15. října 2024

Iniciativa EXCITE Network usiluje o zlepšení porozumění materiálům Země prostřednictvím nejmodernějších zobrazovacích technik. Jedinečná infrastruktura propojuje špičkové laboratoře po celé Evropě s vědci a vědkyněmi, kteří nemají přístup k pokročilým přístrojům, ať už kvůli nákladům, nebo nedostupnosti technologií v jejich zemi. Projekt je financovaný z programů EU Horizon 2020 a Horizon Europe s cílem podpořit výzkum, průmysl a společnost. Koordinátorkou za CEITEC VUT je Eva Zikmundová.

Projekt, který trvá čtyři roky, nabízí výzkumníkům a výzkumnicím možnost zapojit se do různých vědeckých a environmentálních studií. V rámci tohoto projektu se vytvářejí specifické výzvy, které umožňují zasílat návrhy na výzkumné záměry. „Pokud má někdo zájem o účast, může zaslat krátký dvoustránkový popis svého záměru, včetně požadovaných přístrojů a metod. Tento návrh pak přezkoumá laboratoř, aby zjistila, zda je schopna poskytnout potřebné měřicí přístroje. Dále následuje externí hodnocení, kde nezávislí recenzenti posuzují vědeckou kvalitu projektu. Projekt je zaměřen především na vědy o Zemi a environmentální aspekty, ale je otevřen i širším tématům, pokud jsou vědecky hodnotné a přínosné,“ vysvětluje Eva Zikmundová.

Výsledky projektu budou veřejně přístupné díky financování z programu Horizon Europe. Po dokončení výzkumu budou zveřejněné v Open Access systému v podobě vědeckých článků. Pokud publikace nebude včas hotová, musí být alespoň zveřejněná data. Hlavním koordinátorem iniciativy je Univerzita v Utrechtu v Nizozemsku, dalších celkem 19 partnerů pochází z dvanácti evropských zemí.

V současné druhé fázi se projekt, který začínal s rentgenovou výpočetní tomografií (CT) a elektronovou mikroskopií, rozšířil o nové analytické techniky. Právě do této fáze se zapojil i CEITEC VUT a podle koordinátorky proběhla první výzva úspěšně. „Už máme schválené některé projekty, přičemž úspěšnost dosáhla přibližně 87 %, což považujeme za velký úspěch na první pokus a máme z toho velkou radost. Projekty, které jsme přijali, pokrývají široké spektrum témat. Hlavní zaměření je na geologii, ale máme také projekty z oblasti biologie a aktuálně populárního tématu mikroplastů. Co se týče zemí, zapojily se například Slovinsko, Norsko, Estonsko, a dokonce i Spojené arabské emiráty,“ dodává koordinátorka s tím, že z České republiky mít přihlášky nemůžou, protože se projekt zaměřuje i na budování mezinárodních vztahů a rozšiřování obzorů. Čeští účastníci se tak musí hlásit k zahraničním partnerům projektu.

Laboratoře CEITEC VUT nabízejí v rámci projektu výzkumníkům a výzkumnicím široké spektrum přístrojů, včetně čtyř specializovaných CT skenerů. Tyto přístroje pokrývají různé typy vzorků od zařízení s vysokým rozlišením, jako je nano-CT pro velmi malé vzorky, až po přístroje pro dlouhé nebo velké předměty a materiály, které jsou obtížně prozařitelné. Kromě toho CEITEC VUT disponuje laboratoří laserové spektroskopie, která analyzuje prvkové složení pomocí spektroskopie laserem buzeného plazmatu. „Naše hlavní výhoda spočívá v možnosti kombinovat tyto dvě analýzy – strukturní analýzu pomocí CT a chemickou analýzu pomocí spektroskopie – na jednom místě. To umožňuje komplexní zpracování vzorků a přináší vynikající výsledky, jak ukázaly naše předchozí projekty,“ upřesňuje vědkyně.

Přihlásit se do výzvy přitom můžou vědci a vědkyně nejenom z Evropy, ale v podstatě z celého světa. Jediné omezení je kvůli vedené válce na Ukrajině pro Rusko. Zapojení účastníci mají možnost buď poslat vzorky, nebo přijet osobně, což koordinátoři preferují z důvodu vytváření nových kontaktů a navázání spoluprací. Náklady na cestování, ubytování a stravování, stejně jako zaslání vzorků, jsou hrazeny z projektu.

Iniciativa EXCITE Network navazuje na současný trend ve vědecké komunitě, který směřuje k otevřenosti a větší spolupráci. Zatímco dosud platilo, že čtenáři museli za přístup k vědeckým článkům platit, a to buď jednotlivě, nebo prostřednictvím předplatného institucí, nyní se klade důraz na opačný přístup – otevřený přístup. Tento model umožňuje bezplatné šíření vědeckých poznatků široké veřejnosti. „Záměrem není pouze zvýšení dostupnosti vědeckých informací, ale také podpora vědy a boj proti dezinformacím. Sdílení vědeckých výsledků mezi výzkumníky může vést k větší spolupráci a vzájemné inspiraci. Pokud se například jedna skupina dozví o práci jiné skupiny na podobném tématu, může tím zamezit vzájemnému zbytečnému úsilí a urychlit pokrok v oboru,“ vysvětluje Eva Zikmundová.

Zobrazovací metody jsou v současném výzkumu velmi důležité a jejich otevřený přístup má několik klíčových výhod. Tyto metody se využívají v široké škále oborů od environmentálního výzkumu přes medicínské aplikace až po památkovou péči. Co dělá zobrazovací metody tak hodnotnými, je jejich schopnost poskytovat jasné a srozumitelné obrázky a modely. Tyto vizualizace jsou často mnohem přístupnější pro laickou veřejnost než komplexní vědecké texty a grafy. Například obrázky získané elektronovou mikroskopií nebo rentgenovou výpočetní tomografií mohou ukázat detaily, které jsou pro běžného čtenáře snadněji pochopitelné než suchá data. Tento vizuální přístup nejenže usnadňuje porozumění vědeckým poznatkům, ale také zvyšuje jejich atraktivitu a přístupnost pro širší publikum. Příkladem může být třeba oblíbená instalace obří nafukovací želvušky, která je maskotem Dnů elektronové mikroskopie v Brně.

Čtěte více

Novinky Výzkum Rozhovory a názory

Pavel Pořízka: Díky juniorskému grantu jsme získali nové projekty i zahraniční…

21. 2. 2024

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

3D atlas chrupavky lidských embryí ve druhém trimestru

27. 8. 2024

Novinky Výzkum Tiskové zprávy

Metamorfóza pohledem micro-CT: Fascinující proměna žáby Xenopus v detailním 3D

24. 9. 2024