Oslavy 190. výročí narození G. J. Mendela přivedou do Brna tři nobelisty

23. února 2012

Nejméně tři držitelé Nobelovy ceny budou přednášet v Mendelově muzeu Masarykovy univerzity (MU) v rámci oslav letošního 190. výročí narození zakladatele genetiky Gregora Johanna Mendela. Program, který univerzita a starobrněnské opatství připravilo ve spolupráci s dalšími 28 partnery, nabídne řadu přednášek pro odbornou i laickou veřejnost, ale i konference a výstavy. Oslavy zahájilo 23. února 2012 slavnostní požehnání tramvaje, která bude grafickým ztvárněním z dílny studentů a absolventů Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU připomínat výročí Mendelova narození v ulicích Brna po celý rok.

„Masarykova univerzita si je vědoma světového významu Mendelova odkazu, a proto se před pěti lety ujala správy Mendelovo muzea, které slouží také pro popularizaci vědy. Naším úkolem je předávat poznatky zakladatele genetiky studentům a dál je rozvíjet v našich laboratořích. Díky projektům, jako je Středoevropský technologický institut CEITEC bude možné povýšit výzkum v těchto oborech na špičkovou úroveň,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Důkazem respektu, který má ve světové vědě nejen osobnost G. J. Mendela, ale i úspěchy vědců z Masarykovy univerzity, je přislíbená účast tří držitelů Nobelovy ceny – objevitele DNA Jamese Watsona, Tima Hunta či Guntera Blobela na výročním cyklu přednášek Mendel Lectures, které organizátoři připravují na začátek října. Zájemci o otázky genetiky z řad laiků se mohou těšit na přednášky Lékařská genetika pro širokou veřejnost, které se budou konat v únoru, březnu a dubnu.

Bohoslužebná roucha i liturgické předměty, se kterými Mendel sloužil mše, představí výstava Skvosty brněnského opatství od 31. května do 30. června. Samotná práce myslitele, ale i moderní biotechnologie postavené na jím objevených principech budou prezentovány na výstavě plánované na červenec pod názvem Mendel 190 – od počátku genetiky po moderní biotechnologie v pražském Národním technickém muzeu. V plánu je vydání grafologického rozboru Mendelova rukopisu, který umožní nahlédnout do charakteristik jeho osobnosti.             

Součástí programu je i několik vědeckých konferencí jako například mezinárodní studentská vědecká konference věnovaná biotechnologiím a geneticky modifikovaným organismům nebo konference genetických laborantů a sester. V rámci oslav se uskuteční i vzpomínkové setkání v Mendelově rodném domě v Hynčicích a další akce pořádané přímo v jeho rodné obci.

Gregor Johann Mendel (1822-1884) se narodil 20. července (pokřtěn 22. července) v Hynčicích ve Slezsku (v tehdejším Rakousko-Uhersku) v rolnické rodině Antona a Rosiny. Od roku 1831 navštěvoval nejprve tamní základní školu a od podzimu 1833 piaristickou školu v Lipníku. Gymnázium vystudoval v Opavě. Přivydělával si doučováním jako soukromý učitel. Studoval na Filosofickém ústavu v Olomouci matematiku, fyziku, filologii, teoretickou a praktickou filosofii a etiku. Od roku 1843 žil a pracoval jako řeholník v Augustiniánském opatství na Starém Brně. V roce 1868 se stal opatem. Proslavil se jako autor tří genetických zákonů, které nalezly uplatnění nejen při šlechtění rostlin a živočichů, ale i v medicíně.

Mendelovo muzeum sídlí v augustiniánském klášteře na Starém Brně. Ročně jej navštíví téměř 8000 návštěvníků. Je členem Asociace galerií a muzeí ČR a ICOM. Historie vzniku tohoto nejmladšího muzea v Brně spadá do roku 2002. V roce 2004 bylo z důvodů rostoucího zájmu veřejnosti a rozšiřujících se aktivit muzea založeno občanské sdružení. Od něj muzeum pod svou správu v roce 2007 převzala Masarykova univerzita. Součástí muzea je i tzv. Mendelova zahrada, ve které Mendel realizoval svoje pokusy s rostlinami.
Více informací: www.mendelmuseum.muni.cz

Mendel 190 – oslavy výročí narození G. J. Mendela pořádá pod záštitou rektora MU doc. PhDr. Mikuláše Beka, Ph.D. a starobrněnského opata Ing. ThDr. Lukáše Evžena Martince, OSA Masarykova univerzita a Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina ve spolupráci s těmito partnery (abecedně řazeno): 18D, Biomania o. s., Ceitec, Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava, Český hydrometeorologický ústav, DPMB, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Olomouc, Genetická společnost Gregora Mendela, Hvězdárna a planetárium Brno, IUBS,  Jihomoravský kraj, Lékařská fakulta MU, Lékařská fakulta UP, Mendelova společnost pro včelařský výzkum, Město Znojmo, Moravské zemské muzeum, Muzeum města Brna, Národní technické muzeum, Obec Šardice, Obec Vražné, Riga Stradins University’s Institute for the History of Medicine, Science Learning Centre London / Institute of Education, Semo, Společnost lékařské genetiky ČLS JEP, Statutární město Brno, University of Ljublana, Vereinigung zur Förderung der Genomforschung.

Více informací: www.mendel190.cz