní, velké hustoty energie se tak mohou bezpečně dostat kůží do rozumné hloubky,“ vysvětluje Glowacki.

Celý článek o jeho výzkumu si můžete přečíst ZDE

 

Záchranný robot Orpheus Luďka Žaluda

Na vývoji robota Orphea pracuje tým Luďka Žaluda více než dekádu. Robot je například vybaven snímačem radioaktivního záření, snímači pro usnadnění pohybu v prostoru či přesným GPS příjímačem se dvěma anténami. Stroj ale také umí vytvořit hyperspektrální trojrozměrné mapy, což je možné díky několika kamerám (termovizní, barevné a dálkoměrný snímač). 

"Snažíme se o vývoj robotického systému tak, aby byl schopen autonomně prozkoumat oblasti, které jsou člověku nebezpečné nebo nedostupné. Cílem je dosáhnout toho, aby tam člověk vůbec nemusel a celou práci za něj udělal robot. Děláme především roboty a robotické systémy určené pro nedostupné nebo nebezpečné oblasti. Používají se tam, kde hrozí nějaké zranění člověka. Když přijdete o robota, tak to samozřejmě nezpůsobí takovou škodu, jako když se přijde třeba o záchranáře,“ podtýká Luděk Žalud.

Speciální sérii robotů vyvinuli pro českou armádu, kde se výzkumný tým angažuje zejména v tzv. CBRN průzkumu, což je zkratka pro chemicko-biologicko-radiačně-nukleární hrozby. "Přístroje jsou součástí větších armádních kolových vozidel. „Vzadu ve vozidlech je výsuvná kapsle, ve kterých je robot umístěný. Je vypnutý a nabíjí se. V momentu, kdy se přiblíží armáda ke kontaminované oblasti, tak vyšle do terénu pouze robota. Nemusí se tak případně dekontaminovat celé auto,“ vysvětlil Žalud.

Více o vývoji těchto robotů si můžete přečíst zde ZDE

 

 

Čtěte více

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Výzkum nadějného polského vědce Erica Glowacki dokazuje, že světlo je cesta.…

17. 12. 2021

Novinky Výzkum

Nová výzkumná skupina na CEITEC se pod vedením Erica Glowacki věnuje…

10. 5. 2021

Novinky Média Rozhovory a názory

Profesor Luděk Žalud o robotice na CEITEC VUT

26. 6. 2017