11. května 2022

Vědecká rada slouží jako strategický poradní orgán ředitele a má 22 členů. 13 členů je z Masarykovy univerzity a dalších 9 externích členů jsou přední osobnosti české i mezinárodní vědy. Tříleté funkční období současného složení vědecké rady začalo již 1. července 2020. Setkání, které se konalo 5. května 2022, bylo vůbec prvním osobním setkáním vědecké rady od začátku pandemie a také prvním osobním setkáním nově zvolených členů.

Jednání zahájil ředitel CEITEC MU Jiří Nantl prezentací priorit managementu na další dva roky. Vysvětlil, že dvouleté strategické plány pomáhají institutu CEITEC MU rychleji reagovat na výzvy a příležitosti. Dalším důležitým tématem programu byly budoucí zdroje financování a velké institucionální granty. V nedávné době byly ústavem podány čtyři velké projekty – tři projekty v rámci Národního plánu obnovy (NPO) a jeden Teaming projekt, financovaný z programu Horizon Europe a spolufinancovaný z Operačního programu Jana Amose Komenského (OP JAK). V případě úspěšnosti by projekty NPO umožnily institutu CEITEC MU být součástí nového Národního ústavu virologie a bakteriologie, Národního ústavu pro výzkum rakoviny a Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění. Evropský projekt Teaming s názvem CORMIC by propojil vědce z oblasti biologických a materiálových věd i výrobce elektronové mikroskopie z jihomoravského regionu a posílil by pozici Brna na světové mapě elektronové mikroskopie.

Jiří Nantl se podělil o dobrou zprávu, že se vědecké tajemnici Nikole Kostlánové a jejím kolegům proděkanům z ostatních fakult bohunického kampusu podařilo vyjednat jednotné principy a standardy pro všechny doktorské programy napříč celým kampusem. Memorandum budou tento měsíc podepisovat děkani všech fakult kampusu a ředitel CEITEC MU. Toto sjednocení umožní doktorandům napříč kampusem těžit z výhod vysoce kvalitního doktorského programu podle vzoru mezinárodní CEITEC PhD School. Jiří Nantl také ocenil novou Leadership Policy institutu CEITEC MU, která poskytuje několik praktických nástrojů, které vedoucím výzkumných skupin a administrativních oddělení pomáhají rozvíjet jejich vlastní vůdčí schopnosti a inspirovat, rozvíjet a posilovat tím pádem také členy svého týmu.

Ukázalo se, že dostupnost fyzického prostoru je kritickým problémem a hlavním omezením rozvoje většiny výzkumných ústavů včetně CEITEC MU. Ten již delší dobu trpí problémy s nedostatečnými kancelářskými a laboratorními prostory a institut bude muset v dohledné době přijmout hned několik opatření k vytvoření dalšího prostoru pro růst stávajících skupin a akvizici nových strategicky důležitých výzkumných skupin. Některé výzkumné skupiny by se měly výhledově přestěhovat do prostor, které univerzita nově postaví nebo získá, aby vytvořila prostor pro potřebný růst. Zajímavá diskuse se rozproudila kolem plánované důchodové politiky, která by také mohla alespoň částečně přispět ke zlepšení problematiky týkající se chybějícího prostoru. Důchodová politika by umožnila plynulý přechod vědců do důchodu, zajistila by včasné dokončení všech běžících grantů pod vedením odcházejícího vedoucího a dále by ohlídala bezproblémové dokončení doktorského studia všem studentům z dané výzkumné skupiny.

Jednání vědecké rady bylo zakončeno diskusí o institucionálním rozpočtu. Kvůli inflaci a rostoucím cenám energií se provozní náklady budov, laboratoří a skleníků na CEITEC MU zvýšily o 50 procent, což je neplánovaný problém, který musí v současnosti řešit většina ústavů. Rozpočet na administrativu i rozpočet na výzkumné skupiny zůstal v tomto roce stejný jako v předchozím roce.

Čtěte více

Novinky

CEITEC MU má novou vědeckou radu

28. 7. 2020

Novinky

Vědecká rada CEITEC MU se poprvé od začátku pandemie sešla osobně

11. 5. 2022